Ramazanda Kilo Almamak İçin neler yapabiliriz

Ramazanda Kilo Almamak İçin bol bol su tüketmeliyiz. Egzersiz spor yapabiliriz... Detaylı açıklama için aşağıdan okumaya devam edin.

Ramazanda Kilo Almamak İçin neler yapabiliriz
Editör: Derya Demir
15 Nisan 2022 - 00:05 - Güncelleme: 15 Nisan 2022 - 00:17
Genel olarak, Ramazan ayında toplam öğün sayısı sınırlıdır, ancak öğünlerdeki yiyecek çeşitliliği daha fazla olabilir. Ramazan ayında ideal beslenme, normal yaşama yakın öğün sıklığı uygulanarak sağlanabilir. Oruç tutanlar yaklaşık 12 saat açlıkla karşı karşıyadır. Bu açlık döneminde kan şekeri düşer. Kişi sahura kalkmazsa, kan şekerindeki düşüş günün erken saatlerinde başlar ve daha düşük değerlere ulaşır. Bu nedenle kan şekerini dengelemek için az sık besleme prensibi uygulanmalıdır. Yemekler sahur, hafif iftar, akşam yemeği ve ara öğün olarak düzenlenebilir.

Ramazanda Kilo Almamak İçin

Sahur yapılırken midede uzun süre kalan ve kan şekerinde ani değişikliklere neden olmayan besinler tercih edilmelidir. Kıyma veya tahıl çorbaları ile sebze yemekleri, kepekli ekmek, az tuzlu peynir, meyve ve bol su unutmayın. Sahurda çok tuzlu ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir. Ağır iş temposu olan ve fiziksel efor sarf ederken terleyen kişiler sahurda mutlaka yeterli su tüketmelidir.
 

Beslenme Konuları:

 • İftar ve sahurda mideyi ani ve fazla yemekle doldurmamak gerekir. Midede ani gerginlik hem kan basıncının yükselmesine hem de insülin gibi kan şekerini dengeleyen hormonların hızlı salgılanmasına neden olur.
 • Yiyecekler az tüketilmeli ve iyi çiğnenmelidir.
 • Yemek seçiminde çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bunun yerine sindirimi kolay, sindirim sisteminde uzun süre kalabilen lif ve selüloz içeren sebze, meyve ve kepekli ekmekler tercih edilmelidir.
 • Yetişkin bir kişinin yaklaşık 1.5-2 litre su içmesi gerektiği için sıvı alımına dikkat edilmelidir.

İftar çorba ile açılmalı ve bir süre ara verildikten sonra yemeğe başlanmalıdır. Oruca su, çorba, peynir, zeytin, hurma veya hafif kuru kayısı ile başlamak ve normal öğüne saat 20.00 civarında başlamak daha uygundur. Çok sıcak olmayan ılık çorba, başlamak için en iyi besindir. Bağırsak sorunu olanlar çorbalarına doğal lif ekleyebilir veya kepekli ekmek de tercih edebilirler. Yemekten sonra yenecek tatlıların hamurlu ve kızarmış tatlılar olmadığını, sütlü tatlıların tercih edilmesi gerektiğini unutmayın. Ramazan ayının simgesi haline gelen Güllaç en uygun tatlı olarak kabul edilebilir ve haftada 1-2 kez sütlü tatlı yenebilir. Ancak yemekten hemen sonra değil, iftardan 1-2 saat sonra yemek en iyisidir.
 

Oruç bir kilo verme yöntemi değildir


Hareket eksikliği, yavaş metabolizma hızı kilo vermeyi zorlaştırır. Obezite sorunu olan kişilerin bu dönemi oruç tutmak için bir fırsat olarak görmeleri yanlıştır. Oruç tutmak kilo aldırmaz. Bütün gün aç kalmak metabolizma hızını yavaşlatarak yiyecekleri yağa çevirmeyi kolaylaştırır. Bu kilo alımına yol açar. Ramazan ayında insanlar hareketsiz olma eğilimindedir. Yorulmamak için bilinçsizce yürümek, koşmak gibi aktiviteler yapmak istemezler. Bu nedenle Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeyen, az ve sık yemeyenler bu ayda kilo alıyor.
 

Ramazanda kilo almamak için:

 • Niyet etmeyin ve gece yatın, sahur için mutlaka kalkın.
 • İftarda midenizi fazla doldurmayın ve gün boyu yemeniz gereken her şeyi tek bir öğünde toplayın.
 • Bol su içmeyi unutmayın.
 • Tatlı tercihlerinizi sütlü tatlı olarak yapın.
 • Meyve ve sebze alımınızı artırın.
 • Haftada iki kez sütlü tatlı tüketin ve diğer günlerde tatlı olarak meyve veya kuru meyve kullanın.
 • İftardan 1-2 saat sonra hafif yürüyüş yapmayı deneyin.
 • İftar yemeklerinde genellikle yağ oranı yüksektir, bu nedenle bir gün tereyağı-bal, ertesi gün 2-3 dilim sosis, diğer gün peynir-zeytin gibi her gün sadece bir seçim yapın.
 • Yemeklerden su tüketmemeye çalışın, bu şekilde daha az yağ alırsınız.
 • Yavaş yemeye ve iyi çiğnemeye çalışın.

Hayırlı Ramazanlar dileriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum