Sıcak havalarda su tüketimine dikkat

Kayseri Memorial Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Abdullah Demirtaş, böbreklerin suyla çalışan bir fabrika olduğunu iddia ederek, “Normal insanlarda günlük su alımının 2 ile 3 litre arasında olması gerektiğini söylüyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz sıcak havalarda bu debi 4 litreye kadar çıkabiliyor” dedi.

Sıcak havalarda su tüketimine dikkat
Editör: 15Haber
05 Ağustos 2022 - 16:17
Sıcak havalarda su tüketimine dikkat, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Kayseri Memorial Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Abdullah Demirtaş, böbreklerin suyla çalışan bir fabrika olduğunu iddia ederek, “Normal insanlarda günlük su alımının 2 ile 3 litre arasında olması gerektiğini söylüyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz sıcak havalarda bu debi 4 litreye kadar çıkabiliyor” dedi.
öğretmen. Özellikle sıcak havalarda su tüketimi konusunda bilgi veren Dr. Abdullah Demirtaş, “Bir ürolog olarak böbreklerin su ile çalışan bir fabrika olduğunu söylüyoruz. Normal insanlar için günlük su alımının 2 ile 3 litre arasında olması gerektiğini söylüyoruz. Ancak yaşadığımız sıcak havalarda bu debi 4 litreye kadar çıkabiliyor. Özellikle taş hastalığı olan kişiler bu suya çok dikkat etmelidir. Araştırmada bir bardak suyun böbrek taşı oluşum riskini %13 oranında azalttığı ortaya çıktı. Bu nedenle böbreklerin sağlığı ve vücudun genel sağlığı için normal zamanlarda ve özellikle sıcak havalarda sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Ama bu demek değil. Bahsettiğimiz normal su. Su tüketimi gibi kahve, çay ve meşrubatlar da bu miktara asla dahil değildir. Özellikle gazlı içecekler zararlı bile olabilir.

“Su içilmezse vücuda zararlı taş hastalığına neden olabilir”
Demirtaş, “Sıcak havalarda dışarı çıkmamak genel bir sağlık tavsiyesidir. Özellikle yaşlı ve küçük çocukların hava belli bir sıcaklığı aştığında dışarı çıkmamasını istiyoruz. Özellikle 1 Ağustos ile 10 Ağustos arasındaki çok yüksek sıcaklık döneminde kişilerin gölgede kalmaları böbrek sağlığı açısından daha sağlıklı olabilir. Böbrek su ile çalışır ve amacı vücutta üretilen toksinleri yok etmektir. Bu toksinleri temizlemek için su kullanır. Su içilmezse bu toksinler, böbrekler tarafından atılan kristaller ve kalsiyum gibi bazı elementlerle birlikte vücuda zararlı taş hastalığına neden olabilir. Veya idrarın PH değerini değiştirdiği için idrarda yanma gibi şikayetlere neden olabilir. Açık sarı olması gereken idrar rengidir. Bu nedenle koyulaştıkça nedense sıvı kaybı olur ve idrar koyulaşır. Buna dikkat ederek diyebiliriz ki, eğer insanlar idrarı açık sarı tutacak şekilde su içerlerse doğru ölçü budur. Su alımı belli bir litre ile değil, kendi idrarınızın rengini kontrol ederek dengelenebilir.
Sıcak havalarda su tüketimine dikkat

Detaylı bir şekilde, Sıcak havalarda su tüketimine dikkat başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum