Öğrencilere halı üretimi uygulamalı gösterildi , GAZİANTEP haberleri

Son Dakika GAZİANTEP haberleri: Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Halı Tasarımı Programını öğrencileri ÜNN Sanat Atölyesi’nde Tufting Halı üretim aşamalarını yakından görme imkânı buldu. Etkinlikte, özgün desenlerin dokunduğu kabartma, oyma, kesim ve bukle gibi el işçiliği gerektiren birçok farklı tasarım özelliği öğrencilere uygulamalı olarak gösterildi.

Öğrencilere halı üretimi uygulamalı gösterildi
, GAZİANTEP haberleri
Editör: Derya Demir
23 Eylül 2022 - 10:09
Öğrencilere halı üretimi uygulamalı gösterildi , GAZİANTEP haberleri, GAZİANTEP İlinin anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Halı Tasarımı Programını öğrencileri ÜNN Sanat Atölyesi’nde Tufting Halı üretim aşamalarını yakından görme imkânı buldu. Etkinlikte, özgün desenlerin dokunduğu kabartma, oyma, kesim ve bukle gibi el işçiliği gerektiren birçok farklı tasarım özelliği öğrencilere uygulamalı olarak gösterildi.
Sektöre yönelik etkinliklerin devam edeceğini belirten Doç.Dr. Nazan Avcıoğlu Kalebek, “Tuft halı modelleri arasında yer alan handtuft halılar, kişiye özel halı üretiminin gerçekleştirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Tasarım halı kullanmanıza yardımcı olan teknik sayesinde yaşam alanlarınıza kendi tercihlerinizi dilediğiniz gibi yansıtmanız mümkündür. Oldukça detaylı bir çalışma alanı sağlayan bu teknik, aynı zamanda halılar üzerinde amblem, logo, yazı gibi tasarıma dahil edilebilecek uygulamaların büyük bir başarı ile dokunmasını sağlamaktadır” diye konuştu. Tufting makinesinin hareketinin, basit bir dikiş makinesi iğnesinin hareketine benzediğini aktaran Halı Tasarımı Öğr. Gör. Naime Yüksel Çalık da şunları söyledi: “İplik bobinleri daha önceden dokunmuş zemin dokusu üzerine bukleler oluşturarak iğnelere iplik beslenmektedir. Beslenen iplik tabancanın çeşidine göre bukle ya da kesik hav şeklinde olabilmektedir. Oluşturulan bu yüzeyin arkasına ikinci bir yüzey, jüt ya da sentetik lateks esaslı bir malzeme kullanılarak yapıştırılmaktadır. HandTuft Halı uluslararası halıcılık terminolojisinde vurgu sistemiyle oluşturulan, renk ve desenleriyle özgünlük sağlayan halı türünün adıdır.”
Etkinlikte, Tuft halı tezgahı, tabanca çeşitleri, halıda kullanılan zemin kumaşı ve hav iplikleri hakkında teknik bilgilere değinen Sanat Atölyesi sahibi Neslihan Ata koordinatörlüğünde tuft halı üretimi yapıldı.
Öğrencilere halı üretimi uygulamalı gösterildi
Öğrencilere halı üretimi uygulamalı gösterildi
Öğrencilere halı üretimi uygulamalı gösterildi
Öğrencilere halı üretimi uygulamalı gösterildi

Detaylı bir şekilde, Öğrencilere halı üretimi uygulamalı gösterildi , GAZİANTEP haberleri başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. GAZİANTEP ilinde olan haber gibi, benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz. Ayrıca Yerel Haberler sayfasını kontrol edebilirsiniz. Tüm illeri ayırarak okuya bilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum