Sahte doçentin cezası belli oldu

Sahte doçentin cezası belli oldu, Aksaray Üniversitesi ’nin doçentlik belgesinin sahte olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasının peşinde tutuklanan Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında karar verildi. ‘Üçkâğıt ’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve 11 bin 300 lira para cezası .

Sahte doçentin cezası belli oldu
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 14:20
Sahte doçentin cezası belli oldu,

Aksaray Üniversitesi ’nin doçentlik belgesinin sahte olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasının peşinde tutuklanan Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında karar verildi.

‘Üçkâğıt ’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve 11 bin 300 lira para cezası aldı. Hükmün açıklanması geri bırakılırken; Laçin ’in ‘sahte evrak düzenlemek ’ suçundan 2 sene 1 ay hapis cezası ve tahliyesine karar verildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü, 28 Eylül 2021 tarihinde İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi ’nde göreve başlayan öğretim üyesi Zehra Zulal Atalay Laçin ’i doçentlik belgesi sahte olduğu gerekçesiyle atamasını iptal edip, hakkında suç duyurusunda bulundu.

GEÇEN EKİM AYINDA TUTUKLANMIŞTI

Bunun üstüne Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Laçin, 27 Ekim günü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Savcılık tarafından Laçin hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

‘Ulus kurum ve kuruluşlarının zararına sebebiyet atamak suretiyle kaliteli dolandırıcılık ’ suçundan 4 yıldan 10 yıla dek hapis cezası talep edilen iddianame Aksaray 1 ’inci Ağır Canice Mahkemesi göre kabul edildi. İddianamede Laçin ’in ifadelerine de yer verildi.

ODTÜ ’den mezun olduğunu belirten diplomayı kendisinin hazırladığını gösteren Laçin, şu ifadeleri kullandı:

– İlk ifadem içten değildir. 1996 yılında Eskişehir ’den mezun oldum. sonradan yüksek lisans yapmak üzere Manchester Üniversitesine gittim.

– 2000 yılında Türkiye ’ye geri döndüm. Her ne kadar, ‘2003-2004 yıllarında doktora çalışmalarına başladım ’ şeklinde beyan vermiş isem de benim herhangi bir doktora çalışmam olmadı.

– bu nedenle ‘ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ’ne ast Uluslararası İlişkiler bölümünden doktoramı tamamladım ’ şeklindeki beyanım içten değildir.

– ‘Uluslararası Güvenlik ve Silahsız Yapılanma ’ başlığı aşağı üretilmiş herhangi bir doktora tezim de bulunmamaktadır. Doktora yapmadım.

ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduğumu belirten 1 Haziran 1996 tarihli diplomayı kendi imkanlarımla yaptım.

DİPLOMA ÖRNEĞİNİ İNTERNETTEN ELDE ETMİŞ

Diploma örneğini internetten elde ettiğini gösteren Laçin, şu ifadeleri kullandı:

– Ben bilgisayarı mükemmel kullanırım. Google üzerinden arattırdığımızda birçok diploma örneği var. Buradaki imzaları da oralardan temin ettim ve kendim attım.

– Yine üniversiteler arası kurul tarafından verilen ‘Uluslararası İlişkiler Bilim Alanında Üniversite Doçenti unvan ve yetkisi verilmiştir ’ şeklindeki doçentlik belgesini de benzer şekilde internet üzerinden bulduğum örneklerle kendim yaptım.

– Aksaray Üniversitesi ’ne atanmamdan itibaren takriben 25-30 günlük bir vakit çalıştım. Bu sürede 18 bin 600 gibi bir maaş ödemesi yapıldı. Zararın tamamını karşıladım. İlk ifademde olayın paniğiyle gerçekleri saklama yoluna gittim.

– Olaydan dolayı çok pişmanım. Benim 3 yaşında bir oğlum var. Bakıma muhtaçtır. Vermiş olduğum beyanların vicdan azabı kapsamında değerlendirilmesini istiyorum.

Sahte doçentin cezası belli oldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum