O hakim Aytunç Erkin 'e konuştu: Benim tayinim yargıyı hizaya getirme tayinidir

O hakim Aytunç Erkin ’e konuştu: Benim tayinim yargıyı hizaya getirme tayinidir, Gündem Haberleri.

O hakim Aytunç Erkin 'e konuştu: Benim tayinim yargıyı hizaya getirme tayinidir
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 11:16
O hakim Aytunç Erkin ’e konuştu: Benim tayinim yargıyı hizaya getirme tayinidir, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK), Adli ve İdari Adalet 2022 yılı Kararnamesi ile 5426 baskın, 33 başsavcı ve 351 yerel mahkeme üyesinin yerini değiştirdi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı ’nın öldürülmesine ilişkin davada dosyanın Suudi Arabistan ’a gönderilmesine şerh düşen ve muhalefet eden İstanbul 12. Ağır Cinayet Mahkemesi Başkanı Nimet Demir, Kahramanmaraş ’a atandı. Önce kronolojiye bakalım:

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ’ı Washington Post Gazetesi ’ndeki köşe yazılarıyla eleştiren Kaşıkçı, en son 2 Ekim 2018 ’de Suudi Arabistan ’ın İstanbul konsolosluğuna girerken görülmüştü. Daha sonrasında Kaşıkçı ’nın izine rastlanılmazken gazetecinin cesedinin parçalara ayrılarak konsolosluktan çıkarıldığı ortaya çıktı.

31 Mart 2022… İstanbul 12. Ağır Canice Mahkemesi ’nde, Kaşıkçı ’nın, Suudi Arabistan ’ın İstanbul Başkonsolosluğu ’nda öldürülmesine ilişkin 26 sanığın yargılandığı davada savcılık, yargılamanın Suudi Arabistan adli makamlarına devrinin sağlanmasını istek etti.

YARGI ÖZERK OLMALI

1 Nisan 2022… Yargı Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye ’de görülen Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan ’a nakil talebine bakanlık olarak olumlu cevap vereceklerini söyledi.

22 Nisan 2022… Kaşıkçı Davası ’na bakan İstanbul 12. Ağır Canice Mahkemesi, yargılamanın Suudi Arabistan ’a devrine ilişkin itirazı oy çokluğuyla reddetti. Duruşma Başkanı Nimet Demir, ödev işlemini eleştirdi ve şu cümleleri kurdu: “…. (Ne yapalım Suud yönetimi değerlendirmek için sanıkları vermiyor) acziyeti içinde davanın devrinin ve sanıklar hakkında kırmızı bültenin kaldırılmasının, toplumun hak, eşitlik, dürüstlük gibi değerinde yargılarıyla bağdaşmadığı kanaatindeyim.”

Dün İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir ’i aradım ve “Yargı dünyası atamanızı nasıl değerlendirir?” diye sordum: Adalet erki her hâlükarda bu kararı şaşkınlıkla karşılamıştır. Bu kararı yargıyı hizaya getirme kararı olarak görecektir.”

Baskın Demir, adalet bağımsızlığı konusunda da net konuştu: “Yasama, yürütme, adalet bağlamında yargının özerk olması gerekmektedir. Yasama ve yürütmeden bir çitle ayrılmalı ve sınır konmalıdır. Kimsenin müdahale etmediği bir bölge!”

AYNI KARARI VERİRİM

Kahramanmaraş ’a “atanan” etken mesleği bırakıp bırakmama konusunda ailesiyle görüşeceğini, sıcak ve beklenmedik bir karar olduğunu söyledi: “Kararnameye giren arkadaşlara haber veriliyordu. Bana haber verilmedi. Beklemediğim bir tayindi.”

Kendisine muhalefet şerhi düştükten sora dolaylı ya da açıktan bir mesaj gelip gelmediğini sorduğumda Demir, “Mesaj gelseydi atamam olacağını düşünürdüm. Bana bir mesaj gelmedi” dedi.

Hakim Nimet Demir ’e “Kaşıkçı kararının arakasında mısınız?” sorusunu da yönelttim aldığım yanıt çarpıcıydı: “Aynı kararı daima veririm. Çünkü bizim mevzuatımıza da Avrupa Sözleşmesi ’ne de yerinde bir karar verdim. Hukuki anlamda içten bir karar.”

Merak ettiğim bir diğer konu da şu oldu. Cemal Kaşıkçı davasının devrine şerh koyduktan sonra devrine tasdik veren öteki üyelerle ne konuştular. Başat Demir şöyle konuştu: “Kararı verirken müzakere ederiz. Ama Adalet Bakanlığı ’nın davanın devrine olumlu baktığını açıklamasından sonradan ne denilebilir oysa?”

Muhafazakar bir çizgide olması ve tayin edilmesi aralarında nasıl bir ilişki kurduğunu sorduğumda da Demir tarihe not düşülecek bir cevap verdi: “Benim durduğum yer, demokrasi, insan hakları ve bağımsızlık. Bu değerlere sahip olan birisiyim.”

Davalar bozulan ilişkilerin diyeti olarak verildi

Cemal Kaşıkçı Davası ’na bakan İstanbul 12. Ağır Canice Mahkemesi, 22 Nisan ’da yargılamanın Suudi Arabistan ’a devrine ilişkin itirazı oy çokluğuyla reddetti.

Mahkeme Başkanı Nimet Demir, muhalefet şerhinde şunları söyledi:

“Uluslararası alanda işledikleri suçlardan nedeniyle önemli manada yargılanmayıp, müeyyideye uğramadığını görebilen despot yönetimlerin, bu durumdan yiğitlik alarak eylemlerini dikkatsizce sürdürecekleri, zaman içerisinde bu tavrın teamüle ‘sünnete ’ dönüşeceği kabulden varestedir. Bize yakışan, bu tavırları milletlerarası platformlarda bahsetmek suretiyle hukuksuzluk ve zorbalığın önüne geçecek kurumların oluşmasında ön ayak olmak iken, ne yazık ama bu
fırsatlar kaçırılmıştır. Davalar, bozulan ikili ilişkilerin düzeltilmesine diyet olarak verilmiştir.”

O hakim Aytunç Erkin ’e konuştu: Benim tayinim yargıyı hizaya getirme tayinidir, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. O hakim Aytunç Erkin ’e konuştu: Benim tayinim yargıyı hizaya getirme tayinidir haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum