evde masajmasaj istanbul

Oruç tutmanın beyne faydaları mucizevi etki yaratıyor!

Oruç tutmanın beyne faydaları mucizevi etki yaratıyor!, Bugün Ramazan'ın 12.

Oruç tutmanın beyne faydaları mucizevi etki yaratıyor!
Editör: 15Haber
15 Ekim 2021 - 00:40
Oruç tutmanın beyne faydaları mucizevi etki yaratıyor!,

Bugün Ramazan'ın 12. günü. Uzun saatler baştan başa tutulan oruç çoğu süre bünyenin zayıflamasına ve enerjisizliğe neden oluyor. Bu durum yadsınamaz bir gerçek. Fakat dahası da oruç tutmak ceset sağlığı ve beyin için tam bir detoks etkisi yaratıyor. Evet yalnış duymadınız! Uzmanlar oruç tutmanın bedenimize ve ruhumuza iyi geldiğini söylüyor. Peki otuz gün baştan başa fiziki ve zeka olarak yepyeni bir döneme giren bireyde Ramazan ayı her tarafında ne gibi değişiklikler oluyor? Oruç tutmanın vücuda olan faydaları neler? Oruç tutmanın beyine olan faydaları neler? Tüm merak edilenleri oruç tutmanın psikolojimiz üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olduğunu açıklayan REEM Nöropsikiyatri Merkezi ’inin kurucusu Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz'dan öğrendik. 

BEYİNE OLAN FAYDALARI ŞAŞIRTIYOR 

Ramazan ayı boyunca, beynimiz öteki organlarımızdan öbür olarak tam kapasiteyle çalışmaktadır. Bunun nedeni, vücudumuzdaki organların Ramazan Ayı ’nda beyne daha eksik uyarı göndermesidir. Vücuda giren besinlerin azalması ve vücudun uzun bir süre baştan başa aynı saatlerde yemek yemek yemeye alışması, beyni rahatlatmaktadır.  Oruç tutmanın beyne olan faydası, bilimsel çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Bireyin, oruçlu olduğu zamanlarda beyninde, nörotrafik etmen denilen protein üretimi artmaktadır. Beyin türevli nörotrafik faktör, salgı proteini olup beyinde ve kan dolaşımında bulunmaktadır.

KÖK HÜCREYİ DESTEKLİYOR 

Bireyde, oruçla büyüyen bu faktör; kişinin gelişiminde, canlılığında ve işlevlerini yerine getirmesinde manâlı rol oynar. Oruç tutmanın, zihinsel fonksiyonları arttırdığı ortaya çıkmıştır. Oruç, beyinde yeni kök hücrelerin oluşmasını destekler ve bu işleve yardımcı olacak kimyasalların salgılanmasını sağlar.

MANEVİ HUZUR SAĞLIYOR 

Oruç yetişmek kişinin psikolojisine olumlu yansımaktadır. Ramazan Ayı ’nda; gün içinde oruçlu olmanın verdiği manevi huzur, kalabalık iftar sofraları kişinin kendini psikolojik olarak iyi hissetmesini sağlamaktadır. Oruç yakalamak yalnızca saatlerce bir şeyler yiyip içmemek değildir.

''İNSANAR ORUÇ TUTARAK İÇ DİSİPLİNİNİ SAĞLAR''

Oruç; empati kurma, sabır etme, gibi duyguların da yeşermesini sağlar. Oruç, kişinin sinirlerine hâkim olmasını ve başkalarının huzurunu kaçırmamasını sağlar. İnsanlar oruç tutarak iç disiplinini sağlar ve böylelikle kuvvetli dürtülerini denetleme altına almayı öğrenir. Oruç tutmayla birtakım bedeni arzulardan bir süreliğine de olsa uzaklaşırız. Bu Nedenle işlerimize daha fazla odaklanmak ve yoğunlaşmamız muhtemel olur.

HAFIZA E BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYOR 

Oruçlu iken bedenimiz lüzumsuz metabolik aktivitelerle uğraşmayacağı için kavrama ve öğrenme faaliyetleri fazla artar. Akıl ve belleğimiz daha fazla kayıtlama yapar.

Oruç tutmanın beyne faydaları mucizevi etki yaratıyor!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum