evde masajmasaj istanbul

Öğle uykusunun faydaları neler yaratıcılığı artırıyor!

Öğle uykusunun faydaları neler yaratıcılığı artırıyor!, Akdeniz ve Latin Amerika ülkelerinin 'siesta' olarak adlandırdığı ve yaygın olarak faydalandığı öğle uykusu sağlığa şahane faydalar sağlıyor.

Öğle uykusunun faydaları neler yaratıcılığı artırıyor!
Editör: 15Haber
15 Ekim 2021 - 00:41
Öğle uykusunun faydaları neler yaratıcılığı artırıyor!,

Akdeniz ve Latin Amerika ülkelerinin 'siesta' olarak adlandırdığı ve yaygın olarak faydalandığı öğle uykusu sağlığa şahane faydalar sağlıyor. Öğlede yaptığınız şekerleme, yaratıcılığınızı artırır, dinç bir hafızaya sahip olmanıza asistan olur. İnsanın gün içerisinde iki kez ceset ısısı düşmektedir. Birisi sabaha karşı 03.00 sıralarında, diğeri ise öğleden daha sonra 14.00- 15.00 saatleri arasındadır. İnsanların öğle yemeğinin ağırlığına bağladığı bu uyuşukluk dönemi, fiilen vücudun uykuya en meyilli olduğu saat dilimidir. Bu saat aralıkları uykunun en nitelikli olduğu zamandır. Nitelikli uyku, insan vücuduna uzun vakit uyumaktan fazla daha faydalıdır.

Daha verimli olmanızı sağlar

Birçok uzman öğle uykusunun aylaklık değil, aksine verimliliği artırdığını söylemektedir. Uyku uzmanı Epilepsi Mednick, verdiği bir röportajında kısa süreli öğle uykularının en bezginlik işçilerde bile verimliliği artırdığını söyledi.

Morali yükseltir

Öğle uykusunu almamış bir çocuğun ne değin huysuz olduğunu düşünün. Uykusuzluk ve bunun yarattığı rahatsızlık yetişkinlerde de aynı etkiye sebep oluyor. Kısa bir kavrama, moralinizi yükseltebilir ve keyfinizi yerine getirebilir.

Yaratıcılığı artırır 

Öğle uykusu yaratıcılığınızı artırmaya da muavin olur. Uzun vakit düşünüp bulamadığınız çözümü, öğle uykusu esnasında aniden gözlerinizi açıp bulabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada, öğle uykusundan sonra neden insanların beyinlerinde bir ışık yandığını tespit etmeye çalışılmış ve bunun sonucunda öğle uykusuna yatan insanların beyinlerinin sağ yarısındaki aktivitenin daha artı olduğu görülmüş.

Zinde bir düşünce

Derin uykunun karoser üstünde birçok faydası var. Bilhassa derin REM uykusunun bilişsel süreçlerle aracısız olarak ilişkili olduğu biliniyor. Bu yüzden gün ortasında REM uykusuna dalabileceğiniz bir öğle uykusunun bilişsel faaliyetler üzerinde üstünlük sağlaması bir sürpriz yok. Oysa 60 dakikalık uykular bile zihinsel yorgunluğun azalmasına yardımcı oluyor. 2008 yılında yapılan bir alıştırma dahilinde öğle uykusuna yatanlarla yatmayanların fMRI sonuçları karşılaştırılmış ve öğle uykusuna yatanların beyinlerinde daha fazla aktivite olduğu tespit edilmiş.

Dikkat dağınıklığını önler

NASA'nın yaptığı araştırmalara kadar, 40 dakikalık öğle uykusuna yatan pilotların diğerlerine nazaran çok daha fazla uyarı seviyesine sahip oldukları görülmüştür. Hardvard Men's Health Watch da 20 dakikalık öğle uykularının bile vardiyalı işçilerin dikkatini artırdığını söylemişti. Bu yüzden 10 dakikalık kısa kestirmeler bile insanın kendini daha tedbirli hissetmesini sağlıyor.

Stresi azaltıyor

Kısa süreli öğle uykusu sizi stresten uzaklaştırır ve rahatlamanıza sebep olur. Gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissedebilir ve yüzünüzün tekrar tekrar gülümsemesini sağlayabilir.

 

Öğle uykusunun faydaları neler yaratıcılığı artırıyor!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum