Online eğitim alanlar dikkat! Tüketici heyetinden önemli karar

Online eğitim alanlar dikkat! Tüketici heyetinden önemli karar, Gündem Haberleri.

Online eğitim alanlar dikkat! Tüketici heyetinden önemli karar
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 08:41
Online eğitim alanlar dikkat! Tüketici heyetinden önemli karar, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Zonguldak ’ta yaşayan A.A., 2015 yılında oğlunun faydalanması nedeniyle bir özel eğitim kurumundan online ders desteği satın aldı.

Oğlunun kısa süre içinde online derslerden verim alamadığını fark eden A.A., şirketi önce arayarak sonra e-posta göndererek aboneliklerini iptal ettirmek istediğini iletti.

2017 yılında A.A. ’ya borç ihtarında yer alan şirket yetkilileri, 2021 yılında 3 bin 960 liranın A.A. ’dan tahsili için Zonguldak Alıcı Heyeti ’ne başvurdu.

A.A. ’ya gönderilmesi gereken beyanat ise kızına ait e-tebligat adresi üzerinden yapıldı. Heyet, savunması alınmayan A.A. ’dan ücretin tahsil edilmesine karar verdi.

Ocak ayının birincil günlerinde eline ulaşan icra kararıyla, hakem heyetinin verdiği kararı öğrenen A.A., avukatı Hakan Akın aracılığıyla itiraz etti.

SAVUNMA HAKKI MAZERET GÖSTERİLDİ

Zonguldak 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, alıcı mahkemesi sıfatıyla Tüketici Hakem Heyeti ’nin A.A. ’ya gönderdiği tebligatın usulüne uygun olmadığını saptama etti.

İlk duruşmada karar veren duruşma, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile teminat altına alınan bahis ve savunma hakkının iyice kullanılmasının zorunlu unsuru olduğu” gerekçesiyle icra kararını bozdu.

‘SAVUNMA HAKKINI ENGELLEDİĞİ GÖRÜŞÜYLE HUKUKA AYKIRI GÖRÜLMEKTE ’

Mahkemenin tüketiciler açısından kayda değer bir karar verdiğini belirten Avukat Hakan Akın, şöyle konuştu:

*Karar, tüketicilerin mağduriyetinin önüne geçmesi açısından kayda değer bir karar. Hakem Heyeti tarafından kendilerine yapılan başvurularda, izlenmesi gereken usul hakem heyetleri yönetmeliğinde açıklanmıştır.

*Karşı tarafın savunması alınmak üzere tebligat yapılması zorunluluğu getirmiştir. Bu düzenlemeye aykırı bir kullanım yapılmış ve müvekkilimin savunması istenmeden, gıyabında karar verilmiştir.

*Mahkeme, tüketicinin karşı yapılan bir başvuruda savunması alınmadan verilen kararı hukuka aykırı görerek hakem heyeti kararını iptal etmiştir.

*Kararın emsal olma niteliği, tüketicilere veya satıcılara, mevzuattan doğan uyuşmazlıklarda her iki tarafla ilgili yapılan müracaatlarda savunma alınmadan ya da savunmaya ilişkin yazının usulüne uygun tebliği yapılmadan müracaatın karara bağlanması savunma hakkını engellediği görüşüyle birlikte hukuka aykırı görülmektedir. (DHA)

Online eğitim alanlar dikkat! Tüketici heyetinden önemli karar, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum