Prens Selman Ankara'da...

Prens Selman Ankara'da..., Gündem Haberleri.

Prens Selman Ankara'da...
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 17:24
Prens Selman Ankara'da..., Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Gazeteci Cemal Kaşıkçı ’nın Suudi Arabistan ’ın İstanbul Başkonsolosluğu ’nda öldürülmesi ardından ilişkilerin donma noktasına geldiği Ankara-Riyad ilişkilerinde normalleşme adımlarına bir yenisi eklendi.

Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın Suudi Arabistan ziyaretinde bir araya geldiği ülkenin fiili lideri Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ’ın bugün Türkiye ’ye geldi.

Ankara ’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan göre resmi törenle karşılanan Prens Selman ’ın bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına dek eşlik etti.

TİCARİ ANLAŞMALAR GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Veliaht Prens Selman ’ı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ’nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Selman ’ın merasim alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Veliaht Prens Selman, Muhafız Alayı Tören Kıtası ’nı selamladı. Törende tarihte kurulan 16 Türk devletini temsilci bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Veliaht Prens Selman, merdivenlerde Türkiye ve Suudi Arabistan bayrakları önünde tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

sonradan Erdoğan ve Selman, baş başa görüşmeye geçti. Görüşmede iki ülke ilişkileri öncelikle edinmek üzere, yöresel ve uluslararası gelişmeler ele alınacak. Hem, iki ülke aralarında çoğu ticari anlaşmanın da imzalanması bekleniyor.

Karşılama töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Selman, Türkiye ’den önce Pazartesi günü Darı ve Salı günü de Ürdün ’e giderek bu ülkelerin liderleriyle görüşmüştü.

Prens Selman Ankara'da..., başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Prens Selman Ankara'da... haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum