"Resmi ilan fiyat tarifesi acilen güncellenmelidir"

"Resmi ilan fiyat tarifesi acilen güncellenmelidir", 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü nedeniyle, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ’nu oluşturan 9 Gazeteciler Federasyonu, 86 Gazeteciler Cemiyeti ve basın iş örgütü ile bu kurumlara üye yaklaşık 20 bin basın çalışan.

"Resmi ilan fiyat tarifesi acilen güncellenmelidir"
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 11:04
"Resmi ilan fiyat tarifesi acilen güncellenmelidir",

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dayanışma Günü nedeniyle, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ’nu oluşturan 9 Gazeteciler Federasyonu, 86 Gazeteciler Cemiyeti ve basın iş örgütü ile bu kurumlara üye yaklaşık 20 bin basın çalışanını temsilen yazılı izah etme yapan Kolaylı, medya kuruluşları ve bu kuruluşlarda çalışan medya emekçilerinin kuvvet bir süreçten geçtiğine dikkat çekti.

Kolaylı şunları söyledi:

“10 Ocak ’ı, yaşanan sorunlar ve geri alınan haklar sebebiyle ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı ’ yok ‘dayanışma günü ’ olarak kutluyoruz. Zira mesleki yasaların çıkarılmasından basın özgürlüğüne değin birçok konuda düzenleme beklediğimiz bu dönemde medya sektöründe faaliyet gösteren kurumlar ve emekçiler olarak bir 10 Ocak ’ı daha sayısız sorunla geride bırakıyoruz.

Ilk Olarak gazetelerimiz çok zor durumda. Gazete maliyetlerini yaratıcı kâğıt, kalıp ve mürekkep öncelikle olmak üzere tüm malzemelerin döviz cinsinden fiyatları artıyor. Dövizde sağlanan kur düşüşü ne eyvah ama malzeme fiyatlarına yansımadı.

Bu dönemde Basın İlan Kurumu resmi ilanları lokal gazeteler için büyük tartı taşıyor. Fakat, Basın İlan Kurumu ’nda hükümet kanadının 12 temsilcisi atanmadığından, 1 yıla yakın süredir genel kurul toplanamıyor.

“EN DÜŞÜK 35 TL YAPILMALIDIR” 

Genel Komite en kısa sürede toplanmalı ve devlete ait duyuru fiyat tarifesi kolon santim fiyatını satış sayısı 50 binin altındaki gazeteler için asgari 35 TL yapmalıdır. Satışı 50 binin üzerinde olan gazeteler için de bunun paralelinde fiyat belirlenmelidir. Genel kurulun toplanamaması halinde ise, yeni fiyat tarifesi BİK idare heyeti tarafından belirlemeli ve Cumhurbaşkanlığına sunulmalıdır. Tarife takip eden ayda değil Devlete Ait Gazetede yayınlandığı günü takiben yürürlüğe girmelidir. Bu gecikmenin bedelini gazeteler ve bu gazetelerde çalışan meslektaşlarımız ödememelidir.”

10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gün olduğunu bildiren Kolaylı şöyle konuştu: “Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık edinmek üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı.

Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961 ’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu sebeple meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Defalarca tekrarladığımız gibi 10 Ocak ’lar ve 24 Temmuz ’lar bizim için bayram günü yok, dayanışma günleridir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı ’nı hakiki anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere en kısa dönemde ulaşmayı diliyorum.”

“1961 ’DE ÖNEMLİ KAZANIMLAR SAĞLANDI”

10 Ocak ’ın tarihçesine de değinen Kolaylı, “5953 sayılı basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasa, 10 Ocak 1961 tarihli 212 sayılı yasa ile getirilen değişikliklerle basın sektöründe çalışanların özlük haklarında çok kayda değer kazanımlar sağladı. Bu kazanımlar, dönemin Türkiye Gazeteciler Sendikası ve basın örgütleri tarafından ‘bayram ’ olarak kabullenildi.

Ne var oysa, basın işverenleri yasayı protesto etti ve gazetelerini çıkarmama kararı aldı. 3 gün zaman ile 5 büyük gazete, işverenlerin kararı ile yayınlanmadı. Gazeteciler, okuru gazetesiz bırakmamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası çatısı aşağı kenetlendiler ve ‘Basın ’ adı altında gazete yayınladılar. Gazete yöneticisinden, üretimin her aşamasında görevli emekçiye dek bütün basın çalışanlarının sendika çatısı aşağıda kenetlenmeleri, gazete sahiplerinin direnişini kırdı. 212 sayılı yasa böylece yürürlüğe girdi ve yaygın dilekçe alanı kazandı. Ancak, bilhassa 1990 sonrası dönemde ve basından medyaya değişim sürecinde, sermayenin sektöre girmesiyle bu kazanımlar ‘gerçekte ’ bir bir elden çıktı” ifadelerini kullandı. İHA

"Resmi ilan fiyat tarifesi acilen güncellenmelidir", başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum