Pitbull saldırısında yaralanan Asiye'den haber var

Pitbull saldırısında yaralanan Asiye'den haber var, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.

Pitbull saldırısında yaralanan Asiye'den haber var
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 14:28
Pitbull saldırısında yaralanan Asiye'den haber var,

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla A.Ü. Sosyal Tesisleri ’nde bir araya geldi.

Gazetecilerin gününü kutlayan Prof. Dr. Özkan, Gaziantep ’te 22 Aralık günü 2 Pitbull cinsi köpeğin saldırısında ağır yaralanan ve A.Ü. Hastanesi ’nde doku nakli yapılan Asiye Ateş ’in durumu hakkında data verdi.

YÜZ SİNİRLERİNE YAMA YAPILACAK

Prof. Dr. Özlenen Özkan, Asiye Ateş ’in sağlığını yakından takip ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

* Maalesef yüz felcimiz var. Yüze giden birkaç asap damarı var. O birkaç daldan bir kısmı hasarlanmış.

*sırası gelmişken beklediğimiz birkaç etken vardı. Onları geride bıraktık. Olasılıkla bu hafta içinde Asiye ’ye yüz sinirleri için bir yama planlıyoruz.

Bunun minik bir ameliyat olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Özkan, “Daha sonraki zamanlarda kulağını kullanabilmesi kayda değer bir şey. Görüş olarak, yemek yerken de onu sıkıntıya sokar. Natürel ki fazla minik bir ameliyat değil” diye konuştu.

“İYİLEŞMESİ 1 YILI BULACAK”

Asiye ’nin iyileşmesinin 1 yılı bulacağını aktaran Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Sadece asap ameliyatı yok, bekleyen diğer ameliyatları da var. Asap ameliyatı 5-6 ayı bulur ama sonraki süreçlerde saçlı derisini daha doğal bir manzara almak için uğraşacağız. Balon ameliyatı da birkaç ayı bulacak. İyileşmesi için 1 takvim bir işlem bizi bekliyor” dedi.

‘KALİTELİ VE İŞE YARAYAN İLK ÇIKARABİLMEK İSTİYORUZ ’ 

Asiye Alev ’e yapılan ameliyat sonrasında başka illerden aynı vakaların da tedavisi için talepler geldiğini aktaran Prof. Dr. Özkan, fazla pozitif telefon aldıklarını, gereklilik durumlarında devreye gireceklerini söyledi.

Yeni yılda Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ’nin yeni operasyonlara imza atacağını bildiren Prof. Dr. Özkan, “Biz birincil olmak namına değil de kalite katmak, ülkeye katma değerinde olsun ve ülkenin bilim çıtasını yükseltme amacındayız. İlk olmak da hoş bir şey lakin tek kasıt o değil, kaliteli ve işe yarayan bir ilk çıkarabilmek istiyoruz. İnşallah güzel şeyler planlıyoruz” diye konuştu.

‘BANA ÇOK IÇTEN DEĞİLMİŞ GİBİ GELİYOR ’

ABD ’de bir hayvandan insana yürek nakli yapıldığı haberleri ile ilgili görüşleri sorulan Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Onunla ilgili ayrıntılı makale yayımlanmadı. Detayları fazla bilmiyorum ama haberde de ayrıntısıyla uğraşma fazla yok. Bana birazcık acayip geldi açıkçası, herhangi bir işleme ast tutulmadan domuz kalbinin insana nakledilmiş olması çok içten değilmiş gibi geliyor. Biz zaten laboratuvar çalışmalarında bunları yapıyoruz ama hayvandan insana nakiller, şu etapta fazla ciddi reaksiyonlar olduğu için yapılamıyor. Fazla başında daha. Eğer bu şekilde yapıldıysa ben de fazla merak ediyorum sonucu fakat böyle değildir diye dikkate almak istiyorum” dedi. (DHA)

Pitbull saldırısında yaralanan Asiye'den haber var, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum