Pastacılık kursunda farklı ve yeni tarifler gün yüzüne çıkıyor

Yeşilyurt Belediyesi'nin açtığı pastacılık kursuna yoğun ilgi gösteren bayan kursiyerlere, deneyimli usta ve şefler tarafından pasta, kurabiye ve çeşitli hamur işlerinin püf noktaları anlatılıyor.

Pastacılık kursunda farklı ve yeni tarifler gün yüzüne çıkıyor
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 17:39
Pastacılık kursunda farklı ve yeni tarifler gün yüzüne çıkıyor, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Yeşilyurt Belediyesi'nin açtığı pastacılık kursuna yoğun ilgi gösteren bayan kursiyerlere, deneyimli usta ve şefler tarafından pasta, kurabiye ve çeşitli hamur işlerinin püf noktaları anlatılıyor.

Yeşilyurt Belediyesi'ne bağlı Esma Biltacı Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan pasta kursunda Türk mutfak kültüründe özel bir yeri olan tatlılar ve hamur işleri ortaya çıkıyor. Üç ay boyunca deneyimli usta ve şefler tarafından eğitilen kursiyerler, tatlı ve tuzlu kekler, kurabiyeler, kekler, sütlü tatlılar, hamur işleri, pasta malzemeleri ve ıslak kekler ile mağaza içi kurabiye yapımı konularında uygulamalı eğitim aldılar. Bir yandan lezzetli kek yapmayı öğrenen kadınlar, diğer yandan kurs ortamında arkadaşlarıyla daha fazla sosyalleşme fırsatı buluyor.

Farklı ve özgün pasta tarifleri öğrenen kursiyerler, profesyonelleşme yolunda kalıcı bir yaklaşım sergilerken, becerilerini geliştirmekte ve yeni tarifler öğrenmektedir. Sohbetlerin yapıldığı ve deneyimlerin paylaşıldığı kurs ortamında pasta ve tatlı yapmanın püf noktalarını öğrenen kursiyerler, kendilerine bu imkanı sağlayan Yeşilyurt Belediyesi'ne teşekkür etti.

Aile sıcaklığının hakim olduğu fırıncılık kursuna katılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden kursiyer Dilek Köklü, “Üç aydır kursa geliyorum, çok önemli ve değerli bilgiler öğrendim. Bize iş imkanı sağlamak için sertifikalarımızı alacağız. Renkli, mutlu, aile ortamında pasta yapımı konusunda uygulamalı eğitim aldık. Hepimiz kek yapmayı biliyoruz ama burada püf noktaları öğreniyoruz. Evin çok farklı malzemelerini değerlendirmeyi öğreniyoruz. Kurs boyunca birçok farklı çeşidi olduğunu öğrendik. İş sahibi olmak, sağlıklı ve temiz ürünler üretmek, kendi ellerinizle ve bilginizle güzel pastalar ve tatlılar yapmak gerçekten çok önemli, burada olmaktan çok mutluyum.

Emel Demir isimli bir kursiyer, üç aylık kurs boyunca pasta yapımıyla ilgili çok değerli bilgiler öğrendiğini belirterek, “Öğretmenimiz her gün yeni tarifler hakkında bizimle çok güzel bilgiler paylaşıyor. Kursa katılmaktan çok mutlu oldum. Çocuklarımıza daha sağlıklı besinler sunabilmek için çok değerli bilgiler öğreniyoruz. Bize bu imkanları sağlayan Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar'a, bilgilerini bizimle paylaşan koordinatörümüze ve emeği geçen diğer ekiplere teşekkür ediyorum.

Kursiyerlerle pasta ve tatlı yapmanın püf noktalarını tüm detaylarıyla paylaştıklarını anlatan kurs öğretmeni Emine Yabıslıel, "10 yıldır bu sektörün içindeyim, evde, kafeterya ve restoranlarda pasta ve tatlı yapıyorum. Yeşilyurt Belediyesi'nin açtığı pastacılık kursundaki uzun yıllara dayanan tecrübemi kursiyerlerimizle paylaşıyorum.Üç aylık kurs süresince pasta, bisküvi ve çeşitli hamur işleri üzerine uygulamalı eğitimler veriyoruz.Her türlü desteği veriyoruz. ev hanımlarının meslek sahibi olması için günde iki çeşit pasta yapıyoruz kursiyerlerimiz çok çalışkan ve hevesli burada kursiyerlerimize pastanın inceliklerini ve püf noktalarını öğretiyoruz bir yandan konuşuyoruz bir yandan da ailece ders ortamı oluşturduk aslında kek olmadan. Bu kursları tamamlayanlar meslek sahibi olacak ve özgüvenleri artacaktır. Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar'a kadınların büyümesi, güçlenmesi ve iş sahibi olması için her türlü imkan ve desteği sağladığı için teşekkür ederiz.
Pastacılık kursunda farklı ve yeni tarifler gün yüzüne çıkıyor
Pastacılık kursunda farklı ve yeni tarifler gün yüzüne çıkıyor

Detaylı bir şekilde, Pastacılık kursunda farklı ve yeni tarifler gün yüzüne çıkıyor başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum