Salda Gölü'nde su çekilmesi devam ediyor

Salda Gölü'nde su çekilmesi devam ediyor, Gündem Haberleri.

Salda Gölü'nde su çekilmesi devam ediyor
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 14:13
Salda Gölü'nde su çekilmesi devam ediyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Burdur ’un Yeşilova ilçesinde 44 kilometre yüz ölçümüne sahip, ölçülebilen 185 metre derinlikle de Türkiye ’nin en derin gölü konumundaki Salda Gölü, geçen yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle su seviyesinde eki çekil sürüyor.

“YAĞIŞLAR AMA YER ALTI SULARINI BESLEYEBİLİR”

Burdur ’un Yeşilova ilçesinde ‘Türkiye ’nin Maldivleri ’ olarak aşina Salda Gölü ’nün, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi ’nin (NASA) Mars ’taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunun açıklamasının ardından göle ilgi daha da arttı.

Bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla son birkaç yıldır Türkiye ’nin en manâlı cazibe merkezleri arasında bulunan Salda Gölü ’nde, son yıllarda yağışların mevsim normallerinin aşağıda olması sebebiyle suda 30 çekilme meydana geldi.

Kış aylarında yağan yoğun kar yağışına rağmen gölün su seviyesinde hala bir metrelik çekilme olduğunu söyleyen Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar, şöyle konuştu:

*Kış aylarında da gelmiştim gölün kenarına. O düzey ye göre bir metre kadar çekilme var. Çok abartılacak bir çekilme olmasa da bir çekilme var.

*Daha önceki çekilmeler 25 ila 50 metreydi. Şu an pek yok. Bir metre dek var. Doruk te 15 santim sanırım. Kuraklık nedeniyle gölün çekildiği yerler, geçen sene kuruydu.

*Hemen bataklık görünümünü almış. Suyun tek başına çekilmesi yalnızca kuraklıktan yok, yer altı sularının da çekilmesinden kaynaklanıyor.

*Bu sene yağış çok güzeldi. İki aya yakın kar oldu dağda. Burada da 55 santimi buldu. Ama gerçi su çekilmesi var. Bu yağan kar yeraltı sularını anca besleyebilir. Gölde bir çoğaltma yok.

Salda Gölü'nde su çekilmesi devam ediyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum