Poyrazköy davasında ilk gün bazı sanıklar savunma yaptı

Poyrazköy davasında ilk gün bazı sanıklar savunma yaptı, Gündem Haberleri.

Poyrazköy davasında ilk gün bazı sanıklar savunma yaptı
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 20:33
Poyrazköy davasında ilk gün bazı sanıklar savunma yaptı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İstanbul 33. Ağır Cinayet Mahkemesi kadar Silivri Canice ve İnfaz Kurumu aleyhinde yapılacak birincil mahkeme için 9 tutuklu sanık getirilirken bazı sanıklar ise tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada müşteki sıfatıyla Kadir Sağdıç, Deniz Cora, Ahmet Feyyaz Öğütçü, Ali Türkşen, Türkan Saylan ’ın mirasçıları olarak Çınar ve Çağlayan Örgen ’in de arasında bulunduğu bazı müştekiler katıldı. Salonda bir takım tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları da hazırlanmış bulundu.

“YAPTIĞIMIZ İŞLEMLERİN HEPSİ HUKUKİDİR”

Tutuksuz davalı eski polis memuru Bekir Peker durum tarihinde bilirkişi olarak devir yaptığını belirterek, şunları söyledi:

* “Şu ana dek binlerce rapor vardır, hepsinin arkasındayım. Yasadışı yaptığımız hiçbir şey yoktur. Biz teknik bilirkişiler olarak şüphelilerden alınan dijital materyallerin orijinal halini görmeyiz. Dijital materyaller ele geçirildiğinde onların imaj değerleri verilir.

* Alınan imajlar üzerinden analiz yapıyorduk. İmaj üstünde bir karakter değişim imkanı bile yoktur. Ben Ankara ’da araştırmacı olarak çalışıyordum. Operasyon İstanbul ’da yapılmış, hakkımda hürriyeti tahdit suçu iddiaları var, bir bilirkişi bu suçu nasıl işleyebilir.

* Müştekileri tanımam, iftira atma suçunu da bu yüzden anlamadım. Ben kimseden talimatlar almadım, alamam. Bilirkişi tarafsızdır, nesnel olmalıdır. Yaptığımız işlemlerin tümü hukukidir. Kanunsuz yaptığım tek bir işimiz olmamıştır. Beraatımı talep ediyorum.”

Sanık Peker ’e bir takım müştekilerin avukatı Hüseyin Ersöz, “Aramalarda 1 NO ’lu ve 3 NO ’lu CD alınmış. Benzer tarihli 2 öbür rapor hazır. Birinde Kafes Eylem Planı ’na ilişkin bir saptama değil, diğerinde var demişsiniz” demesi üstüne davalı Bekir Peker, “Hatırlamıyorum” biçiminde konuştu.

“BİZ RAPORU HAZIRLADIKTAN SONRA SAVCIYA TESLİM EDERİZ”

Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Türkiye ’nin gündemini değiştiren soruşturmalar var. Siz bunlarda atama almışsınız. Bu acayip bir koşul. Benim yazdığım gerekçeli kararımı değiştirmem gibi bir şey. Siz sonra buldum gibi raporu hazırlandınız mı? 2 tane rapor hazırladığınızı hatırlıyor musunuz?” diye sordu. Sanık Peker de  “Biz raporu hazırladıktan sonra savcıya teslim ederiz. Ben böyle bir şey hatırlamıyorum” biçiminde cevap verdi.

“DURUŞMA KARARI DIŞINDA BİR KARAR YERİNE GETİRMEDİM”

Ali Ayhan savunmasında “2008 yılında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde tayin yaptığım sırada, PKK ile ilgili bir ihbar mektubu şubeye ulaştı. İhbar mektubunun gereğini yaptık. Poyrazköy veya Ergenekon soruşturmalarıyla ilgili bir koşul yoktu. mahkeme kararı dışarıya bir karar yerine getirmedim” ifadelerini kullandı.

SAVUNMALARIN ALINMASINA YARIN DEVAM EDİLECEK

Duruşma heyeti, öteki sanıkların savunmalarının alınması için duruşmaya yarına erteledi.

“ŞİMDİ SIRA ONLARDA, HESAP VERECEKLER”

Ergenekon kumpası sırasında tutuklanan ve serbest bırakıldıktan 3 gün sonra intihar eden Yarbay Ali Tatar ’ın eşi Nilüfer Tatar mahkeme öncesinde açıklamalarda bulundu. Tatar, şunları söyledi:

* “Bugün dava sürecinin emniyet ayağı yargılanıyor. Sahte delil üretenler yargılanıyor. Fazla sayıda yargılanan emniyet mensubu var. Bunlar bizim gözümüzün içine baka baka hesap verecekler. Hesap da veriyorlar zaten. Davanın sonuna kadar takip edeceğiz.

* Sanıklar dijital ortamda fazla ciddi deliller ürettiler ve insanların üzerine iftiralar attılar. Şimdide bunun hesabını verme günüdür. Alinin hayatıyla Türkan Saylan ve çoğu kişinin hayatıyla, yaşamlarıyla uğraştılar, değil ettiler. Acilen sıra onlarda hesap verecekler.

* Ömür boyu ceza almalarını istiyorum. ardına kadar takipçisi olacağız. Cezalar az önce verilmedi yargı sürecindeler. En üst seviyeden cezalandırılmalarını istiyorum.”

“NE CANICE ALIRLARSA ALSINLAR BİZİM KAYIPLARIMIZI YERİNE GETİRMEYECEK”

Davada müşteki olarak bulunan Ali Türkşen ise şöyle konuştu:

* “Bu dava bizim bir dönem yaşadığımız hukuksuzlukların sonunda geldiği nokta. Fazla şükür devran döndü, hemen o belaları başımıza açan insanlarla mahkeme salonlarında ters yerlerde karşı karşıya oturuyoruz. Ne olursa olsun gerçi üzücü, ne ceza alırlarsa alsınlar bizim kayıplarımızı yerine getirmeyecek.

* Hayatını kaybeden arkadaşlarımızı, özgürlüklerimizi yerine getirmeyecek. Sonuçta yargı de olması gerekli bu dünyada. Sabırla sonucu bekleyeceğiz. İnşallah hakimlerimiz adil bir şekilde, onların bize uyguladığı gibi değil adaletli bir suçlama yapsınlar sonunda da ne karar çıkacaksa yüce Türk adaletine güveniyoruz.”

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan 1048 sayfalık iddianamede, Poyrazköy ’de bulunan mühimmat, ‘Kafes ’, ‘Amirallere Suikast ’ davalarında yargılanan 87 sanık, müşteki olarak yer alıyor.

Kumpas soruşturmalarının sanıkları olan eski askerlerle soruşturma esnasında intihar eden Yarbay Ali Tatar ’ın ağabeyi Ahmet Tatar ve ölüm eden Prof. Dr. Türkan Saylan ’ın oğulları Çağlayan ve Çınar Örge de şikayetçiler arasında yer alıyor.

Genelkurmay Başkanlığı ise ‘kabahat duyurusunda bulunan ’ olarak belirtiliyor. Operasyonları düzenleyen aralarında eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ali Fuat Yılmazer ile eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ’u gözaltına alma görüntüsüyle gündeme gelen Gafur Ataç ’ın da aralarında bulunduğu 68 eski polis ise ‘şüpheli ’ olarak iddianamede yer aldı.

Örgüt üyesi eski polisler, 2009-2012 yılları aralarında ‘Millet Görevlisinin Devlete Ait Belgede Sahteciliği ’, ‘Cebir Tehdit ya da Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Mahrum Kılma ’, ‘İftira ’ ve ‘Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Etmek ’ ile suçlanıyor.

İddianamede, kamuoyunda ‘Poyrazköy davası ’ olarak bilinen dosyada, İstanbul Anadolu 5. Ağır Cinayet Mahkemesi ’nce karara bağlanan, birleştirilen 6 ayrı dava dosyasından oluştuğu vurgulandı. Bunların Poyrazköy, 1 ’nci amirallere suikast, ‘Kafes ’ eylem planı, ÇYDD/ÇEV, 2 ’nci Poyrazköy ve 2 ’nci amirallere suikast davaları olduğu kaydedildi.

İSİMSİZ İHBARLARLA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Poyrazköy soruşturmasının, Beykoz Jandarma Komutanlığı ’na yapılan isimsiz bir telefon ihbarı ile başlatıldığı, fakat öncesinde fazla sayıda askeri personelin önleme ve adli dinleme ile dinlendiği belirtildi. Soruşturmaya dayanak teşkil eden ihbarlara karşın etkili bir araştırma yapılmadığı, hukuka aykırı olarak yapılan aramalarda el konulan dijital materyallere manipülasyon yapılarak müştekilerin soruşturmaya dahil edildikleri anlatıldı.

İstanbul Anadolu 5. Ağır Canice Mahkemesi ’nin 2 Ekim 2015 tarihli kararıyla Poyrazköy davasında yargılanan tüm şikayetçilerin beraatlerine karar verildiği anlatılan iddianamede, “Kesinleşen beraat kararıyla da tescillendiği üzere Poyrazköy kumpasının amacı, örgütün TSK içerisinde görevli, FETÖ üyesi olmayan subayları tasfiye etmek, yerlerine örgüt mensubu subayları terfi ettirmektir. Böylece TSK ’yı fethetmek ve FETÖ ’nün başlıca tartma verdiği Ergenekon davasına, siyasi ve toplumsal destek sağlamak, kamuoyu yaratmaktır” denildi.

İddianamede soruşturmada tayin bölge personellerin çoğunun FETÖ ’nün dar haberleşme programı ByLock kullandığı, şüphelilerin FETÖ namına hareket ettikleri de anlatıldı.

İddianamede, başka suçtan tutsak davalı eski emniyet müdürü Ömer Köse için 11 kere ‘Zincirleme kamu görevlisi yetkisiyle haberleşmenin gizliliğini ihlal ’, 37 kez ‘Millet görevlisi nüfuzu, cebir ve hileyle hürriyeti kısıtlama ’, 86 kere ‘Kanıt uydurarak iftira ’ ve ‘Zincirleme şekilde millet görevlisinin devlete ait belgede sahteciliği ’ suçlarından toplam 379 yıldan 1375 yıla kadar hapis cezası olmak üzere en yüksek ceza istendi.

İddianamede, sanıklar Ali Ayan, Hüseyin Işıldak, Mehmet Özdemir, Mustafa Tezcan Alaç ve Salih Yılmazoğlu ’nun ayrıca ‘Silahlı terör örgütü üyeliği ’ suçundan cezalandırılmaları istendi. Hakkında yakalama kararı olan şüpheli Ufuk Şimşek ’a ise ‘Kamu görevlisi nüfuzu, cebir ve hileyle hürriyeti kısıtlama ’, ‘Delil uydurarak kötüleme ’ ve ‘Zincirleme şekilde millet görevlisinin devlete ait belgede sahteciliği ’ suçlarından toplam 15 yıldan 49 yıla değin hapis istemiyle en az ceza başvurusunda bulunuldu. Diğer sanıklar için ise öbür oranlarda hapis cezaları talep ediliyor. (DHA)

Poyrazköy davasında ilk gün bazı sanıklar savunma yaptı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Poyrazköy davasında ilk gün bazı sanıklar savunma yaptı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum