Şişli 'de ilginç görüntü: Bina inşaatı 40 yıllık apartmana dayandı

Şişli Feriköy Mahallesi Gediz Sokak'ta 40 yıl önce yapılan bir apartmanın tabi cephesi, bitişiğinde inşası devam eden bina göre tamamen kapatıldı.

Şişli 'de ilginç görüntü: Bina inşaatı 40 yıllık apartmana dayandı
Editör: Derya Demir
07 Ekim 2021 - 14:41

Şişli Feriköy Mahallesi Gediz Sokak'ta 40 yıl önce yapılan bir apartmanın tabi cephesi, bitişiğinde inşası devam eden bina göre tamamen kapatıldı. Apartman ile inşaat halindeki bina arasındaki mesafenin santimetrelerle ölçülebildiği görülürken, pencerelerinden dışarı baktıklarında betondan başka bir şey görmediklerini söyleyen apartman sakinlerinin bu durumdan son derece rahatsız oldukları öğrenildi.

Sorunun nedeni 1 metrelik arsa işgali çıktı

İki bina arasındaki sorunun kaynağının ise yıllar öncesine, 40 yıllık binanın yapıldığı yıllara dayandığı ortaya çıktı. Edinilen bilgiye takriben, 40 sene önce binayı firari olarak yapan müteahhit o dönem anlamsız olan tabi parselin 1 metrelik alanını işgal etti. 2018 yılında apartmanın yan arsaya yapı inşa edilmeye başlandı. Temelin atılıp, katların yapılmasıyla birlikte bina, yanındaki apartmana dayandı ve ortaya eşine eksik rastlanır bir koşul çıktı. O dönemden bugüne inşaat halindeki yapı ile apartman aralarında sorunlar yaşanmaya başladı.

Belediyeden tanımlama geldi

Konu ile ilgili tartışmalar sürerken Şişli Belediyesinden izah etme geldi. Belediyeden yapılan açıklamada, “Söz konusu yerde yapılmakta olan inşaatın 31.12.2018 tarih, 18/2-24 sayılı yeni inşa ruhsatı bulunmaktadır. Bitişik parseldeki mevcut binanın ruhsatsız olduğu ve yeni inşaatın yapıldığı parsele tecavüzlü olarak yapıldığı anlaşılmıştır. bu nedenle 71 parseldeki inşaat Encümen kararı ile kendi parseline tecavüzlü kısmı tabi parsel (mevcut binanın olduğu parsel) lehine terk etmiştir" denildi.

“Güzel bir bakış yok”

Semt sakinlerinden Hatice Bodur, “30-40 senelik komşumuz, inşaat yapıldı ve camları kapandı. Kim haklı, kim haksız bilmiyorum. Güzel bir görüntü değil, fena bir manzara. Böyle bir durumda kalmak istemezdim, uygun ve yakışıklı bir şey değil. Belki haklı olabilirler ama hoş bir şey yok” dedi.

“Hava almak için bir haylazlık bırakılmalıydı”

Binada yaşayan Hüseyin Arslan'ın ağabeyi İbrahim Arslan, “İkisi de anlaşıp ara sıra başıboşluk bırakabilirlerdi. En azından hava olmak için böyle bir boşluğun olması gerekirdi ama olmadı. Neden olmadığını bilmiyorum. Manzara olarak binanın ayrıntılarıyla kapandığını söyleyebilirim. Yıkılıp bitmiş yapılması lazım. Anlaşıp anlaşma yapılacaktı sanırım fakat olmadı ve onlar da kapattı. Eksik da olsa bir aylaklık bırakılmalıydı” diye konuştu.

Yunus Emre Şeker - Batuhan Altınbaş
 

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum