Sağlık işçileri kendi sendikalarını protesto etti

Sağlık işçileri kendi sendikalarını protesto etti, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) çalışan işçiler, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Sağlık işçileri kendi sendikalarını protesto etti
Editör: 15Haber
16 Kasım 2021 - 21:27
Sağlık işçileri kendi sendikalarını protesto etti,

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) çalışan işçiler, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Sağlık Durumu çalışanları, üyesi oldukları Sıhhat-İş Sendikası'na tepki gösterdi.

Afiyet çalışları adına tanımlama yapan İbrahim Üslü, "Bugün burada Ondokuz Mayıs Üniversitesi sağlık işçileri olarak bizleri masada savunmak yerine haklarımızı veren Türkiye Sıhhat İşçileri Sendikası'nı(Sıhhat-İş) protesto etmek için toplandık. Bizler geç olsa da anladık. Bilmeden patron sendikasına aza olmuşuz. Bunu da maalesef anlaşma imzalandıktan sonradan anladık. Masada 20 yıllık sözleşme ile kazanılan hakları, bir takım maddelerin içeriğini değiştirerek ve patron yanlısı olarak biz sağlık işçilerini mağdur eden sendika ve sendikacıları kınıyoruz.

Bizleri özlem sınırında ücret almaya mahkum eden sendika yöneticileri sizler ne değin alıyorsunuz açıklar mısınız? Bizim aidatlarımızla maaş alıyorsunuz? 'İşçinin alın teri kurumadan hakkını verin' diyen bir Peygamberimiz varken siz sendika olarak alın terimizi aldınız. Bizleri arzu sınırında ücret almaya mahkum ettiniz. Sizleri bu hatalarınızı telafi ederek işçinin yanında olduğunuzu göstermeye misafir etme ediyoruz. Bu sendikanın genel merkez yöneticileri kendi şubelerine emrindeki meslek yerlerince 50 TL vergi alırken, OMÜ'de bizleri mağdur ettikleri halde her ay bizden en düşüğü 108 TL olan aidatları almaya devam ediyorlar. Bu nasıl bir zihniyettir? Biz sağlık çalışanları olarak özlem sınırında ücret olmak istemiyoruz. 'Kamu çerçeve protokolü', Alıştırma sosyal Emniyet Bakanımız Vedat Bilgin'in açıklamaları doğrultusunda bizlere de uygulanmalıdır. Kontrat öncesi yüksek vaatler vererek bizleri aza yapan, '4 bin 500 TL altında maaşa imza atmayız' diyen sendika, kontrat sonrası apaçık yok. Haber alınamıyor, masada haklarımız verildi" dedi.

Üslü, "Bu eylem OMÜ sıhhat işçilerinin adalet seslenmek için yaptığı bir protestodur. Bu eylemden hiçbir sendika ve sivil toplum örgütü kendine pay çıkarmasın. İşçilerin masada kazanılmış haklarını verilmesine sebep olan sendikanın yönetimini istifaya ziyafet ediyoruz" diye konuştu. Afiyet işçileri toplu fotoğraf çektirmelerinin ardındaki dağıldı.

Furkan Abrek Ünal

Sağlık işçileri kendi sendikalarını protesto etti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum