Riskli alan gösterilen alanda vatandaşlar evlerinden zorla çıkarılacak

Riskli alan gösterilen alanda vatandaşlar evlerinden zorla çıkarılacak, Elazığ ’ın Maden ilçesi Camiikebir Mahallesi ’nde Cumhurbaşkanı Kararıyla Riskli Bölge ilan edildi. Kararın gerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Camiikebir mahallesi sakinlerinin evler.

Riskli alan gösterilen alanda vatandaşlar evlerinden zorla çıkarılacak
Editör: 15Haber
13 Ocak 2022 - 12:01
Riskli alan gösterilen alanda vatandaşlar evlerinden zorla çıkarılacak,

Elazığ ’ın Maden ilçesi Camiikebir Mahallesi ’nde Cumhurbaşkanı Kararıyla Riskli Bölge ilan edildi.

Kararın gerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Camiikebir mahallesi sakinlerinin evlerinden 15 gün içerisinde terhis etmeleri istendi.

Terhis kararına ilişkin konuşan Maden belediyesi bağımız meclis üyesi Lütfiye Gürün, “AK Parti Elazığ milletvekillerinin burada yapılacak projelere ilişkin sunum yaptığı görselleri görseydiniz ağzınız açık kalırdı ve bu tam 3 sene önce oldu. ‘Biz bunları yapacağız ’ dediler ama apaçık yapılan hiçbir şey yok. Ak Partili vekiller buradaki mağdur olan halkla dalga geçtiler” diyerek karşı çıktı.

“TAHLİYE EDİLMEMESİ DURUMUNDA ELEKTİRİK VE SU HİZMETLERİ DURDURULACAK”

Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kadar Camiikebir mahallesinde oturan vatandaşlara gönderilen tebligatta şu ifadeler kullanıldı:

*Elazığ İli Maden İlçesi, Camiikebir Mahallesi 18.06.2019 tarih ve 1550 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla  “Tehlikeli Alan” bildiri edilmiştir.

*Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 sayılı kanun dahilinde “Rezerv Inşa Alanı” çalışmaları başlatılmıştır.

* Rezerv Inşa Alanında bulunan binanızın 15 gün içerisinde insandan ve eşyadan terhis edilmesinin sağlanması, Camiikebir Semt muhtarlığından terhis tutanağının imzalanması gerekmektedir.

*Binanın 15 günlük zaman sonunda tahliye edilmemesi durumunda 3 gün içinde bu yapılara elektrik, su, hizmetlerinin durdurulacağı, 6306 sayılı Kanunun 6A maddesine istinaden kilitli kapıları başlamak veya açılmak da dahil edinmek üzere “tahliye ve yıktırmaya” karşın iş ve işlemler, gerektiğinde kolluk kuvvetlerinin de yardımıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılacak veya yaptırılacaktır.

“BAKIR FABRİKASININ HAFRİYAT DÖKÜMÜ SONUCUNDA HEYELAN TEHLİKESİ OLUŞTU”

Camiikebir Mahallesinde oturan vatandaşlara yılda üç dört kere evlerini boşaltmaları için tebligatlar gittiğini belirten Maden Belediyesi egemen meclis üyesi Lütfiye Gürgün, şöyle konuştu:

* Fakat ‘evlerinizden çıkın ’ diyen vatandaşlarımız için yapılan hiçbir şey değil maalesef.

* İlçemizde özel bir bakır fabrikasının hafriyatını kontrolsüz bir şekilde dökmesinin sonucunda bu bölgemizde bir heyelan tehlikesi meydana geldi bu heyelan tehlikesinden dolayı bu mahallemizdeki halk müziği evlerinden çıkarılmak isteniyor.

*Ancak ben buna inanmıyorum çünkü 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde Maden ilçemizde bir tek çatlak dahi oluşmamıştı.

* Semt sakinlerine şunu söylüyorlar; ‘sizlere kira yardımı yapacağız ev yapacağız, işyeri yapacağız ’ diyorlar ve bunu yaklaşık 5 yıldır söylüyorlar.

*Ve bu sözlere inanıp evlerini terk eden ırk için hiçbir şey yapılmadı.  Buradaki insanlarımız için atılan hiçbir adım değil. 140 tane TOKİ yapılacakmış ihaleye çıkmış diyorlar ama şuan besbelli bir şey değil.

*Bu konuyla ilgili yapılan toplantılar AK Parti Elazığ milletvekillerinin burada yapılacak projelere ilişkin sunum yaptığı görselleri görseydiniz ağzınız açık kalırdı ve bu bütün 3 sene önce oldu.

* ‘Biz bunları yapacağız ’ dediler fakat besbelli yapılan hiçbir şey yok. Ak Partili vekiller buradaki mağdur olan halkla dalga geçtiler.

“BİR FABRİKANIN İŞİ İÇİN İNSANLARIMIZ YERLERİNDEN EDİLİYOR”

‘İlçemizde bir fabrikanın işi için ömrü Maden ’de geçmiş insanlarımız yerlerinden ediliyor ’ diyen Gürgün, “Bunun diğer bir açıklaması yok. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Bey bu konuyla ilgili mecliste önergeler verdi bu önergelere evet demeyen yeniden Ak Parti Elazığ Milletvekilleriydi. Allah ’tan korkun gelip görüyorsunuz buradaki sıkıntıları. Yer Sarsıntısı ardından bir sene içerisinde yeni binlerce yapı yapılırken 3 yılda Maden ilçesinde tek bir şey yapılmadı. Burada tek bir amaç var insanları baskı, dehşet politikasıyla evlerinden etmek ve orayı bakır fabrikasının himayesine devretmek istiyorlar. Bu kararı protesto ve yaratılan mağduriyetin duyulması için ilçemizde eylem yapma kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Riskli alan gösterilen alanda vatandaşlar evlerinden zorla çıkarılacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum