Siber dolandırıcılara darbe

Siber dolandırıcılara darbe, Gündem Haberleri.

Siber dolandırıcılara darbe
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 13:50
Siber dolandırıcılara darbe, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İzmir Güvenlik Müdürlüğüne tabi Siber Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü ekipleri, siber suçların önlenmesine karşın yapılan çalışmalarda ihbar üzerine şüpheli para çekim işlemleri yapan 3 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Ekipler, bu şüphelilerle birlikte hareket ettiği değerlendirilen Çin Insanlar Cumhuriyeti uyruklu 2 şüpheliyi de İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına firar etmek üzereyken yakalayarak gözaltına aldı.

Ekipler, ponzi ve saadet zinciri sanki üçkâğıt amaçlı oluşturulan sisteme dahil edilmesi için mesajlaşma uygulamaları ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden yaptıkları reklamlarla ulaşılan kişilere ‘Amazonasda' ve ‘tur.shopping' internet siteleri vasıtasıyla mahsul satılacağı, üyelik oluşturarak sisteme katılmaları halinde günde minimum 100 TL kazanacakları, satışlardan yüzde 20 komisyon alacakları taahhüt edilerek kişilerden mahsul bedeli adı aşağı para göndermelerinin talep edildiğini, ‘PHD 98', ‘5ggelecekte' uygulamaları ve ‘PHD98.com' sitesinde kullanıcılara videolara beğeni yerine getirmek gibi görevler verildiği, bu görevleri tamamlamaları halinde kazanç sağlandığı, uygulamalara para yüklenmesi halinde daha fazla tahsis alarak daha fazla gelir sağlanacağı gibi vaatlerle dilekçe ve sitelerin kullanılmasının tavsiye edildiğini ortaya çıkardı. Laf konusu site ve uygulamalara kayıt olarak kullanan kişilerin başvuru formu üzerinden kazandıkları paraları çekemedikleri ve bu şekilde yaklaşık 500 kişinin mağdur edildiği belirlenirken, şüphelilerin mağdurlardan elde edilen yaklaşık 2 milyon TL'nin kripto paraya çevrilerek yurt dışına çıkarılmasını sağladığı tespit edildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 2'si Çinli toplam 5 şüpheli adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin tamamı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Siber dolandırıcılara darbe, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum