Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Rusya ile ABD arasında imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'nın (Yeni START) tüm unsurlarının kontrolünden geçici olarak çekildiğini bildirdi.

Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 23:31
Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Rusya ile ABD arasında imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'nın (Yeni START) tüm unsurlarının kontrolünden geçici olarak çekildiğini bildirdi.
Rusya, ABD ile imzalanan yeni stratejik silahların azaltılması anlaşmasının (yeni START) tüm unsurlarının kendilerinden çekildiğini resmi olarak ABD'ye duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya'nın Yeni START anlaşmasının unsurlarının kontrolünden çekildiği belirtilirken, "Rusya diplomatik kanallardan ABD'ye düşen tüm maddelerini geçici olarak kaldırdığını bildirmiştir. Denetim faaliyetlerinden Yeni BAŞLANGIÇ kapsamında."
Raporda, "Washington'ın mevcut gerçekleri görmezden gelen ve ABD için tek taraflı faydalar yaratan koşullar altında teftiş faaliyetlerini dolaylı olarak yeniden başlatma arzusunun devam etmesi nedeniyle bu tür eylemlere başvurmak zorunda kaldık" denildi. Amerikan topraklarında teftiş hakkı."
Açıklamada, Amerikan teftiş ekibinin Rusya'ya gelişinde herhangi bir sorun yaşanmadığı ancak Rus teftiş ekibinin Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptıkları ziyarette sorun yaşadıkları belirtilirken, Rusya'nın son kararının geçici olduğu ve bunun geçici olduğu vurgulandı. denetim faaliyetlerinin önündeki engellerin kaldırılması halinde bu kararın geri alınacağını söyledi.
Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki stratejik silah azaltma anlaşmalarının ilki 1991 yılında, ikincisi ise Birlik Sovyeti'nin dağılmasının ardından 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasında imzalanmıştır. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 29 Ocak 2021'de Yeni START'ı 5 yıl uzatmak için bir kararname imzaladı, ABD ise 5 Ocak 2021'de aynı yönde 5 yıl uzatma kararı aldı. Yeni START, yürürlükteki son nükleer anlaşmadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında.
Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi

Detaylı bir şekilde, Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum