Sarıgül'den dikkat çeken mülteci açıklaması

Sarıgül'den dikkat çeken mülteci açıklaması, Gündem Haberleri.

Sarıgül'den dikkat çeken mülteci açıklaması
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 18:29
Sarıgül'den dikkat çeken mülteci açıklaması, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Yenikapı Etkinlik Alanı ’nda “Samsunlular Buluşuyor” etkinliğine katılan Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, ziyaretin ardındaki gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“6 MİLYON MÜLTECİ TÜRKİYE ’YE MAL EDİLEMEZ”

Türkiye ’nin en kayda değer konularından bir tanesinin mülteciler konusu olduğunu gösteren Sarıgül, bazı siyasi partilerin yaklaşımının katı olduğunu söyledi. Sarıgül, şu ifadeleri kullandı;

*‘Biz iktidar olduğumuz süre yarın sabah göndeririz. Biz iktidar olduğumuz zaman bir saat daha sonra göndeririz ’. Bu söylemleri inandırıcı, insani ve vicdani söylemler olarak bulmuyoruz. Doğrudur mülteciler mutlaka ve mutlaka 6 milyon sığınmacı Türkiye ’ye mal edilemez.

*O nedenle 28 tane Avrupa Birliği üyesi var. Almanya ’nın 80 milyon nüfusu var. Türkiye ’nin 80 milyon nüfusu var. O süre 400 ’er bini Almanya ve Türkiye alacak. Yunanistan ’ın nüfusu daha eksik, o vakit o daha azını alacak.

*İtalya, Fransa, İngiltere, İsviçre, Danimarka, Hollanda 28 tane Avrupa ülkesi kendi nüfus oranına tarafından bu mültecileri alacak. Bu sorunu bu şekilde çözeceğiz. Mülteciler konusunda siyaset yapılmasını, mülteciler konusunun iç politikaya araç gereç yapılmasını, gelecekte doğabilecek olan sosyal olaylar açısından TDP olarak dürüst bulmayız.

*Bir Takım partiler iktidar olduğumuz vakit ‘biz mültecileri anında memleketlerine göndeririz ’ mantığını da içten bulan bir siyasi parti değiliz.

“TÜRKİYE ÜZÜLÜRSE AVRUPA BİRLİĞİ ÜZÜLÜR”

*Avrupa Birliği ülkeleri barışı, özgürlüğü, demokrasiyi, insan haklarını, bireyin mutluluğunu dilinizden düşürmezsiniz. Mülteciler komisyonu var. Birleşik Milletler, İnsan Hakları Komisyonu var. Sizleri göreve çağırıyorum. Türkiye ’deki mültecileri eşdeğer oranda almamız gerekiyor.

*Siz böylesine önemli bir sorunu, böylesine kayda değer bir konuyu sadece Türkiye ’nin sırtına bırakıp kenara çekilme hakkına elbette sahip değilsiniz. Türkiye üzülürse Avrupa Birliği üzülür.

*Türkiye mutsuz olursa Avrupa Birliği mutsuz olur. Avrupa Birliği 6 milyon mülteciyi ben Türkiye ’ye itimat ettim, ben bakımlı ediyorum deme şansına muhakkak sahip değildir.

“ABD ’DEN DOST OLMAZ”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ’ın Yunanistan ile ABD ’nin askeri alanda yaptığı anlaşmaya ilişkin açıklamasını “talihsizlik” olarak nitelendiren Sarıgül, şunları söyledi;

*Siz Türkiye ’yle arkadaş olmaya bakın, Amerika kimseye dost olmaz. Dünyanın hangi ülkesinde savaş çıkıyorsa bilesiniz fakat o savaşı Amerika çıkarmıştır. Amerika ’dan kuşkusuz ve elbette dost olmaz.

*Yunanistan aklını başına almalı, Amerika ’nın dostluğuna Amerikalı askerlere ve Amerikalıların gönderdiği silahlara güvenip dikkatsiz bir hareket yapmaması gerekli. Yunanistan ’ın güvenmesi gereken ülke, komşusu Türkiye ’dir.

*O nedenle Yunanistan bakanının bu açıklamasını son derece yanlış buluyoruz. Son derece barışa vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz. Yunanistan ’ı Amerika ’ya güvenmeye değil, kendisine güvenmeye ve komşularıyla ilişkilerini dostça olarak iyi bir şekilde sürdürmesini temenni ediyoruz. İHA

Sarıgül'den dikkat çeken mülteci açıklaması, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum