Operasyonların gizli kahramanı 'dedektör köpekler' böyle eğitiliyor

Operasyonların gizli kahramanı 'dedektör köpekler' böyle eğitiliyor, Güvenlik Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Çaba Daire Başkanlığı çatısı aşağı bulunan Köpek Eğitim Merkezi'nde 6 bambaşka ırka ait yüzlerce köpek vatandaşların huzurunu karşılamak için eğitiliyo.

Operasyonların gizli kahramanı 'dedektör köpekler' böyle eğitiliyor
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 11:00
Operasyonların gizli kahramanı 'dedektör köpekler' böyle eğitiliyor,

Güvenlik Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Çaba Daire Başkanlığı çatısı aşağı bulunan Köpek Eğitim Merkezi'nde 6 bambaşka ırka ait yüzlerce köpek vatandaşların huzurunu karşılamak için eğitiliyor. Imal, hibe ve satın alma aracılığıyla tedarik edilen köpeklerin anne sütünden kesildikten sonra başlayan eğitimleri ise bir yılı buluyor.

Eğitim süreleri baştan başa her 3 ayda bir teste tabi tutulan alıngan burunlar testlerden başarılı geçmeleri halinde ise tahsis alacağı birimle ilgili eğitim almaya başlıyor. KEM'de; canlı insan aramasından asayiş devriyesine, banknot aramasından koku molekülü iz takibinden 13 ayrı branşta eğitimin veriliyor. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş türlerden nesil köpekler bütün aşamaları geçtikten daha sonra ise ülkenin dört bir yan operasyonlarda görevlendirilmek için hazırlanıyor.

“Bir köpeğin anne sütünden kesildikten sonra eğitimi başlar”

KEM Eğitim ve Planlama Ofis Amiri Komiseri Kürşad Samet, köpeklerin doğumundan merkezden ayrılışına kadarki aşamalardan bahsederek şunları dedi:

"Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü'nde 13 bambaşka branşta eğitim verilmektedir. Bunlardan bazıları; narkotik madde arama, patlayıcı madde arama, kadavra arama, asayiş devriye köpeği ve canlı insan aramadır. Köpek eğitim merkezimizde Belçika Malinios, Alman Çoban Köpeği, Hollanda Çoban Köpeği, Golden, Labrador ve Cocker ırkı köpekler seçim edilmektedir. Şube Müdürlüğümüze köpekler; üretim, hibe ve satın alma yoluyla temin edilmektedir. Bir köpeğin anne sütünden kesildikten sonradan eğitimi başlar. Köpeklerimiz; 3, 6, 9 ve 12'nci aylarda tatminkarlık testlerine ast tutulurlar. Testi geçen köpekler amacına uygun bir şekilde bir sonraki evre için eğitilmeye devam eder” dedi.

“Eğitim alan köpeklerimiz ülkemizin dört bir yanında tayin yapmaktadır”

Köpeklerin 10 yıla dek tayin yapabildiğini söyleyen Özkan, “Eğitimlerimiz, köpeğin avlanma ve oyun oynama içgüdüsü kullanılarak yapılmaktadır. Şubemizde eğitim alan köpeklerimiz ülkemizin dört bir yanına tayin yapmaktadır. Eğitimini tamamlayan köpeklerimiz yaklaşık 8 ile 10 sene aralarında görev yapmaktadır. Can dostumuz köpeklerimiz kabahat ve suçlularla mücadelelerde, bir fazla başarılı operasyonlarda sıcacık kahramanı olmuşlardır. Köpeklerimizin daha iyi bir algılayıcı az önce yoktur” ifadelerine yer verdi.

Ali Nargüner - Cem Geçimini Sağlama - Yunus Özkan
 

Operasyonların gizli kahramanı 'dedektör köpekler' böyle eğitiliyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum