Rus milyarderlerin güvenli limanı Muğla

Rus milyarderlerin güvenli limanı Muğla, Gündem Haberleri.

Rus milyarderlerin güvenli limanı Muğla
Editör: 15Haber
30 Haziran 2022 - 14:10
Rus milyarderlerin güvenli limanı Muğla, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Rus milyarder Roman Abramovich, Rusya-Ukrayna savaşının ardından ilk olarak AB, İngiltere, ABD, Kanada gibi fazla sayıda ülkenin uyguladığı idareli yasaklama sonrası Mart ayının sonlarında dünyanın en büyük yatları arasında gösterilen Eclipse ’i önce Marmaris ’e ardındaki Fethiye Göcek açıklarına, My Solaris yatı da Bodrum limanına demirlemişti.

TEK GÜVENLİ LİMAN 

Ege ve Akdeniz çanağında Rus milyarderlerin süper lüks yatları için tek tehlikesiz liman olarak kalan Türkiye ve bilhassa Muğla kıyı şeridine fazla sayıda ultra lüks yatlar demir attı. Bilhassa Fethiye Göcek koylarında dolaşan şüsyence lüks yatın yanında küçük ölçekli Rus yatları da onlarca koya demir attı.

Milyon dolarlık lüks yatların büyükleri Zeytin Ada, Göcek adası, Yassıca Ada gibi Göcek ’e yakın ada açıklarında demir atarken, minik ölçekli yatlar, Tersane adası, Domuz adası, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Hamam Koyu, Killebükü Koyu ve Martı koyu gibi koylarda bulunuyor.

ECLIPSE UZUN SÜREDİR GÖCEK AÇIKLARINDA

Rus milyarder Roman Abramovich ’in süper lüks yatı Eclipse Mart ayında Marmaris ’e gelmiş, Nisan ayında Marmaris ’ten ayrılarak Fethiye Göcek koyu açıklarına demir atmıştı. Uzun süredir Göcek koyu açıklarında demirli bekleyen Eclipse yatı, 64 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğinde. 6 katlı mega yat, 2010 yılında takriben 340 milyon Euro ’ya mal oldu.

Dünyanın en büyük yatlarından birisi olarak kabul edilen Eclipse üstünde iki adet helikopter pisti ve yüzme havuzunun yanı sıra lüks süit odalar, küçük denizaltı ile spor salonu bulunuyor. Göcek koyu açıklarında demirli bekleyen Eclipse yatında hareketlilik gözlenmezken, uzun süredir aynı noktada demirli olduğu öğrenildi.

ABRAMOVICH ’İN MY SOLARIS ’İ YALIKAVAK ’TA 

Rus milyarder Roman Abramovich ’in My Solaris isimli yatı Mart ayında Bodrum ’a geldi. My Solaris yatı Yalıkavak açıklarında hala demirli duruyor. Bermuda Adaları bayraklı 139 metre boyunda, 26 metre genişliğindeki yatta, helikopter pisti, yüzme havuzu da bulunuyor.
Göcek koylarında binlerce lüks yat dolaşırken, Zeytin Ada çevresinde Rus işadamlarına ait yatlar demirli duruyor. Rus Bayraklı ultra lüks yatların uzun süredir beklediği öğrenilirken, yatlardan alışveriş için Göcek ’e hareket eden bot ve teknelere rastlanmadı.


JEFF BEZOS ’UN YATI DA GÖCEK ’TE 

Rusların dışında Türkiye kıyılarında turistik amaçlı yer alan başka yatlar da var. Dünyanın en zengin iş insanları arasında yer alan Amazon ’un kurucusu Jeff Bezos ’un ultra yatı da Göcek Adasındaki özel marinada demirli bekliyor. Daha çok milyarder işadamlarına haftalık 1-1,5 milyon dolara kiralanan Almanya ’da 2016 yılında üretilen Flying Fox süper lüks yat, 136 metre uzunluğunda 22,5 metre genişliğinde. 12 metrelik yüzme havuzu bulunan yatta iki helikopter pisti, restoranlar, ziyafet merkezleri bulunuyor. Biri esas süit, 10 ’u VIP almak üzere 11 kabinde benzer anda 22 davetli ağırlanan yatta havuz, jakuzi, spa, spor salonu, su sporları, sinema imkanı da bulunuyor.

Yüzlerce koya sahip Göcek koylarında tarihin en fazla tekne yoğunluğu yaşanırken, irili ufaklı benlerce tekne koylarda dolaşıyor. İçlerinde ABD ve İngiliz bayraklı fazla sayıda lüks yatların bulunduğu koylarda Türk ünlüler de tatil yapıyor. İHA

Rus milyarderlerin güvenli limanı Muğla, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Rus milyarderlerin güvenli limanı Muğla haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum