Rize'deki eylem yasağına CHP'den tepki

Rize'deki eylem yasağına CHP'den tepki, Gündem Haberleri.

Rize'deki eylem yasağına CHP'den tepki
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 17:14
Rize'deki eylem yasağına CHP'den tepki, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Cumhuriyet meydanında basın açıklaması yapan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaşanan yüksek enflasyon sebebiyle aralıksız yapılan zamlardan nedeniyle vatandaşların ve akarsu üreticilerini zor durumda kaldığını söyledi.

Akarsu üreticilerinin sıkıntılarını dile getiren Deniz, “Yüzde 300 ’den fazla gelişen gübre fiyatları nedeniyle çay bahçelerine gübre atılamadı. Buda çay verimini azaltacaktır. Ulaşım ücretlerine yapılan yüksek zamlar nedeniyle nehir üreticileri çay toplamak için memleketlerine gelememe durumu ile da karşı karşıyadırlar” dedi.

“NEHIR ÜRETİMİ ACİLEN DESTEKLENMELİDİR”

Çay sektörü hemen desteklenmesi gerektiğini dile getiren Deniz, çay üreticisinin tarihin hiçbir döneminde olmadığı dek zor durumda olduğunu söyleyerek taleplerini sıraladı:
• Yaş Dere alım fiyatı desteklemelerle birlikte kilogramı en düşük 10 TL olsun.
• 2016 yılından beri artırılmayan Destekleme Fiyatı artırılsın.
• Gübre destekleme bedelleri dönüm başına en düşük 250 TL olsun


• Üreticiyi koruyacak Dere Kanunu tüm tarafların katılımıyla derhal çıkartılmalıdır.
• Taban Fiyat uygulamasına geçilsin ve Açıklanan Yaş Çay alım bedelinin aşağıda alım yapılması yasaklansın,
• Dere üreticilerine enflasyon farkı ödensin.
• Kuru dere fiyatlarını belirlenmesinde ÇAYKUR ’un ve Özel sektörün oluşacak Maliyetleri üzerinden güncellemeler yapılmalıdır.
• ÇAYKUR Varlık Fonu ’ndan çıkarılsın
• Mevsimlik çalışan işçilerin sorunları kadro, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işsizlik ödeneklerinin verilmesi gibi sorunları çözülmelidir.

• Akarsu tarımımı bölgesi dışarıda yaşamış ve Akarsu toplamak için ulaşmak isteyen fakat fiziksel durumları bozuk olan Akarsu üreticilerine Ulaşım desteği verilmelidir.
• Kota ve kontenjan kaldırılmalıdır. Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak, organik nehir üreticilerinin akarsu sertifikaları çıkarılmalıdır.

“HAVAALANI AÇILIŞINA KATILMAYACAĞIZ”

CHP İl Başkanı Saltuk Deniz, 12 Mayıs Perşembe günü, yürüyüş yaparak taleplerinin ve imzalarının bulunduğu dilekçeleri ÇAYKUR Genel Müdürlü ’ne teslim edeceklerini ifade eden Nehir meclisine Rize Valiliği göre konulan 5 günlük eylem yasağını da kınadı.

14 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Erdoğan kadar açılması beklenen Rize-Artvin Havalanı ’nın başlangıç törenlerine katılmayacaklarını açıklayarak,

“Nehir meclisinin 12 Mayıs 2022 tarihinde Çaykur önünde yapacağı basın açıklamasının ve 5 Gün süreyle Rize ’de her türlü basın açıklamasının yapılmasının yasaklanmasını güçlü olarak kınıyoruz. Bu yasaklamayı kabul etmiyoruz.

böylece daha önce katılmayı düşündüğümüz Rize Artvin Havaalanının açılışına katılmayacağımızı bildiri ediyoruz. Bizim hedefimiz Çay ’ın Başkenti olan Rize ’yi bununla beraber demokrasinin de başkenti olmasını sağlamaktır. bununla birlikte Rize-Artvin Havaalanının milletimize uğurlu olmasını diliyoruz” diye konuştu..

öte yandan nehir üreticileri de nehir kanunun çıkarılmamasına, alım fiyatını düşük olmasına ve zamlara isyan etti.

Rize'deki eylem yasağına CHP'den tepki, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum