Şeker fabrikası açılmadı çiftçi perişan oldu

Şeker fabrikası açılmadı çiftçi perişan oldu, Gündem Haberleri.

Şeker fabrikası açılmadı çiftçi perişan oldu
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 09:44
Şeker fabrikası açılmadı çiftçi perişan oldu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

1989 yılında Çarşamba ilçesinde üretime başlayan Çarşamba Şeker Fabrikası, 2010 yılında üretime ara verdi. Uzun vakit imal yapmayan fabrikanın, 2019 yılında baştan açılmasına karar verildi. Kısa sürede sonradan da fabrikada yenileme ve bakım çalışmaları başlatıldı.

Corona salgını sebebiyle revizyon çalışmalarına 3 ay değin ara verilmesine rağmen normalleşme süreciyle birlikte fabrikadaki çalışmalara devam edildi. Bu sırada bölgedeki çiftçilerde şeker pancarı üretmeye özendirme edildi. Oysa her yıl açılacağı söylenen fabrika, revizyon çalışmalarının başlamasının üzerinden 3 sene geçmesine karşın türlü üretime başlayamadı.

PANCAR ÜRETCİLERİ İCRALIK OLDU

Samsun Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, şeker pancarı üreticisinin icralarla boğuştuğuna dikkati çekti. Çarşamba Şeker Fabrikası ’nın üretime her yerde geçmesi için çaba verdiklerini ancak bitmiş üretim yapabilmesi için yaklaşık 60 milyon liraya daha gereklilik duyulduğunu belirten Avcı,

“Çarşamba Şeker Fabrikası ’nın kapatılmaması için, kapatıldıktan sonra da açılması için 7 ’den 70 ’e el birliğiyle uğraş verdik. Fabrikamızın faaliyete geçmesi için kapı kapı dolaşıp çiftçilerimizin şeker ekmesini teşvik ettik.

Ama Çarşamba Şeker Fabrikamız, tahsis yetersizliğinden 3 yıldır bir türlü faaliyete geçmedi. 2020 yılında ülkemiz genelinde de olduğu gibi Samsun bölgemizde de kuraklık oldu ve bereketli bir mahsul alınamadı.

Fabrika da açılmayınca, çiftçilerimizin ürünü Kastamonu Şeker Fabrikası ’na gönderildi. Nakliyeci bulunana dek çiftçinin ürünü söküldükten sonradan tarlada 1 hafta 10 gün kalınca, fire vermiş oldu ve çiftçilerimiz kullandıkları avansları ödeyemediler” dedi.

“MİLLET BAHÇELERİNE PARA BULUNDU FABRİKAYA BULUNAMADI”

2020 yılında yaşadıkları sıkıntılar sebebiyle çiftçilerin şeker pancarı ekmekten vazgeçtiğini hatırlatan Avcı, “2021 yılında siyasi idare ve kenti yönetenler fabrika faaliyete geçecek diyerek çiftçileri ikna etti. Ve baştan şeker pancarı ekildi. Fakat yeniden halk bahçeleri, havaalanı, otoyol, köprü müteahhitlere bulunan paranın binde birini bulup fabrikayı faaliyete geçiremediler. Çiftçilerimizi mağdur ettiler. Yetmiyormuş gibi üzerine birde çiftçilerimizin bütün zirai araç gereç, traktör ve banka hesaplarına el koydular” diye konuştu.

“BU POLİTİKAYLA TÜRK MİLLETİ AÇ KALACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın tarım alanlarında ekilmedik bir alan bırakılmaması konusundaki sözünü hatırlatan Erdal Avcı,

“Sayın Cumhurbaşkanımız ‘bir karış toprak kalmasın ekin ’ diyor, eski başbakanımız AKP Genel Başkanvekilimiz ‘Deliler gibi ekin ’ diyor, peki soruyorum; Sizlere Sayın Cumhurbaşkanım bu çiftlik sahibi bunca faizi, bunca avukat parasını nasıl ödesin ki üretimine devam etsin? Elindeki traktörüne haciz konulan çiftlik sahibi nasıl üretsin?

Faize karşıyım deyip 106 bin lira borcu olan bir çiftçiye 36 bin lira faiz, 15 bin lira avukat ücreti hangi tarım politikasına sığıyor? Bırakın bir karış ekilmedik toprak kalmamasını, bırakın deliler gibi ekmeyi, bırakın gözlerindeki ışıltıyı bu tarım politikasıyla Türk Milleti aç kalacak. İthalat yapılarak elin çiftçisi kalkındırılmış olacak” ifadelerini kullandı.

Şeker fabrikası açılmadı çiftçi perişan oldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum