(Özel) Haftalık tatil parasını vermeyen patrona kötü haber

Milyonlarca işçiyi etkileyen karara imza atan Yargıtay; Prim, prim, akaryakıt yardımı, giyim yardımı, fazla mesai, hafta sonu, tatil gibi tazminatların ödenmemesi işçiye işten çıkarma hakkı veriyor.

(Özel) Haftalık tatil parasını vermeyen patrona kötü haber
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 11:33
(Özel) Haftalık tatil parasını vermeyen patrona kötü haber, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Milyonlarca işçiyi etkileyen karara imza atan Yargıtay; Prim, ikramiye, akaryakıt yardımı, giyim yardımı, fazla mesai, hafta sonu, tatil gibi tazminatların ödenmemesinin işçiye işten çıkarma hakkı verdiğine hükmetti.
Benzin istasyonu görevlisi olarak çalışan genç, fazla mesai toplayamadığı gerekçesiyle noter kanalıyla istifa etti. İşçi, yaptığı tüm görüşmelere rağmen maaşını alamayınca iş mahkemesinde bulundu. Davalı, işyerinde akaryakıt istasyonu görevlisi olarak çalıştığını, davacının işe alınırken boş senet imzaladığını ve kendilerine fazla mesai verilmesini talep ettiğinde hakarete uğradığını iddia etti. Fazla mesai ücretinin tahsili için ihtar gönderdiğini ve müvekkilinin iş sözleşmesini haklı nedenle feshettiğini belirterek, davalıdan kıdem, yol, fazla mesai, milli izin ve gündüz izinlerinin, bayram tatili, haftalık izin ücretlerinin geri alınmasını talep etti. . Mahkeme davayı reddetti. Davacı kararı temyiz etmiştir. Bölge İdare Mahkemesi itirazı reddetti. Davacı bu karara itiraz edince Yargıtay 9. Hukuk Dairesi müdahale etti.
Bir önceki kararda; İşçilerin alacaklarını ödememesinin haklı işten çıkarma sayılacağına dikkat çekildi. Kararda; "4857 sayılı İş Kanunu'nun 24/II-e maddesine göre, işçinin maaşı kanun hükümlerine veya sözleşme hükümlerine göre hesaplanmaz veya ödenmezse, işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir. Bu anlamda maaş olarak değerlendirilmelidir İkramiye, ikramiye, yakıt yardımı, giyim yardımı, fazla mesai, hafta içi ve resmi tatiller gibi alacakların ödenmemesi işçiye iş akdini feshetme hakkı verip vermediği değerlendirilmelidir. mahkeme kararına son verdi.

Detaylı bir şekilde, (Özel) Haftalık tatil parasını vermeyen patrona kötü haber başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum