Prof. Dr. Aksoy: 'Fay zonu deprem üretmeye devam edecek'

Prof.

Prof. Dr. Aksoy: 'Fay zonu deprem üretmeye devam edecek'
Editör: 15Haber
13 Ocak 2022 - 10:59
Prof. Dr. Aksoy: 'Fay zonu deprem üretmeye devam edecek',

Geçtiğimiz günlerde seri önce Kıbrıs açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğünde, ardındaki Palu ilçesindeki 4.0 ’lık zelzele meydana gelmişti.

Depremler ile ilgili bilgilendirme ve uyarılardan yer alan Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, iki bambaşka fay zonunun üzerinde meydana gelen depremlerin birbirlerini tetiklediğine dair bilginin yanlış olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aksoy, Palu ilçesindeki depremin 24 Ocak 2020 ’de meydana gelen ve 41 vatandaşın hayatını kaybettiği 6.8 büyüklüğündeki depremle benzer fay üzerinde olduğuna uyarı çekti. Prof. Dr. Aksoy, Doğu Anadolu fay zonunun aktif olduğunu ve yer sarsıntısı üretmeye devam edeceğini ifade etti.

“DOĞU ANADOLU FAY ZONU ZELZELE ÜRETMEYE DEVAM EDECEK”

Akdeniz ’deki depremlerin Afrika levası ile Anadolu levhası ve Avrasya levhası arasındaki sınırdan kaynaklandığını aktaran Prof. Dr. Ercan, “11 Ocak sabahtan saatlerinde meydana gelen zelzele 6.2 büyüklüğünde. Derinliğine dikkat edersek, 36 kilometrenin üzerinde.

12 Ocak ’ta Palu yakınlarında meydana gelen depreme baktığımız ise 4 büyüklüğünde bir deprem. Odak derinliği ise 5 kilometre. Bu da bize, iki depremi oluşturan faylar aralarında belirgin bir ayrım olduğunu, öbür faylar üstünde meydana geldiğini gösteriyor.
Antalya ’nın güneyinde meydana gelen depremin kaynağına baktığımızda, Girit Adası ’nda, Marmaris açıklarında ve Kıbrıs yakınlarında bir süreden beri bir yer sarsıntısı etkinliği olduğunu görüyoruz.

‘BİNDİRME ’ FAYI VAR

Orada ‘ters ’ ya da ‘bindirme ’ fay dediğimiz bir fay türü var. 12 Ocakta meydana gelen depremin odak mekanizması çözümü, bunun ayrıntılarıyla bir ters fay olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla orası bir yitim zonu” dedi.

Elazığ ’ın Palu ilçesinde meydana gelen 4.0 ’lık depremin Doğu Anadolu fay zonunun esas kırığı üstünde meydana geldiğini açıklayan Prof. Dr. Aksoy, “Malum Elazığ ’da, 24 Ocak 2020 tarihinde 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Onun devamında gerek güneybatıda Malatya ’nın Kale ilçesi yakınlarında ve Pütürge çevresinde yoğunlaşan bir aktivite görüyoruz. üstelik Kuzeydoğuya, fayın devamında Bingöl ’e doğru olan tarafında da depremler görüyoruz.

Dolayısıyla Palu ’daki depremi Akdeniz ’deki sistemle ilişkilendirmek muhtemel yok. Doğu Anadolu fay zonu hala faal ve deprem üretmeye devam edecek” diye konuştu. (İHA)

Prof. Dr. Aksoy: 'Fay zonu deprem üretmeye devam edecek', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum