Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi

İş adı "Futbolda Komplosu Düzeltmek" olarak bilinen soruşturma ve kovuşturma çerçevesinde haklarında hukuka aykırı ve usuli eylemlerde bulundukları iddiasıyla soruşturma açılan 38 hakim ve savcı hakkında nihai soruşturma açılmasına karar verildi. ".

Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 22:16
Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: İş adı "Futbolda Komployu Artırmak" olarak bilinen soruşturma ve kovuşturma çerçevesinde haklarında hukuka aykırı ve usuli eylemlerde bulundukları iddiasıyla soruşturma açılan 38 hakim ve savcı hakkında nihai soruşturma açılmasına karar verildi.
Soruşturma ve kovuşturma sırasında hukuka aykırı ve usuli işlemlerde bulundukları iddiasıyla soruşturma açılan 38 hâkim ve savcı hakkında 2021 yılında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanarak Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi, "Futbol Komplo Davasını Düzeltme Davası" olarak bilinen mahkeme, iddianameyi inceleyerek şüpheliler hakkında son soruşturma açılması talebini kabul etti.Mahkeme, iddianamenin Yargıtay'a gönderilmesine ve birinci sınıf sanıkların yargılanmasına karar verdi. suç anındaki hakim ve savcılar Yargıtay'da yargılanacaktı.
Bakırköy Başsavcılığı tarafından hazırlanan 23 sayfalık iddianamede davacı olarak Aziz Yıldırım ve İlhan Yüksel Ekşioğlu yer aldı. İddianamede firari savcı Zekeriya Öz'ün de aralarında bulunduğu 38 hakim ve savcı şüpheli olarak yer aldı. İddianamede, davacı Aziz Yıldırım'ın avukatı aracılığıyla yaptığı şikayetin ardından HSK 2. Daire kararıyla şüpheli hakim ve savcıların yargılanmasına izin verildiği belirtildi. İddianamede, FETÖ'nün futbol camiasına nüfuz ederek bu alanda faaliyet göstermek istediği, bu amaçla geniş bir taraftar kitlesine sahip Fenerbahçe Spor Kulübü'nü ve dönemin cumhurbaşkanı Aziz Yıldırım'ı hedef seçtiği belirtildi. . İddianamede ayrıca FETÖ'nün, Aziz Yıldırım'ın terör örgütüne üye olduğu gerekçesi ile yasadışı dinleme faaliyetleri kapsamında sözde dini gerekçelerle onu dinlediği de belirtildi. İddianamede ayrıca örgütün Aziz Yıldırım'ı 3 Temmuz 2011'de "Futbol Düzelt-Fix Komplosu" olarak bilinen operasyonda tutukladığı ve operasyonla ilgili olarak gözaltına alınan bazı zanlıların aleyhinde ifade vermelerine karar verdiği belirtildi. "Aziz Yıldırım'ı verin ondan kurtulun" ifadesiyle. İddianamede örgütün dönemin cumhurbaşkanı Aziz Yıldırım'ı tasfiye etmek ve böylece Fenerbahçe Spor Kulübü'nü yargı yoluyla ele geçirmek istediği belirtildi.
İddianamede, 'Futbolda Komplo Kurmak' davası olarak bilinen soruşturma ve kovuşturmadaki zanlılar, futbol camiasını adalet yoluyla inşa etmek ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nü ele geçirmek ve kulübü tasfiye etmek için yasal faaliyetlerini yürüttüler. Cumhurbaşkanı Aziz Yıldırım, anayasaya, kanuna ve kanuna uygun olarak, vicdani kanaatlerine göre. Karar vermedikleri belirtildi. İddianamede ayrıca şüphelilerin silahlı terör örgütü FETÖ/PDY'ye bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerine hiçbir şekilde uygun olmayacak şekilde girdiği ve örgütün hiyerarşisi, ideolojik sadakati ve kolluk kuvvetleri ile uyumlu hareket ettiği belirtildi. örgütün yönetimi altında görevliler. İddianamede, hakim ve savcıların maddi gerçeği ortaya çıkarmaya çalışmadıkları ve tarafsızlık, doğruluk, tutarlılık, yeterlilik ve liyakat ilkelerine aykırı hareket ettikleri de belirtildi. İddianamede, şike iddianamesini hazırlayan savcı Mehmet Berk 88 yıl 6 ay, firari savcı Zekeriya Öz ise 86 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer şüphelilerin de değişen oranlarda hapse atılması istendi. İddianame mahkemeye iletilerek, 38 sanık hakkında Yargıtay'ca yargılanmaları için kesin soruşturma açılmasına karar verilmesi istendi.

Detaylı bir şekilde, Şike davasına bakan hakim ve savcılar hakkında son soruşturma açılmasına karar verildi başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum