Semaver şeklinde mimari tartışma yarattı

Semaver şeklinde mimari tartışma yarattı, Gündem Haberleri.

Semaver şeklinde mimari tartışma yarattı
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 19:32
Semaver şeklinde mimari tartışma yarattı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Eynesil ilçesinde temeli 1987 ’de atılan, iç kısmı Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenilerek, inşa edilen Yeşil Cami, 2012 yılında ibadete açıldı. Doğal taşlarla yapı edilen caminin minaresinin şerefe ve alemi aralarında yapılan bölümünün, her iki yanına kulp ve musluk takılarak ‘semaver ’e benzetildi.

Kesme taş kullanılarak 4,5 yılda tamamlanan ‘semaver ’ kısmı, 5 kişinin içerisinde oturabileceği şekilde tasarlandı. ‘Semaver ’ şeklindeki minare, acayip görüntüsüyle uyarı çekiyor.

“TAVİZ VERECEK DEĞİLİZ”

Caminin inşasından sorumlu olan Eynesil Bahtı Açık İşler Yapma ve Yaptırma Derneği Başkanı Ayhan Tufanoğlu, “4,5 sene uzun süre lakin hoş işler basit çıkmaz. Semaverin içinde 5 kişilik dost grubunun oturup sohbet edebileceği, semaver yakabileceği bir ortam var. Kamuoyundan olumlu ve olumsuz tepkiler alıyoruz. Meyve veren ağaç taşlanır. Bizi eleştiren kişilerin eleştirisinden korkup, imtiyaz verecek değiliz” dedi.

“DİYANETTEN OLUMLU GÖRÜNTÜ ALDIK”

‘Semaver ’ şeklindeki tasarım için Diyanet İşleri Başkanlığı ’ndan olumlu görünüm aldıklarını gösteren Tufanoğlu, “Diyanet İşleri Başkanlığı ’nın ekibinden gelenler oldu. Onlar da böyle bir mimarinin çıkmasından nedeniyle mutluluklarını dile getirdi. Bugün baştan camilerimiz var ama tümü benzer standartta. Bizim camimiz, doğal taşla ilmik ilmik işlenerek yapıldı” diye konuştu.

“BİZLER İÇİN KIBIR VESİLESİ”

‘Semaver ’ minareli caminin yöreyi temsil ettiğini söyleyen Tufanoğlu, “Eynesil ’imiz çay memleketi, 5 tane çay fabrikamız var. İlçemizi takdim etmek, kültür ve turizmine katkıda bulunmak için ‘semaver ’ şeklinde yapmayı uygun gördük. Semaverin birleştirici gücünü minaremizle birleştirdik. Bu haliyle de çok güzel oldu. İlçemize fazla yerden ziyaretçi akını var. Sadece cuma namazını kılmak için 150 kilometre mesafedeki arkadaşlarımız ‘Bugün cumayı semaverli camide kılalım ’ diyerek geliyor. Toplumumuzun hoşuna gitmesi, bizler için kibir vesilesi” ifadelerini kullandı.

Semaver minareli camiyi beğendiğini söyleyen Metin Kemal de “Eynesil için hoş bir gelir oldu. Tanıtım için güzel oldu. Dıştan gelenler, durup bakıyor. Bitince daha hoş olacak” dedi.

“KALIBA SOKMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL”

Bahtiyar Gülaçtı ise ‘semaver ’ şeklindeki minarenin eşi benzeri olmadığını söyleyerek, “Dünyada çok farklı alanlara yönlendirilmiş camiler var. Hoşlanmama diye bir şey olamaz. İbadethanenin şekli, yarı, eşi yoktur. Bunu belli bir kalıbın içine sokmak, kimsenin haddine yok. Burada kayda değer olan semaver türünden yapılması değil; ibadethane olarak kullanılması. İnsanların bunu bu şekilde değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Malatya ’dan Samsun ’a gittiğini ve ‘semaver ’ şeklindeki minareyi görmek için Eynesil ’e geldiğini gösteren Songül Yılmaz da “Çok güzel görünüyor. Öbür özellikleri olduğunu duymuştuk. Yolumuzun üstündeyken gelip, bakmak istedik” ifadelerini kullandı. (DHA)

Semaver şeklinde mimari tartışma yarattı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Semaver şeklinde mimari tartışma yarattı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum