Otomobillere 'kur zammı' geliyor! 2021

Otomobillere artık kur zammı daha geliyor.Ötv tarzı gibi zamlar bekleniyor. Haberin devamı aşağıda yer almaktadır...

Otomobillere 'kur zammı' geliyor! 2021
Editör: 15Haber
18 Ekim 2021 - 23:34 - Güncelleme: 18 Ekim 2021 - 23:48
"Otomobillere 'kur zammı' geliyor!"
Öteki yandan, kur sebebiyle yapılacak bu güncelleme, yüzde 50 ÖTV bareminde olan pek çok modeli yüzde 80'lik vergi dilimine sokacak. Doğrusu fiyata bir de 60 000 TL'lik vergi farkı ilave edilecek. Sektör temsilcileri, çip problemi çözülse de artan fiyatların talebi aşağı çekeceğini dile getiriyor.
Sıfır araçlarda yaşanan bu gelişmelerin son aylarda düşüşe geçen ikinci el pazarını hareketlendirmesi umut ediliyor. Türkiye, dünyada otomobil vergisinin en yüksek olduğu ülke konumunda. Yüksek ÖTV oranları sebebiyle pek çok modelde fiyatın yarıdan fazlasını vergi oluşturuyor. Bazı modellerde ise bu oran aracın çıplak fiyatının üç katına ulaşıyor. Otomobilin Türkiye'de ulaşılabilir olmasını zorlaştıran bir diğer neden de döviz kurundaki yükseliş. Otomotiv kura en bağımlı sektörlerden biri.

Fiyatlar kur artışına paralel devamlı yükseliyor. Son 4 senede otomobillerdeki fiyat artışı yüzde 200'ü geçmiş durumda. Bir tek ocak ayından beri fiyatlar yüzde 20'nin üstünde arttı. Ağustos ayında hükümetin ÖTV matrahlarında güncellemeye gitmesi ile fiyatlarda indirim gündeme gelmişti. Yüzde 50 ÖTV dilimine girmeyi başaran modellerde indirim oranı 60 000 TL'ye kadar çıkıyordu. Sadece, tüketici çip krizi sebebiyle bu indirimlerin avantajını yakalayamadan yeni zamlar gündeme geldi. Matrahı değişimi ile tutarların ağustos öncesini bile aratması kaçınılmaz görünüyor Otomotiv dağıtıcıları Derneği'nin (ODD) Genel Koordinatörü Dr.Hayri Erce, ister ithalatçı ister yerli üretici olsun, vergi ve faizlerin bununla beraber sektörü en negatif etkileyen parametrelerden birinin döviz kuru bulunduğunu vurgulayarak, "Markalar kur artışını derhal birebir yansıtmıyorlar.
Ancak ay sonu vardığında, kurdaki yükselişle artan maliyetler katlanılamaz seviyeye ulaştığında, zam da kaçınılmaz oluyor. Rekabetin yoğun olduğu bu sektörde, markalar o günkü stratejisi, stoğu ve pazar hisseı hedefine bağlı şekilde farklı oranlarda fiyatları güncelliyor" ifadelerini kullandı. Artan fiyatlar ile matrah değişiminin söz mevzusu bulunduğunu ve bazı modellerde tutarların aniden sıçradığını dile getiren Erce, "Fiyatlardaki küçük değişimler sebebiyle bir model yüzde 50 ÖTV diliminden yüzde 80'e çıktığında fiyat bir anda 60 000 TL'ye yakın artıyor. Kısaca yalnızca kur artışı kaynaklı zam değil vergi yükü de ekleniyor ve çarpan tesiri yapıyor" dedi.

Erce, kur artışı devam etmiş olduğu sürece talepteki aşınmanın devam edeceğini ifade ederek, satış beklentilerini şöyle özetledi: "Yıla iyi başladığımız pazarda, ilk çeyrekte yılsonu için 1 000 000 adetlik satışın üzerine çıkabileceğimiz bir tempomuz vardı. İkinci çeyrekte 800 bine düştük. Üçüncü çeyrekte ise bu gidişat 700 000 adede geriledi. Şimdi ne olacak bilemiyoruz. Çip bulunurluğu da burda etkili olacak. Sadece çip krizi gevşese bile bu yüksek kur gidişatı ve faizin yüksek olması talebi nihayetinde olumsuz etkileyecek. Öte yandan talep konusunda yanlış bir algı var.


Araç olmadığı için bir tüketici 10 bayi birden gezebiliyor. Bu da talebin çok yüksek olduğu algısı yaratıyor. Arz birazcık arttığında, bayileri ziyaret eden tüketici gereksinimlarını giderdiğinde, iş realitesine dönecek." Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar da otomobil fiyatlarında özellikle belirleyici unsurun kur gelişimi olarak dikkat çekerek, "Mevcut koşullarda kur seviyesi son bir haftadır dalgalı bir halde seyrediyor. Aylık fiyat stratejileri de bu dalgalanma payı gözetilerek belirlendiği için kısa vadede hemen bir fiyat artışı olmayabilir. Kurun özellikle ayın son döneminde kalacağı seviye bir sonraki dehemmiyet için fiyat artışı gereksinimi olup olmayacağını netleştirecek" ifadelerini kullandı. Honda Türkiye Genel Müdür desteksı Bülent Kılıçer de kur artışının maliyetleri artırdığına ve markalar üstünde bir baskı oluştuğuna vurgu yaptı. DÜNYA'nın edinmiş olduğu bilgiye nazaran, bazı markalar kur artışı sonrası daha ulaşılabilir olması bakımından düşük donanımlı enstrumanları Türkiye'ye getirmeye odaklandı.

Özellikle fiyatı çok daha uygun olan ve yüzde 50 ÖTV dilimine girme şansı olan modellerde bu alt donanım paketleri tercih ediliyor. Sektör temsilcilerine bakılırsa, kur artışı devam ederse aslına bakarsanız sınırlı sayıda olan yüzde 50 ÖTV dilimindeki araç sayısı, birkaç aya kadar nerdeyse sıfırlanacak. Sıfırda artan fiyat, 2. El pazarını hareketlendirecek Sıfır kilometre araç fiyatlarındaki artışın son aylarda düşüşe geçen ikinci el pazarını yeniden canlandırması planlanıyor. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, çip krizi, global tedarik problemlerı ve devamlı artan döviz kurları sebebiyle kasım ayı itibariyle tüketicilerin yeniden ikinci el araç almaya yöneleceğini ifade etti. Bu durumun ikinci elde fiyatları da yukarı çekeceğini belirten Yalçın, şöyle devam etti: "Kur artışı sebebiyle sıfır kilometre araç tutarlarının Ocak 2022'ye kadar yüzde 12 artacağını öngörüyoruz.

Ekonomik sebeplerden ötürü tüketiciler ikinci eldeki gereksinimlarını bir miktar ötelemişti. Kasım ayı itibariyle ikinci el araç pazarındaki talebin aşamalı olarak artacağını öngörüyoruz. Bu konum da naturel olarak ikinci el araç tutarlarını bir miktar artıracak. Dolayısıyla şu an için ikinci el araç almak için çok doğru bir zamandayız."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum