evde masajmasaj istanbul

Sivas köylüsünün sütü, dolar olarak şehre giriyor: Pazarlarını ellerinden aldık

Sivas ’ta süt ve süt ürünleri üretimi yapan bir fabrika, bu alandaki ihracatı ile Türkiye'nin en büyük üç firması arasına girdi.

Sivas köylüsünün sütü, dolar olarak şehre giriyor: Pazarlarını ellerinden aldık
Editör: 15Haber
09 Ekim 2021 - 01:47

Sivas ’ta süt ve süt ürünleri üretimi yapan bir fabrika, bu alandaki ihracatı ile Türkiye'nin en büyük üç firması arasına girdi. Firmayı diğerlerinden ayıran özellik ise ürünlerinde kullandığı sütü köylülerden satın alıyor olması. Şehir merkezinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi ’nde yaklaşık 10 bin metrekare alana kurulu olan ve süt ve süt ürünleri üretimi yapan işletmenin hedefi, Sivas'ı süt ürünlerinin merkez üssü gerçekleştirmek. Köylünün sütünü değerlendirip ülkeye döviz girişi sağlayan firma, 2020 yılında Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği ‘Süt ve Süt Ürünleri ’ sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 3 firmadan biri olarak ödüle bedel görüldü.

''SİVAS'A BÜYÜK MİKTARDA DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLIYORUZ''

Fabrikanın Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Cemal Er yaptığı açıklamasında, Sivas çiftçisinin üretmiş olduğu sütü dünya pazarına sattıklarını belirterek, “Sivas çiftçisinin üretmiş olduğu çok kıymetli sütü, kıymetli bir şekilde dünya pazarlarına sunuyoruz. Akdeniz İhracatçılar Birliği üzerinden ihracatımızı gerçekleştiriyoruz. Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından Türkiye ’nin en çok süt ve süt ürünlerini yapan üçüncü firması olduk. Bu bizim için övünç ve kibir verici. Yıllar önce büyükler tarıma dayalı sanayiden bahsedelerdi. Bugün çiftçimizin değerlenemeyen ya da değer değer bulmayan ürünlerini dünyanın çok büyük markalarına, nitelikli bir şekilde satabiliyoruz ve şehrimize büyük miktarda döviz girdisi sağlıyoruz. Bunu şehrimize katılabilecek en büyük değerinde olarak görüyoruz. Bizlere yardım verenlere ve en fazla da büyük tedarikçimiz olan çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Bu emek, bu galibiyet bizim yok hepimizin başarısıdır. Bununla da kibir duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Screenshot_5

''BİNLERCE KİLOMETRE ÖTEYE ÜRÜN GÖNDERİYORUZ''

Binlerce kilometre öteye ürün gönderdiklerini vurgulayan Mustafa Cemal Er, “Hepimiz çiftçiliği biliyoruz. Sabahleyin sağılan sütün akşama değin soğuk zincirini koruyamadığımız takdirde, elimize gelene dek çürüyebilecek olan bir üründen bahsediyoruz. Biz geliştirmiş olduğumuz teknoloji bir uçtan bir uca binlerce kilometre öteye, aylarca süren yolculuktan daha sonra pazarımıza ulaştırabiliyoruz. Eksiksiz ve bütün dünyanın beğendiği ürünler yapıyoruz. Biz Akdeniz İhracatçılar Birliği ’nin Türkiye ’nin süt ve süt ürünlerinde en fazla ihracat yapan üçüncü firmasıysak birçok ülkeye peynir gönderiyoruz demektir. Bu bizim en hoş yerde olduğumuzun ispatıdır” dedi.

Screenshot_11

''SİVAS KÖYLÜSÜNÜN SÜTÜ, DOLAR OLARAK ŞEHRE GİRİYOR''

Er, son olarak Sivas köylüsünün sütünü dolara çevirdiklerini belirterek, “İhracat yapmış olduğumuz ülkeler bizden önce bu işin duayeni olan ülkelerin pazarları olan ülkelerdi. Biz diğer ülkelere muhalif olduk ve onların pazarlarını ellerinden aldık. Bu teknolojik yatırımlar, meslek bilgisi ve meslek görgüsü tamamen gelişti. Tanıdık Olmayan ülkelerin gıda hijyen kriterleri gerçekten çok ağır. Bunun üstesinden gelebilmek çok kolay değil. Biz ellerindeki hazır pazarları aldık. Onlardan daha çok kaliteli, çok daha iyi, fazla daha akılcı fiyatlara mahsul yapmazsak bizden mal alırlar mı? Biz bunları yaptık ve fazla şükür Sivas çiftçisinin, Sivas köylüsünün sütü, alın teri dolar olarak bu şehre giriyor” diye konuştu.

(İHA)

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum