'Önceki yönetimin 300 milyon dolarlık borcunu da ödedim'

'Önceki yönetimin 300 milyon dolarlık borcunu da ödedim', Gündem Haberleri.

'Önceki yönetimin 300 milyon dolarlık borcunu da ödedim'
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 01:42
'Önceki yönetimin 300 milyon dolarlık borcunu da ödedim', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi ’nin 2022 yılı Mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer, 3 takvim atama süresi baştan başa İller Bankası ’ndan kredi kullanamadan öz kaynaklarla hem eski yönetimin borcunu ödediklerini hem de yatırım yaptıklarını belirterek, “Biz yönetilmeyen bir belediyeyi yönetir duruma getirdik” dedi.

“BİZ YÖNETİLMEYEN BİR BELEDİYEYİ YÖNETİR DURUMA GETİRDİK”

Başkan Seçer, kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili de bir takım değerlendirmelerde bulundu. Altyapı çalışmalarının yüksek bütçeli yatırımlar olduğunu vurgulayan Seçer, şunları söyledi;

*Tabiri caizse toprağın altına bir anlamda yüksek yatırımlı projelerin bedelini gömüyorsunuz. Elbette yoğun çalışıyoruz. MESKİ, tarihinde olmadığı değin iyi noktalara geldi. Bunu çok açık yüreklilikle söyleyebilirim.

*Biz yönetilmeyen bir MESKİ ’yi aldık, önemli bir noktaya getirdik. Biz yönetilmeyen bir belediyeyi yönetir duruma getirdik. Hiçbir belediye, hiçbir alt kuruluş yoktur oysa 3 yıllık sürede pandemi, ekonomik kriz gibi devasa sorunlarla boğuştuğunuz bir dönemde toplam borcun 3 ’te 2 ’sini ödesin. O Kadar bir kurum bulamazsınız. Böyle bir özel sektör de bulamazsınız. Biz bunu başardık. bu arada yatırımları da yapıyoruz.

*Mersin Büyükşehir Belediyesi ’nin geliri iyi belediyeler aralarında yer alıyor ama Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi bağlı bir kuruluştur. Bizim orada merkezi hükümetten gelen çok cüzi, İller Bankası payı dışarıya bir gelirimiz yok.

*Biz su bedelleri, atık su bedelleri ile oranın değişmez giderlerini, zorunlu giderlerini yerine getirmek zorundayız ve kentin değişen koşullarına uygun bir şekilde yatırımlar da yerine getirmek zorundayız. Siz de takdir edersiniz ancak hangi il olursa olsun altyapılar yatırımlarında İller Bankası ’nın ya da yurtdışı hibe kredilerinin desteği olmazsa bunları taşıyabilecek durumda değil. Biz kendimizi sıkıyoruz.

“10 MİLYON LİRA TEMİNATI ALAMAYAN BİR BELEDİYEDİR”

İller Bankası ’yla ilişkilerini en iyi noktada tutmak için 3 yıldır azami çaba sarf ettiklerini sözlerine ekleyen Seçer, “Lakin bugüne değin bizim İller Bankası ’yla ilişkilerimizde geldiğimiz nokta bellidir. Bu belediye İller Bankası ’ndan 10 milyon lira teminatı alamayan bir belediyedir. Bu bir utanç vesikası olarak tarihin sayfalarında yer almıştır; bir ulus kurumuna bir halk kurumunun bir halk kurumu için kefil olmaması. Bırakın altyapılar projelerini. Utanç vesikasıdır bu” diye konuştu.

“HERHANGİ BİR KREDİ KULLANAMADIM”

Başkan Seçer, İller Bankası koordinesinde yürütülen ve Fransız Yeniden Yapılanma Ajansı (AFD) tarafından finanse edilen 39 milyon Euro kredi/hibe için de herhangi bir bedel gelmediğini vurguladı.

Kaynağın Faziletli, Akdeniz ve Mezitli ilçelerinde kullanılacağını bildiren Başkan Seçer, “Bu İller Bankası ’ndan kaynaklı, AFD ’den kaynaklı. Ben size tabloyu söylüyorum. Ben bugüne kadar İller Bankası ’ndan herhangi bir kredi kullanamadım. Ne belediyem için ne MESKİ için. Buna karşın kendi imkanlarıyla ilçe merkezlerinde ve kırsal mahallelerde her türlü altyapılar çalışmasını yaptık” dedi.

“KENDİ İMKÂNLARIMLA UĞRAŞIYORUM”

Şehir Halkı merkezindeki onarım çalışmaları hakkında değerlendirmelerde yer alan Başkan Seçer, 4.9 hektar alanda yenileme çalışmalarının devam ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

*zaman zaman bu konuda ilçe belediyesiyle de görüşülüyor. Mutlaka kamulaştırma yapmak gerekiyorsa yasal çerçevede biz onu da yaparız. Gerekli kalırsak bağlı. Ben de istemem bu kadar bedeli ödeyeyim ama benim yaptığım sahiden paha biçilmez bir meslek.

*Aracısız Olarak kaleye oynuyorum ben. Bu onarım alanının yapılması lazım. Arkadaşlarla 10 kere görüşme yaptık, ben de katıldım. Ben sponsor bekleyeceğim, falan kurumdan, Valilik ’ten, Kültür Bakanlığı ’ndan, oradan; atı bölge Üsküdar ’ı geçer. Böyle bir içten değil. Zaten basit işlerim yürümüyor benim bürokraside.

*Dedim ancak: ‘Biz bu işi yapacaksak, şehir merkezi çöküyorsa, buna el atmamız gerekiyorsa, biz bunu kendi bütçemizden karşılarız bir şekilde. Hele bir uçtan Bismillah diyelim, başlayalım ’ dedim ve başladık. Biz böylece meraklı değiliz kamulaştırmaya.

*Ben niye kamulaştırayım durduk yere milyonlarca lira para ödeyeyim? Lakin işin içinden çıkamazsam; bir yerin 10 yok, 20 değil, 30 tane maliki varsa veya malikleri ile anlaşma şansım yahut ben ne yapabilirim? Ya bu projeyi bırakacağım, akamete uğrayacak ya da yasaların bana verdiği yetki çerçevesinde bunları çözeceğim. Bakın balık pazarında bizim devletleştirme çalışmamız var mı? Yok. Niye değil? Problem yok. Projesi bitti.

*Koruma Kurulu ’ndan izinleri; bir kısmı bazı bölgelerin çıktı, bazı bölgelerin çıkıyor. ‘Onu ben finanse edeceğim ’ dedim. Oradaki maliklere 1 lira para yüklemeyeceğim. Tertemiz bir ülkü getireceğim. Büyük Kasaba merkezini tekrar cazibe merkezi haline getirmek için kendi imkânlarımla uğraşıyorum.

“METRONUN ÇED RAPORUYLA İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUNU YOK”

Bir meclis üyesinin Mersin Metrosu ’nun ÇED raporunu gündeme getirmesi üzerine Başkan Seçer, bu konuda, “Metronun ÇED raporuyla ilgili herhangi bir sorunu yoktur. Bu finansman konusunun da ÇED ile en uzakta bir alakası yoktur.  Buradan kamuoyuna sesleniyorum. Bu soru tamamen kamuoyunu yanıltma meselesidir. Daha önce söyledim. Sayın Cumhurbaşkanı ’na gittim. Buradaki durumu kendisiyle görüştüm. Konuları arz ettim. Bakan Bey ’le de görüştüm yakın zamanda. Bakan Bey ’in yardımcısıyla da görüştüm. Bana finansman izni çıkarsa finansman kullanacağım. Hemen inşaat devam ediyor” diye konuştu.

“300 MİLYON BORÇ ÖDEDİM”

Büyükşehir Belediyesi ’nin çalışmalarını öz bütçe ile yaptığını da dile getiren Seçer, şunları dedi:

*Önceki yönetimin 300 milyon dolarlık borcunu da ödedim, derhal yaptığım yatırımları da onarım çalışmalarını da öz bütçeden yapıyorum. Yani iktidar belediyesi olsanız, 40 bakanlıktan size hibe kazanç. Onu da almadan yapıyorum. Zaten daha önce kamuoyuna deklare ettim. Bu proje durmayacak.

*Az olacak fazla olacak lakin ben yapacağım. Besbelli ÇED, med böyle bir hikâye yoktur. Kurumlar aralarında yazışmalarda hatalı bir takım değerlendirmeler olmuştur. Arkadaşlarımız da o konuları Devlet Demiryolları ’yla görüşecektir.

*Biz, yasa, kanun, nizam neyse o ölçüde yapıyoruz ve vatandaşlarımızı da kandırmıyoruz. Yapabileceğimiz bir işi ‘yaparız ’ diyoruz, yapmayacağımız bir işi de ‘yapmayız ’ diyoruz.

“PLAJLAR BENİM DEĞİL, PLAJLAR HALKIN”

Büyükşehir Belediyesi ’ne tahsis edilen plajların 19 Mayıs ’ta açılacağını açıklayan Başkan Seçer, şöyle konuştu:

*An Be An açılacak. Ben plajların güvenliğini sağlamakla sorumluluk sahibi değilim. Plajlar benim yok, plajlar halkın. Dolayısıyla plajlar halkın aramak, ilgili kurum, halk müziği namına tayin yapan kurum, kamu adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ’dır, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ’dür. Ben Kızkalesi ’ne, Susanoğlu ’na, Yapraklıkoy ’a, Kocahasanlı ’ya değer ödüyorum.

*Orada bana açıklanmış bir alan tayin edilmiş. O alanı ben korumakla zaten mükellefim. ‘Ama buraya şezlong atılmış. ’ Kolluk güçleri var, gerekli tedbiri alacaklar. Benim alanımda şimdi şezlong yok.

*19 Mayıs geldiği vakit benim alanıma şezlong konmuşsa onları kaldırırız, bir köşeye atarız, getiririz, vatandaşın kullandığı kendi Denizkızı şirketimizin şemsiyelerini ve şezlonglarını da oraya bırakırız.

“BİR KURUŞ BORÇLANMADIK”

*2018 ’in Aralık ayında %31,5 faizle parayı ben mi kullandım? Siz o vakit çıkıp, biriniz söz alıp, ‘siz ne yapıyorsunuz, bu tefeci faizi ’ diyemediniz mi? Şimdi dünyada, Türkiye ’de kriz var. % 31,5 tefeci faizi var mı? Soruyorum, bunun cevabını versinler benden hesap sormak isteyenler. Benim söylediğim bundan ibaret.

*Anlattıklarımda bir yanılgı varsa, onu düzeltin. 300 milyon dolar ödemedik mi? Bunu her zaman söylüyoruz. Mali İşler Daire Başkanlığı orada, hesaplar orada. Mart sonu itibariyle 107 milyon dolar borcumuz var demedik mi?

*Gidin bakın. Buradan vatandaşlar duysun. Ben bu şartlarda hizmet yapıyorum. Bu şartlarda Anamur ’un İskele Mahallesi ’ni yapıyorum. Tarsus ’un Çamlıyayla yolunu yapıyorum, 4. Çevre Yolu ’nu açıyorum, katlı kavşağı yapıyorum.

'Önceki yönetimin 300 milyon dolarlık borcunu da ödedim', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum