Sinop'tan ayrılıp Kastamonu'ya bağlanmak isteyen köye ikinci kez ret

Sinop'tan ayrılıp Kastamonu'ya bağlanmak isteyen köye ikinci kez ret, 24 Ekim ’de yapılan insanlar oylamasında, oy çokluğuyla ikinci kez Çatalzeytin ’e bağlanmayı isteyen Türkeli ’ye emrindeki Gencek köyü Çayağzı Mahallesi sakinlerinin bu talebi, Sinop İl Genel Meclisi Ocak a.

Sinop'tan ayrılıp Kastamonu'ya bağlanmak isteyen köye ikinci kez ret
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 11:41
Sinop'tan ayrılıp Kastamonu'ya bağlanmak isteyen köye ikinci kez ret,

24 Ekim ’de yapılan insanlar oylamasında, oy çokluğuyla ikinci kez Çatalzeytin ’e bağlanmayı isteyen Türkeli ’ye emrindeki Gencek köyü Çayağzı Mahallesi sakinlerinin bu talebi, Sinop İl Genel Meclisi Ocak ayı gündeminde görüşülerek karara bağlandı.

Buna tarafından; ikinci kez Sinop İl Genel Meclisi ’ne gelen ilçeden ayrılma talebi, meclis üyelerinin tamamının oylarıyla reddedildi.

2021 yılı Aralık ayı Sinop İl Genel Meclisi gündemine gelen Çayağzı Mahallesi sakinlerinin bu talebi, konunun araştırılması ve incelenmesi için komisyona havale edilmişti. Yapılan araştırılma ve incelemenin gerisinde kurul göre rapor oluşturuldu.

“KÖPRÜ YIKILIRSA BAĞLANTI KESİLİR”

Ocak ayı meclisinde açıklanan raporda, şu ifadelere yer verildi:

Komisyonumuz tarafından yapılan incelemeler neticesinde; Türkeli ilçesi Gencek köy halkı ve çevre köy halkının sahil olarak kullandığı günübirlik turizm alanı ve köyün tamamı düşünüldüğünde, Gencek köy halkının ve civar köylerin sayfiye alanı özelliğinde kullandığı, bölgenin mümkün bir sel ve felaket durumunda Çatalzeytin ilçesi ile Çayağzı mevkii arasında ulaşım için kullanılan köprünün yıkılması sonucunda Çatalzeytin ilçesi ile hiçbir bağlantısının kalmayacağı görülmektedir.

“REFERANDUMA KATILANLAR KÖYDE YAŞAMIYOR”

Hem hudut hatlarının ayrılmasında ülkemizin tamamında sınır belirlemede kıstas olarak dere ve çayların kullanılması daha belirgin sınırlar ortaya koymaktadır. Üstünkörü olarak bağlanmasının yerinde olduğu zannedilen Çatalzeytin ilçesinin nüfusuna bakıldığında Türkeli nüfusunun yarısı değin nüfusa bile sahip olmayan küçük bir ilçe olması, yerleşik olan nüfusun bu değişiklikten büyük zarar göreceği, referandumda oy kullanan şahısların büyük kısmının orada aralıksız ikamet etmediği sadece sayfiye niteliğinde kullandıkları anlaşılmıştır.

“ADLİYE VE DEVLET HASTANESİ YOK”

Bunun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarında yapılacak meslek ve işlemlerin de sekteye uğrayacağı saptanmıştır. Bu bağlamda; Çatalzeytin ilçesinde bir hak sarayının olmayışı adli işler açısından oluşacak işlemlerin yapılması noktasında vatandaşların zorluk yaşayacağı, vatandaşların Çayağzı bağlısına 50 kilometre mesafedeki İnebolu ilçesine hak sarayındaki işlemleri için gidip geldikleri anlaşılmıştır.

Bunun yanına Çatalzeytin ilçesinde bütün teşekküllü bir devlet hastanesinin olmadığı bunun yerine entegre bir hastanenin olduğu, Türkeli ilçesinde ise bütün teşekküllü bir devlet hastanesinin olduğu bilinmektedir. Bu noktada afiyet hizmetleri açısından sorunlarla karşılaşılacağı belirgin bir biçimde görülmektedir.

“MEKTEP VE BANKA SAYISI YETERSİZ”

Eğitim konusunda mesleki veya Anadolu liselerinin Türkeli ilçesinde eğitim öğretim kalite ve standartları noktasında Çatalzeytin ilçesine nazaran daha ayrıcalıklı olduğu görülmektedir. Keza ulaşım açısından anacadde güzergâhında olan Çayağzı ’nda toplu ulaşım konusunda hiçbir sorun yaşanmamaktadır.

Yeniden gündelik hayatın akışı çerçevesinden bakıldığında Çatalzeytin ilçesinde yalnızca bir (1) banka bulunmasına rağmen Türkeli ilçesinde üç (3) bankanın olması gündelik hayatı kolaylaştırıcı bir unsurdur.

“AYRILMAMASI DAHA AVANTAJLI”

Türkeli ilçesi vatandaşlarının gurbetçi yoğunluğunun artı olması ise yurtdışına kadar ticaret yapılabilmesi avantajını gözler önüne sermektedir. Detaylı olarak sanılan bu avantajları göz önünde bulundurulduğunda; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ’nun 2. madde “Ç” bendi ve “Sınır Anlaşmazlığı, Mülki Ayrılma ve Birleşme ile Köy Kurulması ve Kaldırılması Hakkında Yönetmelik”in 29. Maddesi gereğince; Türkeli ilçesi Gencek köyü Çayağzı bağlısının Çatalzeytin ilçesine bağlanması, köy halkı namına öyle fazla olumsuz sonuçlar doğuracağından, komisyonumuzca yerinde görülmemiştir. Takdir yüce meclisindir.”

Sinop'tan ayrılıp Kastamonu'ya bağlanmak isteyen köye ikinci kez ret, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum