Şehirde 168 okul ile 193 cami 'çok yüksek' heyelan riskli alanda

Şehirde 168 okul ile 193 cami 'çok yüksek' heyelan riskli alanda, Gündem Haberleri.

Şehirde 168 okul ile 193 cami 'çok yüksek' heyelan riskli alanda
Editör: 15Haber
29 Haziran 2022 - 12:10
Şehirde 168 okul ile 193 cami 'çok yüksek' heyelan riskli alanda, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Doğu Karadeniz ’de küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle görülen ani lokal ve şiddetli yağışların yol açtığı, can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan sel ve heyelanlara karşı tedbirler alınıyor. Türkiye ’de heyelanın en fazla yaşandığı iller aralarında yer alan Trabzon ’da, Facia ve Acele Koşul (AFAD) Müdürlüğü ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) kadar ARAS Projesi hazırlandı. Çalışma kapsamında heyelan riski taşıyan bölgeler belirlenerek tehlike haritası oluşturuldu.

OKULLAR RİSKLİ

Haritaya kadar, toplam 4 bin 685 kilometrekarelik bölge üzerindeki ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve çocuk yuvası olmak üzere toplam 923 eğitim ve öğretim binasından 168 ’inin fazla yüksek, 258inin ise yüksek güvenli olmayan alan üzerinde olduğu belirlendi. Hizmet veren eğitim kurumlarından ilkokulların yüzde 9 ’u fazla yüksek, yüzde 40 ’ı yüksek, ortaokullardan yüzde 13 ’ü çok yüksek, yüzde 44 ’ü yüksek, liselerin ise yüzde 63 ’ünün çok yüksek, yüzde 44 ’ünün ise yüksek tehlikeli alanda kurulu olduğu saptandı.

Şehir genelindeki 1873 camiden 193 ’ünün fazla yüksek, 582 ’sinin ise yüksek heyelan riskli alanda bulunduğu belirlendi. Haritada oransal olarak camilerin yüzde 10 ’unun çok yüksek, yüzde 41 ’inin ise yüksek riskli alanda bulunduğuna yer verildi.

‘ÇÖZÜM PLANLI YAPILAŞMA ’

Büyüyen nüfusa alt yapılaşmanın da artığını söyleyen Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Semih Hamzaçebi, “Karadeniz bölgesi heyelana sağduyu alanlar yönünden bir yoğunluk talep ediyor. Bizim zaten köylerimizin yerleştiği alanları birçok ilçemizin yerleştiği alanlar eski heyelan düzlükleri üstünde ya da dere yataklarında bulunuyor.

Gelişen nüfusla beraber yaptığımız yapı, yol ya da mühendislik yapılarından HES ’ler, kamu binaları, belediye binaları, okulları bunların hepsini düşündüğümüzde bu alanların üzerinde aşırılık oluşturuyor. Nüfus artışıyla beraber yapılan evlerimiz ve yollar heyelan tehlikesini daha da artırıyor çünkü kesintisiz şevle oynuyoruz. Bunun çözümü planlı yapılaşmadır. Herkesin ve bilhassa kırsalda yaşayanların kendi kafasına göre bina yapmaması gerekiyor. Bu yönetmelikte var lakin uygulamıyoruz” diye konuştu.

“MÜHENDİSLİK HİZMETİ ALMADAN EV YAPMAYIN”

Bölge halkına kırsalda konut yapmamaları konusunda uyarılarda bulunan Hamzaçebi, “Özellikle şehir dıştan yaşamış vatandaşlarımız, köyde hiç kullanmadıkları, 10-15 günlüğüne gelip kullandıkları bir yere gidip kafalarına göre konut yapmasınlar.

Gelip vakit geçireceklerse otelde kalabilirler. 15 günlük bir süre ayırdıkları bir yer için yol ve ev yapımına girmesinler. Bunlar köylerdeki yapı oranını artırıyor. aynı zamanda yol ağımız da genişliyor ve en ufak bir sel, taşkın ya da heyelanda bu alanlar tetiklenerek büyük olaylara sebebiyet veriyor.

Vatandaşların köyde bir şey yaptıracağı süre mühendislik hizmeti almalarını nasihat ediyorum. Hiçbir mühendislik hizmeti almadan sadece bir ustayla konut yapımına girmesinler. Maliyetlere bakarsan, 300 ya da 500 bin lira para harcanan bir yapıya 5-10 bin liralık etüt yaptırmamak fazla gülünç bir şeydir. Bunu yaptırmalıyız yoksa temeli sağlam yapılmayan bir şeyin üzerine ne yapı koyarsak koyalım hiçbir önemi yok” dedi. (DHA)

Şehirde 168 okul ile 193 cami 'çok yüksek' heyelan riskli alanda, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Şehirde 168 okul ile 193 cami 'çok yüksek' heyelan riskli alanda haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum