evde masajmasaj istanbul

Ramazan Bayramı'nda hangi tatlıları yemek gerekir çocukların beslenmesine dikkat

Ramazan Bayramı'nda hangi tatlıları yemek gerekir çocukların beslenmesine dikkat, 11 ayın sultanı Ramazan'ın bitmesine günler kala cümbür cemaat bayram için hazırlıklar da başladı.

Ramazan Bayramı'nda hangi tatlıları yemek gerekir çocukların beslenmesine dikkat
Editör: 15Haber
15 Ekim 2021 - 00:41
Ramazan Bayramı'nda hangi tatlıları yemek gerekir çocukların beslenmesine dikkat,

11 ayın sultanı Ramazan'ın bitmesine günler kala cümbür cemaat bayram için hazırlıklar da başladı. Ayrıca tatile gidecekler hem de bayramı evinde geçirip hazırladığı tatlıları ikram etmek için hazırlanan kadınların çocuklarına ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Fazla şeker tüketimi ile çocuklar şeker hastalığı ile karşısında karşıya kalma tehlikesi  yaşıyor. İşte çocukların bayramda nasıl beslenmesi gerektiği hakkında fikirler...

 HAFİF BİR KAHVALTI MUTLAKA YAPIN

Okan Üniversitesi Hastanesi Gıda ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Ece Çaparoğlu, anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu. Gün içerisinde sürekli bir ikram halinde olunacağı için, sabah kahvaltısında hafif beslenmede avantaj var. Kahvaltıda doğal besinleri tüketmek hafif beslenmenin en basit yoludur. Yani; bir yumurta ya da peynir yanında mevsimine uygun yeşillikler domates, salatalık ve tam buğday ekmeği tüm bireyler için tatmin edici ve doyurucu olacaktır. Kısacası kızartma, börek ve poğaça gibi glisemik indeksi yüksek beyaz un ve yağ taşıyan besinlerden uzaktan durmamız doğal beslenme için yeterlidir.

 HAZIR TATLILARA DİKKAT!

Diğer dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; nasıl ve ne süre tatlı tüketeceğimizdir. Hazırlanmış tatlılar, tabaklarda gördüğümüz anda elememiz gereken ilk lezzetimiz olmalıdır. Çünkü çocuk beslenmesinde muhakkak dekstroz-fruktoz şurubunun yeri yoktur.Aynı zamanda paketli şekerlerde içerisinde yer alan renklendiriciler ve lezzetini arttırmak amacıyla eklenen katkı maddeleri yüzünden tüketilmemesi gereken bir diğer tatlı türüdür. Hem öğün aralarında aralıksız çocukların şeker tüketmesi, belli başlı öğünlerde iştahsızlığa niçin olacağı için tüketmeleri gereken besleyiciliği yüksek besinleri tüketmemelerine sebep olur. Bu yüzden gün içindeki gıda planında bu manâlı noktaya dikkat edilmesi gerekir.

DONDURMA KURTARICI OLABİLİR

Tatlı tercihi olarak konut yapımı sütlü tatlılar ve dondurmalar porsiyon ve adet kontrolüyle ebeveynlerin işini kolaylaştırabilir. Çocukların dondurmalara düşkünlüğü hepimizce malumdur. İşte bu düşkünlük bayramlarda şerbetli tatlılar yerine bizim için sığınabileceğimiz daha sağlıklı bir liman sunmaktadır, tabii arkasında bir bardak ılık su içmek şartıyla.

YEMEĞİN YANINDA YOĞURT YEDİRMEYE ÖZEN GÖSTERİN 

Gün batımıyla beraber hamur işlerine ve tatlılara bitirmek günü kurtarmamızın en kayda değer anahtarı olacaktır hepimiz için. Tüm gün çocuklarımızın tükettiği şekerli gıdalarla çaba etmek zorunda kalan mide bağırsaklarına muavin olması için akşam yemeğinde lif açısından zengin olan sebze yemeklerinin yanında bir kase yoğurt tüketilmesi içten seçenek olacaktır. Gün içerisinde de elimizden geldiğince çocuğumuzun fiziki aktivitesine yardım olmayı başarabilirsek, sağlık durumu açısından içten yönetilmiş bir bayram geçirmiş oluruz.

Ramazan Bayramı'nda hangi tatlıları yemek gerekir çocukların beslenmesine dikkat, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum