Orman Genel Müdürlüğü'nden açıklama

Orman Genel Müdürlüğü'nden açıklama, Gündem Haberleri.

Orman Genel Müdürlüğü'nden açıklama
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 18:08
Orman Genel Müdürlüğü'nden açıklama, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

OGM, sosyal medya hesabından hava araçlarının neden aynı anda havada görülemediğinin sebebini açıkladı. “Çünkü hava araçlarımız, pilotların, sivil hava araçlarının güvenliği ve yangınla mücadelenin kesintiye uğramaması açısından timler halinde hareket eder” denilen paylaşımda nedenler şöyle sıralandı:

“Bakımlı bir hava sahasında rüzgar ve coğrafya gibi etkenleri de göz önünde bulundurduğumuzda aynı anda onlarca hava aracının çalıştırılması hava trafiğini ve can güvenliğini riske atar. bu nedenle birkaç hava aracından oluşan tim havalanıp görevini gerçekleştirip konuşlandığı yere dönerken, bir öteki tim yangına müdahale için kalkış yapar.”

Su atma bölgeleri için hedefin türüne tarafından yerinde hava araçlarının seçildiği, buna tarafından hava aracı timleri oluşturulduğu aktarılan açıklamada, “Bu timler kendilerine ödev edilen hedef bölgelere su atışları ring dediğimiz bir sırada atarlar. Buradaki amaç yangın üstüne sürekli su atılabilme imkanı için su alma ve atma noktaları aralarında hava araçlarının bir düzen halinde uçmasıdır. Görevler sırasında öbür havacılık sistemleri ile uçakların güvenliği sağlanır” ifadeleri kullanıldı.

"Bu engebeli görevde moral ve motivasyon son derece manâlı"

“Sivil ve askeri havacılık sistemleri ile de koordinasyon kurulur. Sanıldığı dek basit bir konu değildir. Teknoloji desteği ile karar alınır. Helikopterlerimiz 5 km'lik bir alanda bulunan yangın havuz ve göletlerimizden daha sık su alıp atar” denilerek koordinasyonun önemine dikkati çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Amfibik uçaklar, denizden veya büyük göllerden su alır bu nedenle helikopterlere kadar daha seyrek müdahalede bulunur. Tanker uçaklara ise havaalanında su dolumu yapılır. Bu dolum daha uzun sürer. Yangın söndürme uçaklarımızla ilgili hava trafiğini gözlemlerken bu bilgilere uyarı ederseniz çok mutlu oluruz. Çünkü pilotlarımızın, yangın söndürme personellerimizin, yangın uzmanlarımızın tek amacı yangını söndürmek. Yangınla mücadele tıpkı savaş gibi. Birkaç cephede uzun süren zorlayıcı şartlar aşağı çaba ediliyor. Bu zorlu görevde moral ve motivasyon son derece önemli. Milletimizin desteği kahramanlarımızın gücüne zor katıyor.”

Orman Genel Müdürlüğü'nden açıklama, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Orman Genel Müdürlüğü'nden açıklama haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum