Öğretmenden öğrenciye hayat kurtaran müdahale

Öğretmenden öğrenciye hayat kurtaran müdahale, Gündem Haberleri.

Öğretmenden öğrenciye hayat kurtaran müdahale
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 12:40
Öğretmenden öğrenciye hayat kurtaran müdahale, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Olay, geçen hafta Onikişubat ilçesi Binevler Ortaokulu'nda meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen ortaokul öğrencisi okul koridorunda ceviz yerken, aniden yediği ceviz nefes borusunu tıkadı.

Nefesi kesilen öğrenci koşarak nöbetçi öğretmeni Selver Kocaispir'in yanında geldi. Öğrencinin nefes alamadığını görebilen hoca, öğrencinin arkasına geçerek Heimlich manevrasını uyguladı. Öğretmenin müdahalesi sonrası öğrenci tekrar nefes almaya başladı.

Okul koridorunda yaşanan olay ise güvenlik kamerasınca görüntülendi. Görüntülerde, öğrencinin boğazını tutarak öğretmenin yanında geldiği, öğretmeninin omuzuna dokunduğu görüldü. Öğrencisinin nefes alamadığını görebilen öğretmen Kocaispir'in ise Heimclich manevrası yaptığı görüldü.

Hoca Selver Kocaispir yaptığı açıklamada, "Nöbetim esnasında öğrenci koşarak yanıma geldi. Yanıma geldiğinde gözlerinin irileştiğini ayrım ettim ve nefes alamıyordu. Eliyle işaretler yapıyordu. Daha önce öğrendiğim Heimlich manevrası aklıma geldi ve hemen onu uyguladım. Öğrencimin boğazına takılan şeyin ceviz olduğunu öğrendim. Nefes almaya başlamasıyla hepimiz rahatladık" ifadesini kullandı.

Heimlich manevrası

Bilinen en manâlı ilk yardım uygulamalarından, benzi atmış borusuna kaçan yemeği veya tanıdık olmayan cismi dışlamak için uygulanan "Heimlich manevrası" nedir, nasıl uygulanır?

- Heimlich manevrasını kullanmak için boğulan kişinin arkasına geçilir,
- Bir el yumruk haline getirilir, bu elin baş parmak çıkıntısı kişinin göbek çukuru ile göğüs kemiği bölgenin orta noktasına yerleştirilir,
- Öteki el ile yumruk yapılan el kavranıp yukarıya ve derinlemesine zorlama uygulayacak şekilde manevra yapılır,
- Bu operasyon 5-6 kere her yerde edilir.
- Kişi eğer bilincini kaybederse yere yatırılır ve tıbbi takviye istenir.

Halil Ulubey - Fazilet Çomruk
 

Öğretmenden öğrenciye hayat kurtaran müdahale, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Öğretmenden öğrenciye hayat kurtaran müdahale haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum