Otobüs bileti zamları için çağrı: Akaryakıtta vergi indirimi yapılmalı

Otobüs bileti zamları için çağrı: Akaryakıtta vergi indirimi yapılmalı, Gündem Haberleri.

Otobüs bileti zamları için çağrı: Akaryakıtta vergi indirimi yapılmalı
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 12:54
Otobüs bileti zamları için çağrı: Akaryakıtta vergi indirimi yapılmalı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bayramı memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşların bayrama yaklaşık 2 hafta kala gelişen otobüs bileti fiyatları sebebiyle kara kara düşündüğünü söyledi. Takriben iki ay önceki Ramazan bayramı dönemine tarafından otobüs bileti fiyatlarının yüzde 30 ile yüzde 60 oranında arttığını kaydeden Akın, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“İSTANBUL-ANKARA OTOBÜS BİLETİ YÜZDE 60 ARTTI”

Ramazan bayramı öncesinde sıradan 250 lira olan İstanbul-Ankara otobüs bileti fiyatlarının bugün itibarıyla az daha 400 liraya dek çıktığını söyleyen Akın, “Türkiye ’nin en yoğun güzergâhlarından biri olan İstanbul-Ankara otobüs bileti fiyatının artışı yüzde 60 ’ı buluyor. Benzer şekilde İstanbul-İzmir arasındaki bilet fiyatı da iki ay içinde 300 liradan ortalama 500 liraya çıkarak yüzde 65 oranında arttı.

Nisan ayındaki Ramazan bayramı öncesi sıradan 380 lira olan İstanbul-Sivas arasındaki otobüs bileti fiyatı Kurban bayramı öncesinde bugün itibarıyla yaklaşık 550 liraya çıkmış durumda. Başka bir deyişle İstanbul-Sivas yolculuğunun maliyeti takriben 45 oranında arttı. İstanbul Trabzon otobüs bileti fiyatları da iki ay önce sıradan 450 lirayken, bugün itibarıyla 620 liraya çıktı. Buna göre İstanbul-Trabzon yolculuğunun maliyeti yüzde 38 oranında arttı.” ifadelerini kullandı.

“YHT SEFERLERİ YÜZDE 65 ZAMLANDI”

Ramazan bayramı öncesi litresi 19 lira 10 kuruş olan benzinin yüzde 45 oranında zamlanarak 27 lira 70 kuruşa çıktığını andıran Akın, “Nisan ayının başında litresi 21 lire 35 kuruş olan motorin de yüzde 40 oranında zamlanarak 30 lira 11 kuruşa yükseldi. 50 litreden oluşan bir depo benzinin maliyeti 955 liradan bin 385 liraya çıkarak 430 lira arttı.

Bir depo motorinin maliyeti de bin 65 liradan bin 505 liraya çıkarak 440 lira arttı. Yüksek çabuk tren (YHT) seferlerine Ramazan bayramından önce Mart ayında yüzde 10, Nisan ayında ise yüzde 15 oranında zam gelmişti. YHT sefer bilet fiyatlarına son olarak Haziran ayında yüzde 30 oranında zam geldi. Kısa bir zaman içerisinde gelen zamların toplam oranı yüzde 65 ’i buldu. Buna göre İstanbul-Ankara seferinin bilet fiyatı 195 liraya çıkarken; İstanbul-Konya seferinin bilet fiyatı ise 235 liraya yükseldi.” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETLİNİN MEMLEKETİNE GİTMESİ İMKANSIZ IŞIK HALKASI GELDİ”

CHP ’li Akın, iki hafta daha sonra Kurban bayramı dolayısıyla vatandaşların memleketlerine ya da ayrı şehirlerdeki akrabalarına gitmek için yola çıkacağını anımsatarak gelişen mazot ve bilet fiyatları nedeniyle yolculuk yapmanın lüks olduğunu kaydetti. Akın, iktidara şu çağrıyı yaptı: “Minimum ücretle geçinen ailelerin memleketlerine gitmeleri imkânsız ayla geldi.

Bazı otobüs firmaları her gün artan akaryakıt fiyatları sebebiyle rezervasyon yapmıyor. Vatandaşlarımızın bayramda gizli seyahat yapmaları için akaryakıtta anında aidat indirimi yapılmalı. Aidat indirimiyle mazot ürünlerinin fiyatlarını 20 lira düzeyine indirmem mümkün. Bayram boyunca paralı olan bütün köprü ve otoyollarda bedava işik halkasi gelmeli.”

Otobüs bileti zamları için çağrı: Akaryakıtta vergi indirimi yapılmalı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Otobüs bileti zamları için çağrı: Akaryakıtta vergi indirimi yapılmalı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum