Pfizer'in corona virüs ilacı Omicron'a karşı etkin haberi

Pfizer'in corona virüs ilacı Omicron'a karşı etkin, Sağlık Haberleri.

Pfizer'in corona virüs ilacı Omicron'a karşı etkin haberi
Editör: 15Haber
19 Ocak 2022 - 14:03 - Güncelleme: 19 Ocak 2022 - 14:06

Pfizer'in corona virüs ilacı Omicron'a karşı etkin, Sağlık Haberleri. İşte o detaylar;

Pfizer ’in corona virüsü tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen ilacının Omicron varyantına karşısında da etki gösterdiği belirtildi.

Pfier, Gıda ve İlaç Dairesi ’nin (FDA) Covid ile savaşmak için üretilen Paxlovid ’in laboratuvar ortamında gerçekleştirilen üç testte umut verdiğini bildiren verileri açıkladı.

İlacın etkin bileşeni olan Nirmatrelvir ’in virüsü nötralize ettiği belirlendi.

YÜZDE 90 ORANINDA ETKİLİ

Yüksek oranda mutasyona uğramış Omicron varyantı, geçen yıl ortaya çıktığından bu yanlamasına bir takım aşı ve ilaçlara aleyhinde faaliyet gösteremedi. İlaç şirketleri, yeni mutanta karşısında tesir etmek için aşıları ve tedavileri başkalaştırmak için çalışıyor.

Antiviral hapın, enfeksiyonun erken döneminde alındığında virüsten hastaneye yatış ya da ölüm riskini yüzde 90 oranında azaltma kabiliyeti gösterdiği belirtildi.


UZMANLAR TAVSİYE EDİYOR

Pfizer ’in bilimden sorumluluk sahibi başkanı Dr Michael Dolsten, “Bu veriler, Pfizer ’ın ürettiği oral hapın, bu yok edici virüse ve son derece bulaşıcı Omicron da dahil edinmek üzere mevcut üzüntü türlerine karşı aralıksız savaşımızda önemli ve etkin bir vasıta olabileceğini gösteriyor.” dedi.

Dolsten sözlerini, “Tedavinin etkinliğini hakiki dünya ortamlarında izlemeye devam edeceğiz” ifadeleriyle sürdürdü.

Paxlovid, Merck ’in molnupiravir ’i ile birlikte, Covid hastalarını yoğun bakım ünitesinden uzak tutabilecek öteki etkin ilaçlarla karşılaştırıldığında erişim kolaylığı sebebiyle afiyet uzmanları kadar nasihat ediliyor.

Pfizer'in corona virüs ilacı Omicron'a karşı etkin, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum