evde masajmasaj istanbul

PKK 6-7 Ekim olaylarında yakıp yıktı, devlet onardı

HDP'nin çağrısı üzerine başlayan olaylarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 mesken uygun ortalık savaş alanına dönmüştü.

PKK 6-7 Ekim olaylarında yakıp yıktı, devlet onardı
Editör: 15Haber
06 Ekim 2021 - 16:22

HDP'nin çağrısı üzerine başlayan olaylarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 mesken uygun ortalık savaş alanına dönmüştü. Olaylarda uzun namlulu tabanca, molotofkokteyli, havai fişek, taş ve sopalarla ulus binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, iş yerlerine ve birçok araca zarar verilmişti. 2 polisin şehit edildiği olaylarda Diyarbakır'da Kurban Bayramı dolayısıyla fakirlere kurban eti dağıtan Yasin Börü ve 3 arkadaşının da aralarında bulunduğu 35 kişi hayatını kaybetmiş, 435'i sivil, 326'sı güvenlik görevlisi almak üzere toplam 761 birey yaralanmıştı. Terör örgütü yandaşlarının saldırılarında birçok ev ve meslek yeri ile mektep, Kur'an kursu, kültür merkezi, müze ve yurt binasında hasar oluşmuştu.

Eğitim yuvaları niyet alındı

Terör örgütü yandaşlarının sokaklarda başlattığı eylemlerde eğitim yuvaları olan okullar maksat alınmıştı. Teröristler tarafından Mardin'de 36, Diyarbakır'da 34, Şırnak'ta 13, Tunceli'de 2, Mersin'de 3, Batman'da 4, Şanlıurfa'da 19, Bitlis'te 8, Bursa'da 2, Muş'ta 6, İstanbul'da 11, Bingöl'de 2, Hakkari'de 28, Siirt'te 13, Van'da 18, Gaziantep ve Adıyaman'da birer okul edinmek üzere toplam 201 okulda terör örgütü yandaşlarının saldırıları nedeniyle zarar meydana gelmişti.

Ziya Gökalp Müzesini yaktılar

Diyarbakır sokaklarını savaş alanına çeviren teröristler Sur ilçesinde yer alan Ziya Gökalp Müzesini ateşe verdi. PKK'lı teröristlerce yakılan ve kullanılamaz ışık halkası getirilen Ziya Gökalp Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği (TÜRSAB) aralarında imzalanan protokolle restore edilirken, tahribata uğrayan okullar ve kamu binaları, devletin sağladığı imkanlarla onarılarak kısa sürede eğitim-öğretime açıldı. TÜRSAB kadar 1 milyon 814 bin lira bütçe ile 2016 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanan Ziya Gökalp müze binası tamamlandıktan sonra bakanlığa teslim edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından teşhir ve tanzim için 1 milyon 490 bin lira harcanan müze, yürütülen çalışmalarla her yerde ziyaretçilere açıldı.

Diyarbakır

6-7 Ekim olaylarında savaş alanına dönen Diyarbakır'da teröristler tarafından yapılan saldırılarda Yasin Börü ve arkadaşlarının da aralarında bulunduğu 12 birey hayatını kaybetti, 65 yurttaş ile 14 emniyet görevlisi yaralandı. Olaylarda 144 özel yapı ve meslek yeri, 16 ulus binası, 6 av bayisi, 17 özel ve ulus bankası, 4 mektep, bir müze, 88 özel vasıta, 40 millet aracı, bir parti binası ve 36 şehir halkı güvenliği kamerası hasar fark etti. Valilik göre şehir halkı genelinde olaylarda zarar görebilen 73 esnafa ödeme yapılarak yardım verildi.

“Biz artık Diyarbakır'ın olaylarıyla değil, kültür ve turizmle anılmasını istiyoruz"

Diyarbakır'da 2014 yılında terör örgütü mensupları tarafından Kobani bahanesiyle yakılan Ziya Gökalp müzesi restore edilerek vatandaşların ziyaretine açılırken, Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu, “Biz geçmişte yapılan yanlışlıklar, kötü eylemler ya da yapılan bütün sıkıntılardan nedeniyle fazla kötü günler geçirdik. Lakin normalleşme oldu, biz bundan böyle Diyarbakır'ın bunlarla anılmasını da istemiyoruz” dedi.

Diyarbakır'da 2014 yılından 6-8 Ekim olaylarından gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde PKK'lı teröristlerce yakılan ve kullanılamaz ayla getirilen Ziya Gökalp Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği (TÜRSAB) arasında imzalanan protokolle restore edildi. Aradan geçen 7 yıl acılar halen tazeliğini korurken, olaylar sırasından zarar gören Sur ilçesinde bulunan Ziya Gökalp Müzesi restorasyonu tamamladıktan vatandaşların ziyaretine açıldı.

“Olaylarda 50'ye yakın insan hayatını kaybetti”

Tarihi dokusuyla harikulade bir yere dönüşen müze içerisinde açıklamada bulunan Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu, geçmişte yapılan bütün sorunlardan nedeniyle Diyarbakır olarak fazla fena günler geçirdiklerini belirterek, “Biz geçmişte yapılan yanlışlıklar, fena eylemler ya da yapılan tüm sıkıntılardan nedeniyle çok fena günler geçirdik. Ama normalleşme oldu, biz artık Diyarbakır'ın bunlarla anılmasını da istemiyoruz. hemen bulunduğumuz yer Ziya Gökalp Müzesi, olaylarda yakıldı sonradan devlet tarafından restore edildi ve içerideki eşyalar tekrar onarılarak yapıldı. Bu cins şeylerle Diyarbakır'ın anılmasını istemiyoruz. Fena günler geçirdik, yanlış şeyler yapıldı. Olaylarda müzeler, evler, halk binaları hasar gördü ve 50'ye yakın insan hayatını kaybetti. Yapılanlar hatalı şeyler, biz bunları tasvip etmiyoruz. Bundan Böyle Diyarbakır, kültürüyle, turizmle, tarihiyle ve müzeleriyle anılmasını istiyoruz. Bu fena günleri biz geride bıraktık. İnşallah fazla hoş günler Diyarbakır'ı bekliyor. Çünkü önemli bir şehirdir Diyarbakır, Zerzavan kalesiyle, Körtik tepesiyle, Surlarıyla, maneviyatıyla ve tarihiyle artık tanıtılsın. İnşallah böyle olaylarla karşılaşmayız ve hep güzel şeylerle anılmasını istiyoruz Diyarbakır'ın” diye konuştu.

Siirt

Siirt'te olaylarda 5 sivil hayatını kaybetti, 17 sivil ile 20 güvenlik mensubu yaralanırken, kamuya ait ilk ve orta dereceli 12 okul, kütüphane, insanlar eğitim merkezi, 4 sıhhat merkezi, bir acele sağlık durumu istasyonu ve erkek öğrenci yetiştirme yurdu yakılarak kullanılamaz ülkü getirildi.

Siirt'te 6-7 Ekim Kobani olayları hafızalardan silinmiyor

Siirt'te 6-7 Ekim Kobani olayları 2014'te terör örgütü PKK yandaşlarının gerçekleştirdiği saldırıların üzerinden 7 sene geçmesine rağmen hafızalardan silinmiyor.

Şehir Halkı merkezinden başlayarak ilçelere yaşanan olaylarda 5 sivil hayatını kaybederken, 17'si sivil 38 kişinin yaralandı olaylarda 12 mektep 4 sağlık merkezi ateşe verildi. Ayrıca erkek öğrenci yurdu, kuran kursu, halk müziği eğitim merkezi acil sağlık istasyonu ve çok sayıda iş yeri yakılarak kullanılmaz ayla getirildi.

Olayın görgü tanıklarından ve dönemin Kültür Turizm Müdürü Remzi Uslu, yaşananların büyük bir kabus olduğunu söyledi. Uysal, "Bilindiği üzere 2014 6-7 ekim olaylarında ilimizin de kara bir gün olarak geçen Kobani olayları yaşandı. Bu Kobani olaylarında en büyük kaybımız bölgenin en donanımlı kütüphanenin yanmış olmasıydı. Bu kütüphanenin yanmış olmasıyla birlikte devletimiz büyük yanmış olan kütüphanemizin 15 gün içerinde tabelalar asılarak faaliyete hizmete geçti. 50 bine yakın kitap vardı. Yanan kütüphanede bölgenin en donanımlı kütüphanesiydi. Kitapları dezenfekte eden 30 tane cihazımız vardı. Yanmış oldu. Allah devletimize zeval vermesin onun fazla daha modernini 2022 yılında inşallah faaliyete girecek” dedi.

Olaylarda kültür hizmetlerinin ve sağlık birimlerinin yakıldığını belirten Uslu, "Aynı yerlerin yakılması tasvip edilen şeyler yok umarım ve dilerim Siirt'in ve Türkiye tarihinde böyle olayların yaşanmaması en büyük istek ve temennimizdir” diye konuştu. Siirt genelinde çıkan olaylarda 16 birey tutuklanmıştı.

Batman

Batman'da gerçekleştirilen saldırılarda 1 kişi hayatını kaybetti, 56 kişi yaralandı. Olaylarda 6 kamu binası, 15 özel banka ve ATM, iki siyasi parti binası, 62 devlete ait ve özel vasıta, 91 iş yeri ve 5 evde hasar meydana geldi.

Mardin

6-7 Ekim olaylarında Mardin'de 6 kişi hayatını kaybetti, 29 sivil ile 22 polis yaralandı, 14 araba, 69 polis arabulucu, kaymakamlık binaları, güvenlik binaları, 36 mektep, 6 siyasi parti ve 69 yapı zarar fark etti.

6-7 Ekim olayları mağduru Özdemir: "O günleri anımsamak istemiyorum"

Mardin'de 6-8 Ekim olaylarında terör yandaşlarının bir marketi aleve vermesinin gerisinde evi yanan Melek Özdemir, "O günleri anımsamak istemiyorum" dedi.

Mardin'de 6-8 Ekim olaylarında çoğu esnaf ve vatandaş mağdur oldu. Onlardan biri de 50 yaşındaki Melek Özdemir. Hastanede temizleme görevlisi olarak en düşük ücretle çalışan Özdemir, olayların yaşandığı gün annesine misafirliğe gitmişti. Evinin aşağıda bulunan marketin yandığı haberini alır almaz evin yolunu tutan Özdemir, eve geldiğinde her şeyin yandığını ve eşyalarının kullanılamaz ülkü geldiğini gördü. O günleri yâd etmek istemediğini kaydeden Özdemir, yanan evi için yaptığı açıklamada, "Benim evim dünyamdı, dünyamı baştan kuruyorum" diye konuştu. O günleri anlatırken güçlük yaşamış Özdemir, "Ama gerçi anlatayım. Annemlerdeydim. Misafirlikteyiz, arkadaşlar telefon açtı evin yanıyor diye. Çıktım baktım evim yanıyor. Ben de bir marketin üstünde oturuyordum. Evim de yandı. Alt bu olayda misafirlikteydim. Geldim, baktım market yanıyor. İtfaiye 1-2 saat daha sonra geldi. Sabaha dek anca söndürebildiler. Bir evde olması gereken eşyaların adeta hepsi vardı. Benim birikimimdi onlar. Zaten kiracıyım, hala kirada oturuyorum. Hastanede asgari ücretle çalışıyorum. Temizlik işçisiyim. az daha ev eşyalarının hepsi yandı, kullanılamaz ayla geldi" şeklinde konuştu.

"Kullanılamaz ışık halkası gelen eve 500 liralık bir rapor tutuldu"

Kullanılamaz ülkü gelen konut için 500 liralık rapor tutulduğunu o parayı da almadığını ifade eden Özdemir, "O günden bugüne eşyalarımı yenileyebildim diyebilirim. Emrindeki en az ücretle çalışıyor, yanına da ilave iş yapıyorum yetiştirebilmek için. Yeni yeni dizebildim evimi. Bugünün şartlarıyla bütün konut eşyalarını almaya kalksam, alamam. bu nedenle eşyalarımı ikinci el olarak aldım. ağır ağır Allah büyüktür. Bir insanın evi onun dünyasıdır. O konut benim dünyamdı ve dünyamı yeni kuruyorum şimdi" ifadelerini kullandı.

Şırnak

Şırnak'ta yaşanan olaylarda Cizre ilçesinde 30 birey yaralandı. Ateşe verilmesi sonucu yıkım olan 13 mektep ile yağmalanan 2 özel öğrenci yurdu, valilik tarafından kısa sürede onarılarak hizmete açıldı.

Yaralar kısa sürede sarıldı

6-7 Ekim olaylarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri öncelikle almak üzere yurdun birçok uygun teröristler kadar açılan yaralar devlet eliyle sarıldı. Olaylarda yakılan ve yıkılan devlet kurumları süratli bir şekilde onarılırken, devlet kadar illere gönderilen ödeneklerle vatandaş ve esnafın zararları da karşılandı. Olayların yaşandığı illerde hasar gören esnafa takriben 50 milyon lira tutarında ödenek aktarıldı.

Abdulkerim Kantarcıoğlu - Sedat Irmak-Kübranur Atik – Selami Deniz

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum