'Sansür Yasası' İzmir'de protesto edildi

'Sansür Yasası' İzmir'de protesto edildi, Gündem Haberleri.

'Sansür Yasası' İzmir'de protesto edildi
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 17:56
'Sansür Yasası' İzmir'de protesto edildi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

AKP ve MHP göre basın kanununda değişiklik yapılması için hazırlanan ‘Dezenformasyon Yasa Tasarısı ’ İzmir ’de protesto edildi. Gazeteciler, İzmir Konak ’taki Atatürk Meydanı ’nda yer alan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin heykelinin önünde buluştu.

Kamuoyunda ‘Sansür Yasası ’ olarak nitelenen tasarıyı protesto eden gazetecilere CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, DİSK Ege Alan Temsilcisi Memiş Sarı, KESK Haber – Sen İzmir Şubesi Başkanı Ayhan Zengin, Birlik Afiyet – Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol da yardım verdi.

“HABERCİLİK SANSÜRLENECEK”

Kamuoyu açıklamasını İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Istek Gappi yaptı. Teklifin 22 Haziran 2022 Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu ’na getirileceğini andıran Gappi, tasarı kanunlaşırsa söylev, yazma, açıklama özgürlüğünün yok edileceğini söyledi.

önerge hazırlanırken basın meslek örgütlerinin görüşünün gözardı edildiğini vurgulayan Gappi, tasarının bir grup siyasetçi ve bürokrat kadar kapalı kapılar ardında hazırlandığını öne sürdü.

Gappi, “Para cezaları, hapis cezası, kapatma, internet basınına ağır yoklama, basın kartı iptalleri ve dezenformasyon adı altında bağımsız haberciliğe sansür var” dedi.

“SADECE GAZETECİLERE DEĞİL VATANDAŞLARA HAPİS TEHDİDİ”

“Dezenformasyon denilerek ‘Gerçeğe tutarsız bir bilgiyi alenen yayanlara ’ hapis cezasını öngören yeni bir suç tipi yaratılmak istenmektedir. Buna tarafından halk müziği aralarında endişe, dehşet veya panik yaratmak nedeniyle ülkenin iç ve dış güvenliği, millet düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe tutarsız bir bilgiyi, millet barışını bozmaya kullanışlı şekilde alenen yayan kimse 1 yıldan 3 yıla dek hapis cezasıyla cezalandırılacak” ifadelerini dile getiren Gappi, “Yani diyorlar fakat, kaynağın emin zeka olsa, eğer veri birileri kadar keyfi olarak hatalı diye nitelendirilirse, bunu yayan gazeteci veya yurttaş, iktidarın istemediği her kim ise doğrudan hapis cezasıyla cezalandırılacak” dedi.

“SEÇİM BASKILANMAYA MI ÇALIŞILIYOR?”

Seçim döneminin yaklaştığına uyarı çeken Gappi, “Bu türden bir teklifin yasalaşacak olması, yaklaşan seçimlerin baskı altında yapılacağının işareti olur” diye konuştu. Gappi sözlerini şöyle sürdürdü:

* “Medyaya karşın öngörülen yönetimsel tedbirler aralarında para cezası, reklam yasakları ve sosyal ağ ağlarına bant daraltma yaptırımı da vardır. Yasa teklifinde keyfiyete dayalı yazılmış basının kapısına kilit vuracak maddeler vardır.

* Hem bu yasa, toplumsal bir otosansür dalgası yaratacaktır. bu nedenle sadece gazetecilerin değil tüm toplumun sorunudur. Tüm toplumun açıklama onurudur.

“BÜTÜN TÜRKİYE GÖZALTINDA OLACAK”

* Bugün burada da sesleniyoruz: Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani anayasaya aykırıdır. Bu önerge yasalaşırsa tüm Türkiye gözaltında olacaktır.”

“180 ’İNCİ SIRAYA MI GÖZ DİKTİNİZ?”

Bağımsız haberciliğin siyasi irade göre kontrol edilemeyeceğini dile getiren Gappi, sözlerini şöyle sürdürdü:

* “Bitirilmeye çalışılan, neredeyse değil edilen, birine alınıp diğerine satılan, ulus kaynaklarıyla oyun haline getirilmeye çalışılan bir mesleğin kalbinden vurulmasına izin vermeyeceğiz.

* Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi ’nde 180 ülke arasından 149.olan Türkiye ’nin daha ne değin gerilemesini istiyorsunuz? 180 ’inci sıraya mı göz diktiniz?

* Haber sansür edilemez. Gerçekler susturulamaz. Hasan Tahsin ’in hür anlayışının meşalesini taşıyan biz gazeteciler haykırıyoruz: Esas insan hak ve özgürlüklerine, milletlerarası sözleşmelere ve anayasaya tutarsız olan, basın tarihine kara bir leke olacak bu teklifi çekin.

GAZETECİLER BAŞKENT YOLUNDA

* Ülkemizin en büyük basın meslek örgütleri olarak Türkiye ’nin dört bir yanından yarın milletin meclisine gideceğiz ve bu yasa teklifinin anayasal güvence altına dargın haber alma ve paylaşma hakkımızı ortadan kaldıracak yasa tasarısının derhal geri çekilmesi çağrısında bulunacağız.”

'Sansür Yasası' İzmir'de protesto edildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 'Sansür Yasası' İzmir'de protesto edildi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum