Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi

Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi, 9 Mart tarihinde Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde safra kesesi taşından ameliyat olan evli ve 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Çiğdem Eriş, ameliyat sonrası hayatını kaybetmişti.

Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi
Editör: 15Haber
17 Kasım 2021 - 16:06
Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi,

9 Mart tarihinde Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde safra kesesi taşından ameliyat olan evli ve 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Çiğdem Eriş, ameliyat sonrası hayatını kaybetmişti. 10 Mart tarihinde gözyaşları içerisinde defnedilen genç kadının mezarı, “aort damarının kesilmesi sonucu hayatını kaybettiği" iddiaları üstüne cumhuriyet savcılığının başlattığı soruşturma kapsamında açıldı. Vücut, Ankara Adlı Tıp Kurumuna gönderilerek otopsi yapıldıktan sonra her yerde defnedildi.

Yapılan soruşturma ardından "Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Erdem'in zorunlu tetkiklerin ve konsültasyonların yapılmış olduğu, hastalığın tanısının doğru konulduğu, alınan ameliyat kararı ve planlanan ameliyat tekniğinin yerinde olduğu, laparoskopik batın operasyonlarında trokar girişi esnasında iliak arter yaralanmasının olabileceği, bunun bir komplikasyon olduğu, fakat ameliyat sırasında tansiyonun düştüğü bildirilmesine karşın buna yönelik zamanında araştırma yapılmayarak ameliyata devam edilmesinin, açık cerrahiye zamanında geçilmemesinin bir eksiklik olduğu, dolayısıyla 'Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Erdem'in komplikasyon yönetiminde zorunlu itina göstermediğinden tıp kurallarına yerinde davranmadığı', bunun bir tıbbi uygulama hatası olduğu ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Erdem'in kusurlu görüldüğü" adli tıp tarafından rapor olarak sunuldu.

Doktorun avukatının itirazı üstüne duruşma, Adli Tıp Kurumu'ndan yeni rapor istek etti. 13 Mayıs 2020 tarihli son raporda, "Laparoskopik batın operasyonlarında trokar girişi esnasında iliak atardamar yaralanmasının olabileceği, bunun bir komplikasyon olduğu, ancak ameliyat sırasında tansiyonun düştüğü bildirilmesine rağmen buna karşın zamanında araştırma yapılmayarak ameliyata devam edilmesinin, açık cerrahiye vaktinde geçilmemesinin bir eksiklik olduğu, dolayısıyla Genel Cerrahi Uzmanı Dr. M.E.'nin komplikasyon yönetiminde gerekli özen göstermediğinden tıp kurallarına uygun davranmadığı, bunun bir tıbbi kullanım hatası olduğu, kişinin ölümü üstüne etki derecesinin 3/8 oranında olduğu, ama hastaya vaktinde müdahale edilse de kurtulmasının belirli olmadığı oy birliği ile mütalaa olunur" ifadelerine yer verildi.

“Bu olayı taşıyabildiğim noktaya değin taşıyacağım”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çiğdem Eriş'in eşi Gökhan Eriş, "4,5 yıl önce eşimi basit bir ameliyatla, tıbbi bir ameliyatla safra kesesi ameliyatında kalbe giden damar kesildi. Aort damarıymış. Bu damarın kesilmesi bu nesil ameliyatlarda komplikasyon olarak geçiyor ama bence bunun zaten bir geçerliliği yoktu. Hekim bu ameliyat sırasında bu damarı yaralayıp geç bir sürede ameliyatı aşağıda çeviriyor. Burada da özensiz davrandığı için de adli tıp raporlarında yanlış bulundu. 3-4 kez rapor alındı. Ama duruşma bir suç oluşturan vereceği için bir hata oranı belirtilmesi istendi. Ona rağmen bir kusur oranı verildi. Bugün 17 celse görüldü. 4,5 sene oldu ben bu davayı sürdürüyorum. Adalete sığındım, adalete inadım. Ama bugün 4,5 yılın sonunda vermiş olduğum mücadelenin benim için hiçbir geçerliliği olmadığını gördüm. Çünkü bu savaşı ben kaybettim. Doktora yapmış olduğu hatadan ötürü 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Bu hapis cezasında 15 bin TL para cezasına çevrildi. Benim kendisiyle hastanede, eşimi ameliyat ettikten sonradan yaşayan olduğu sıkıntıdan dolayı bize bir izah etme yaptığı esnada tartışmamız olmuştu. Orada kendisine kullanmış olduğum sözlerden nedeniyle hakaret, tehdit suçlarından bugün ben de yargılandım. 5 yıllık benim de yargılanma sürecim bitti. Adalet bana 20 bin TL para cezası kesti. Eşimi kaybettiğim de 1,5 yaşındaydı çocuğum. Derhal 7 yaşında okulla başladı. Ben bu 20 bin TL parayı devletime çalışarak mücadele ederek ödeyeceğim. Fakat bu yasal mücadeleyi de hiçbir şekilde bırakmayacağım. Hala daha bu olayı taşıyabildiğim noktaya değin taşıyacağım fakat adalet yerini bulsun. Ama bugün yargı aslında bir haksızlık yaptı. Bana karşı şahsıma karşısında” dedi.

Osman Aksu
 

Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum