Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyananlar dikkat!

Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyananlar dikkat!, Çoğunlukla eklemlerde sızı, şişkinlik ve kızarıklıkla bulgu veren artrit hakkında manâlı bilgiler aktaran Prof.

Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyananlar dikkat!
Editör: 15Haber
17 Ekim 2021 - 02:49
Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyananlar dikkat!,

Çoğunlukla eklemlerde sızı, şişkinlik ve kızarıklıkla bulgu veren artrit hakkında manâlı bilgiler aktaran Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, “12 Ekim Dünya Artrit Günü” nedeniyle erken tanıya uyarı çekti. Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, “Artrit, eklem iltihabı demektir. Eklemlerde irin mikroplarla gelişebileceği gibi, romatizmal hastalıklarda mikrop olmadan da gelişebilir. Eklemler vücudun sürekli kullanılan bölümleri olduğundan artrit kişiyi son derece rahatsız eden bir bulgudur. Hasta elini kolunu oynatmakta zorlanır, merdiven inip çıkması, çömelip kalkması bütün bir ızdırap haline gelir. Artrit, iltihaplı romatizmaların manâlı bulgularından biridir. Romatizmal hastalıkların önemli bir kısmına eşlik eder. Fakat romatizmal hastalıklar içerisinde eklemi etkilemeyen ya da az etkileyen hastalıklar da vardır” diye konuştu. 

Dünyada 350 milyon kişide görülen artrit hastalığına dikkat!Dünyada 350 milyon kişide görülen artrit hastalığına dikkat!

 
EN ÖNEMLİ BULGUSU AĞRI

Artritin belirtileri hakkında data veren Liv Hospital Samsun'dan Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu şunları söyledi: “İltihaplı bir eklemin en kayda değer bulgusu ağrıdır. Örneğin bariz bir el bileği iltihabında hasta sabahleyin kalktığında el bileğini dar hareket ettiremez, çünkü ağrılıdır. Elbisesini çorabını giyinmekte zorluk yaşar. Bir kavanoz kapağını açamaz, bıçak ile ara sıra bir ekmek deha dilimleyemez. İltihaplı bel romatizmalarında ise sabahları bariz sırt, bel ve kalça ağrısı vardır. Ara Sıra hastanın açılması saatleri bulur. Artritin en kayda değer belirtisi sabahleyin tutukluğudur. Bu istirahat ardından da belirgindir. Mesela hasta uyandığında ya da bir otobüs yolculuğundan daha sonra etkilenen eklemlerinde uzun bir zaman aralıksız sancı ve tutukluk vardır. Hasta bir vakit hareket etmeden eklemlerini oynatamaz. Aktivite ile bu sızı ve tutukluğunda bariz azalma olur. Artrite neden olan hastalıkların en sık görüleni romatoid artrittir. Romatizmal hastalıkların birçoğu artrite niçin olur. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, sedef romatizması, Behçet hastalığı, ailesel Akdeniz ateşi (FMF), gut hastalığı, yetişkin still hastalığı (ESH) bunlar arasında sayılabilir.” 


  
ERKEN TANI SAKATLIĞIN ÖNÜNE GEÇİYOR 

Bütün hastalıklarda olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da erken tanının fazla kayda değer olduğunu belirten Prof. Dr. Sayarlıoğlu, “Çünkü romatizmal hastalıklar ilerlemeye eğilimli, bazen sakatlığa neden olabilen kronik (uzun süreli) hastalıklardır. Daha hastalığın başında iken romatizmal hastalığın tanınması hem boşboğaz tedavilerin alınmasını, hem de hastalığın ilerlemesini engelleyecektir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyananlar dikkat!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum