Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi

Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi, 9 Mart tarihinde Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde safra kesesi taşından ameliyat olan evli ve 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Çiğdem Eriş, ameliyat sonrası hayatını kaybetmişti.

Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi
Editör: 15Haber
17 Kasım 2021 - 15:04
Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi,

9 Mart tarihinde Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde safra kesesi taşından ameliyat olan evli ve 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Çiğdem Eriş, ameliyat sonrası hayatını kaybetmişti. 10 Mart tarihinde gözyaşları içerisinde defnedilen genç kadının mezarı, “aort damarının kesilmesi sonucu hayatını kaybettiği" iddiaları üzerine cumhuriyet savcılığının başlattığı soruşturma zarfında açıldı. Vücut, Ankara Adlı Tıp Kurumuna gönderilerek otopsi yapıldıktan sonra tekrar defnedildi.

Yapılan soruşturma sonrasında "Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Erdem'in gerekli tetkiklerin ve konsültasyonların üretilmiş olduğu, hastalığın tanısının dürüst konulduğu, alınan ameliyat kararı ve planlanan ameliyat tekniğinin yerinde olduğu, laparoskopik batın operasyonlarında trokar girişi sırasında iliak atardamar yaralanmasının olabileceği, bunun bir komplikasyon olduğu, ancak ameliyat esnasında tansiyonun düştüğü bildirilmesine rağmen buna karşın zamanında araştırma yapılmayarak ameliyata devam edilmesinin, açık cerrahiye zamanında geçilmemesinin bir eksiklik olduğu, dolayısıyla 'Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Erdem'in komplikasyon yönetiminde gerekli itina göstermediğinden tıp kurallarına uygun davranmadığı', bunun bir tıbbi başvuru formu hatası olduğu ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Erdem'in kusurlu görüldüğü" adli tıp göre rapor olarak sunuldu.

Doktorun avukatının itirazı üzerine mahkeme, Adli Tıp Kurumu'ndan yeni rapor istek etti. 13 Mayıs 2020 tarihli son raporda, "Laparoskopik batın operasyonlarında trokar girişi esnasında iliak atardamar yaralanmasının olabileceği, bunun bir komplikasyon olduğu, ama ameliyat sırasında tansiyonun düştüğü bildirilmesine karşın buna yönelik zamanında araştırma yapılmayarak ameliyata devam edilmesinin, açık cerrahiye vaktinde geçilmemesinin bir eksiklik olduğu, dolayısıyla Genel Cerrahi Uzmanı Dr. M.E.'nin komplikasyon yönetiminde zorunlu itina göstermediğinden tıp kurallarına yerinde davranmadığı, bunun bir tıbbi uygulama hatası olduğu, kişinin ölümü üzerine tesir derecesinin 3/8 oranında olduğu, ancak hastaya vaktinde müdahale edilse de kurtulmasının belli olmadığı oy birliği ile mütalaa olunur" ifadelerine yer verildi.

“Bu olayı taşıyabildiğim noktaya kadar taşıyacağım”

Konu ile ilgili açıklamalarda yer alan Çiğdem Eriş'in eşi Gökhan Eriş, "4,5 yıl önce eşimi basit bir ameliyatla, tıbbi bir ameliyatla safra kesesi ameliyatında kalbe dışarı giden damar kesildi. Aort damarıymış. Bu damarın kesilmesi bu cins ameliyatlarda komplikasyon olarak geçiyor lakin bence bunun zaten bir geçerliliği yoktu. Hekim bu ameliyat esnasında bu damarı yaralayıp geç bir sürede ameliyatı aşağı çeviriyor. Burada da baştan savma davrandığı için de adli tıp raporlarında hatalı bulundu. 3-4 kere rapor alındı. Lakin mahkeme bir ceza vereceği için bir kusur oranı belirtilmesi istendi. Ona rağmen bir hata oranı verildi. Bugün 17 celse görüldü. 4,5 yıl oldu ben bu davayı sürdürüyorum. Adalete sığındım, adalete inadım. Fakat bugün 4,5 yılın sonunda vermiş olduğum mücadelenin benim için hiçbir geçerliliği olmadığını gördüm. Çünkü bu savaşı ben kaybettim. Doktora yapmış olduğu hatadan ötürü 2 sene 1 ay hapis cezası verildi. Bu hapis cezasında 15 bin TL para cezasına çevrildi. Benim kendisiyle hastanede, eşimi ameliyat ettikten daha sonra yaşayan olduğu sıkıntıdan dolayı bize bir izah etme yaptığı esnada tartışmamız olmuştu. Orada kendisine kullanmış olduğum sözlerden dolayı hakaret, korkutma suçlarından bugün ben de yargılandım. 5 yıllık benim de yargılanma sürecim bitti. Adalet bana 20 bin TL para cezası kesti. Eşimi kaybettiğim de 1,5 yaşındaydı çocuğum. Şimdi 7 yaşında okulla başladı. Ben bu 20 bin TL parayı devletime çalışarak çaba ederek ödeyeceğim. Ama bu yasal mücadeleyi de hiçbir şekilde bırakmayacağım. Hala daha bu olayı taşıyabildiğim noktaya kadar taşıyacağım ancak hak yerini bulsun. Fakat bugün yargı gerçekten bir adaletsizlik yaptı. Bana karşı şahsıma aleyhinde” dedi.

Osman Aksu
 

Safra kesesi ameliyatında ölen genç kadının davasında karar verildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum