PKK'nın sözde kurucularından Ali Haydar Kaytan etkisiz hale getirildi

PKK'nın sözde kurucularından Ali Haydar Kaytan etkisiz hale getirildi, Bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın “Benden sonra örgütte sözü geçecek birey odur” dediği PKK/KCK'nın sözde kurucularından "Fuat" kod adlı Ali Haydar Kaytan, Irak'ın kuzeyinde MİT'in elde.

PKK'nın sözde kurucularından Ali Haydar Kaytan etkisiz hale getirildi
Editör: 15Haber
18 Kasım 2021 - 12:23
PKK'nın sözde kurucularından Ali Haydar Kaytan etkisiz hale getirildi,

Bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın “Benden sonra örgütte sözü geçecek birey odur” dediği PKK/KCK'nın sözde kurucularından "Fuat" kod adlı Ali Haydar Kaytan, Irak'ın kuzeyinde MİT'in elde ettiği istihbarat sonucunda icra edilen operasyonla etkisiz ülkü getirildi.

PKK/KCK'nın “ideolojik lider” olarak konumlandırdığı, örgüt kadrolarınca “mücadelenin yaşamış tarihi” olarak bilinen Kaytan, terör eylemlerine PKK'nın kuruluşundan önce Tunceli'deki asayiş olayları ile başladı. Terör örgütü elebaşı Öcalan ile terör örgütünü kurarak PKK'nın temellerini birlikte atan Kaytan, Türkiye Cumhuriyeti'nin son 44 yıldır karşı karşıya kaldığı tüm terör eylemlerine karar veren “çekirdek kadro” içerisindeki en yaşlı örgüt üyesiydi. Ayrıca “canlı bomba eylemcisi teröristlerin” seçiminde yer alan Kaytan, teröristlerin Türkiye'ye gönderilmeden önce aldıkları son ideolojik eğitimleri kanımca veriyordu.

Günahsız sivilleri niyet bölge eylemlerin planlayıcıları arasındaydı

Terör örgütünün binlerce can kaybına yol açan “eylemsel stratejisini” Öcalan ile birlikte oluşturan Kaytan, 17 Şubat 2016 tarihinde Ankara Merasim Sokak'ta askeri ve sivil servis araçlarına yönelik bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 29 vatandaşın yaşamını kaybetmesi, 87 vatandaşın yaralanması, 13 Mart 2016 tarihinde Kızılay Güvenpark otobüs duraklarında bomba yüklü aracın patlatılarak sivil vatandaşların kasıt alınması sonucu 36 vatandaşın yaşamını kaybetmesi, 349 vatandaşın da yaralanmasıyla sonuçlanan terör eylemlerinin talimatını verdi. MİT'in hedefinde olan ve son dönemde “KCK Yürütme Konseyi Üyesi” ve “Bilim ve Aydınlanma Komitesi lideri” olarak konumlandırılan Kaytan, işlem endişesi sebebiyle aralıksız yer değiştiriyordu. Türkiye tarihinin en uzun soluklu operasyonlarından biri olan Ali Haydar Kaytan'ın etkisiz ülkü getirilmesine karşın çalışma, MİT göre birbirinden farklı istihbari bilgilerin bir araya getirilmesi sonucunda MİT-TSK koordinesiyle gerçekleştirildi. Emniyet kaynakları, operasyona katılım sağlayan unsurların güvenliğini ve mevcut operasyonların gizliliğini korumak namına operasyona ilişkin detayların kamuoyu ile paylaşılmayacağını dile getirdi.

Murat Karayılan ve Cemil Bayık detayı

Ali Haydar Kaytan'ın ölümü, örgütten kopmaların önüne geçmek ve teröristlerin moralini yüksek yetişmek amacıyla rahat tutuldu. Teröristin cenazesi, yalnızca lider kadro kadar aşina bir yere defnedildi. Defin işleminde yer alan örgüt kadroları ise süreç içerisinde infaz edildi. Kaytan'ın ölümü terörist Cemil Bayık ile Murat Karayılan arasında tartışmaya sebep oldu. Bayık örgütün silahlı unsurlarını “dikkatsiz” davranmakla suçlarken, Karayılan ise Kandil eteklerindeki mağaralardan çıkamayan Bayık'ı “örgüt liderlerini aralıksız eleştirerek kaderine terk etmekle” suçladı.Utku Yıldırım
 

PKK'nın sözde kurucularından Ali Haydar Kaytan etkisiz hale getirildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum