Odun toplayan 7 köylüyü kumandalı bombayla öldüren teröriste 8 kez ağır müebbet istemi

Odun toplayan 7 köylüyü kumandalı bombayla öldüren teröriste 8 kez ağır müebbet istemi, Gündem Haberleri.

Odun toplayan 7 köylüyü kumandalı bombayla öldüren teröriste 8 kez ağır müebbet istemi
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 11:05
Odun toplayan 7 köylüyü kumandalı bombayla öldüren teröriste 8 kez ağır müebbet istemi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kulp ilçesinin Ağaçkorur köyünde 12 Eylül 2019 günü odun toplamaya dışarı giden ve eve dönüş yolundaki köylülerden Abit Yıldız, Ahmet Ay, İhsan Çelikbilek, Mehmet Bozyel, Ömer Yıldız, Sinan Diger ve Siraç Yıldız ’ın uzaktan kumandalı bomba ile öldürüldüğü, 10 köylünün de yaralandığı alçak saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenen terörist Kendal Barut ’un yargılanmasına Ağır Canice Mahkemesinde başlandı.

 BOMBA ARTIKLARINDA PARMAK İZLERİ ÇIKTI

Kulp ’a bağlı Yaylak köyünde çıkan çatışmada yaralanınca teslim olan 500 bin liralık Gri listede aranan terörist Kendal Barut ’un, 7 köylünün katledildiği radyo frekans düzeneğiyle infilak ettirilen uzaktan kumandalı bombaya ait parçalar üstünde yapılan incelemede teröristin sağ el sinyâl, sağ el baş ve sağ el yüzük parmağı iziyle eşleştiği bildirildi. Köylüleri içeren pikabın havaya uçurulmasıyla durum uygun oluşan derin kraterde toplanan batarya bloğu, ateşleme anahtarı ve kabloların kriminal laboratuarda balistik çözümleme sonucunda Kendal Barut ’un parmak izleriyle ahenkli olduğu bildirildi.

ÖLDÜRÜLECEĞİNİ ANLAYINCA TESLİM OLDU

Teröristin 16 Mayıs 2021 günü korucularla girdiği çatışmada yanındaki terörist İbrahim Akdoğmuş ’un öldürülmesi ve kendisinin de yaralanması üzerine öldürüleceğini anlayıp 1 adet M-16 tüfek ve yüklü miktarda mühimmatla teslim olduğu belirtildi. Farklı tarihlerde teslim olan 6 terörist de sanığı fotoğrafından teşhis ederek, örgüt içinde suikastçı olduğunu, Kuzey Irak ’tan Dragunov ve Zagros adlı keskin nişancı tüfeği getirdiğini belirttiler. Öldürülen üst düzey bir teröristin üzerinden çıkan dijital materyallerin de çözümlemesinde, terörist Kendal Barut ’un örgüt içinde sözde takım sorumlusu olduğu, Kuzey Irak ’ın Sincar İlçesinde girdiği çatışmada yaralandığı, örgütün suikast okulunda eğitim aldığı, 2013 ’te hükümetin başlatmış olduğu çözüm sürecinde Kuzey Irak ’a dışarı giden iddiaya göre Demokratik Çözüm Grubu içinde yer aldığı bilgisi yer aldı.

 CANLI BOMBA ELDE ETMEK İÇİN ÖRGÜTE RAPOR YAZMIŞ

Teröristin Malatya ’da intihar saldırı yerine getirmek için örgüte verdiği rapor da ele geçirildi. Kendi el yazısıyla yazdığı raporda, Malatya ’da üniversite okuduğu için asker ve polislerin kentte kuytu hareket ettikleri ve Malatya ’da bir saldırı ihtimalinin düşük görülmesi nedeniyle burada güvenlik güçlerine karşısında canlı bomba olarak güya fedai eylemi yapmak için öneride bulunduğu bilgisi yer aldı.

 SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

İddianamenin okunmasından ifadesi alınan terörist Barut, “Örgüte 10 yıl önce katıldım. Kuzey Irak ve Suriye ’de silahlı faaliyetlerim oldu, daha sonra da Diyarbakır kırsalına gönderildim. Ben hiçbir eyleme katılmadım, beni tanı edenleri de tanımıyorum. Köylülerin öldürülmesiyle alakam değil” dedi. Duruşma, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Terörist hakkında 8 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 285 sene hapis cezası isteniliyor.

Odun toplayan 7 köylüyü kumandalı bombayla öldüren teröriste 8 kez ağır müebbet istemi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Odun toplayan 7 köylüyü kumandalı bombayla öldüren teröriste 8 kez ağır müebbet istemi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum