Prof. Dr. Ersoy'dan Erzurum'daki depremin ardından korkutan açıklama: Türkiye'de 7'yi bulan depremler olacak

Prof.

Prof. Dr. Ersoy'dan Erzurum'daki depremin ardından korkutan açıklama: Türkiye'de 7'yi bulan depremler olacak
Editör: 15Haber
22 Kasım 2021 - 22:28
Prof. Dr. Ersoy'dan Erzurum'daki depremin ardından korkutan açıklama: Türkiye'de 7'yi bulan depremler olacak,

Erzurum'da korkutan bir yer sarsıntısı meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 4.7 olarak açıkladı. Erzurum Valisi Okay Memiş yaptığı açıklamada, "Köprüköy ilçesinde artçı bir sarsıntı meydana geldi. Aldığımız herhangi bir negatif ihbar yok. Ekiplerimizin bölgedeki çalışmaları sürüyor" dedi.

"4.7 BÜYÜKLÜĞÜ ARTÇI BİR DEPREM İÇİN YÜKSEK"

Yer Sarsintisi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy depremin peşinde değerlendirmelerde bulundu. Bugün yaşanan depremin, geçtiğimiz haftaki depremin bir artçısı olduğunu açıklayan Şükrü Ersoy, 4.7 büyüklüğünün artçı yer sarsıntısı için yüksek bir cömertlik olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE GENELİNDE 5 TANE 4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLDU"

Ersoy, son 7-10 gün içerisinde Türkiye genelinde 5 tane 4 büyüklüğünde yer sarsıntısı olduğunu aktardı. Ersoy, "Düzce, Tokat/Niksar, Erzurum, Malatya/Pötürge, Konya civarlarında sırt sırta olunca uyarı çekti. Depremlerin büyüklüğü 5'i buldu. Bu büyüklükteki depremlerde hasar gören binalar oldu. İnsanlar bundan etkilendi." dedi.

"GELECEKTE 7'Yİ BULAN DEPREMLER OLACAK"

Yaşanan son depremlerin öbür fay hatlarında geliştiğini ve birbirini tetiklemesinin olası olmadığını kaydeden Şükrü Ersoy, gelecekte 6.5 - 7 büyüklüğünü bulacak depremler olacağını söyledi. Yer Sarsintisi için onlarca yer söylenebileceğini ifade eden Şükrü Ersoy, "Türkiye'nin yüzde 100'ü depremlerden etkilenebilir" vurgusu yaptı. Ersoy, bu yerlerde gerek zeminsel faktörler gerek de depremin büyüklüğünden etkilenebileceğini kaydetti.

"1 YILDA 150 KERE OLUYOR"

Şükrü Ersoy çarpıcı bir sayı da paylaştı. Ersoy, "4 büyüklüğündeki depremler bir yıl içerisinde 120-150 aralarında oluyor. 5 büyüklüğündeki zelzele biraz daha az ama tüm bunlar toplanıldığında fazla rakam yapıyor" dedi. Sabah gazetesine konuşan Ersoy, "Büyük yıkımlar acilen de gelecekte de her yerde olabilir. Batı Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Marmara'da da olabilir" ifadelerini kullandı.

SON DEPREMLER: Türkiye ve dünyadan son dakika depremler listesi.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Prof. Dr. Ersoy'dan Erzurum'daki depremin ardından korkutan açıklama: Türkiye'de 7'yi bulan depremler olacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum