Seyahat edecekler dikkat! Artık bu belge şart değil...

Seyahat edecekler dikkat! Artık bu belge şart değil..., Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir defa PCR testi yaptırmaları dükkan/işveren tarafından istenebiliyordu.

Seyahat edecekler dikkat! Artık bu belge şart değil...
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 16:35
Seyahat edecekler dikkat! Artık bu belge şart değil...,

Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir defa PCR testi yaptırmaları dükkan/işveren tarafından istenebiliyordu. Aşısız ya da hastalığı geçirmemiş şahısların özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya öteki toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler için de olumsuz sonuçlu PCR testi isteniyordu.

AŞISIZLAR YOLCULUK EDEBİLİYOR MU?

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine ve merkez birimlerine bağlı kuruluşlara gönderdiği yazı ile Eylül ayında başlayan PCR testi zorunluluğu uygulamasını sonlandırdı.

Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin artık test yaptırması gerekmeyecek.

Koronavirüs Bilim Kurulu ’nun yeni nasihat kararı doğrultusunda alınan kararla ilgili gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden;

– Uçak, otobüs, tren ya da öteki toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce,

– Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce,

– Milli Eğitim Bakanlığı okullarında tahsis yapmakta olan personele (hoca, servis şoförü, temizlik personeli vb.),

– Tüm halk ve özel işyerlerinde çalışanlara,

– Millet ve özel kurumlar göre düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere,

PCR testi ile tarama yapılmasına lüzum olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir.”

ETKİNLİKLER VE YOLCULUK İÇİN PCR KOŞUL KALKTI

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

*Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. bundan böyle PCR testi sadece bulgu bildiren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden hariç tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

Seyahat edecekler dikkat! Artık bu belge şart değil..., başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum