Narsist kişiler ilişkide karşı tarafı baskı altında tutuyor!

Narsist kişiler ilişkide karşı tarafı baskı altında tutuyor!, Yaşam Haberleri.

Narsist kişiler ilişkide karşı tarafı baskı altında tutuyor!
Editör: Derya Demir
18 Temmuz 2022 - 16:19 - Güncelleme: 18 Temmuz 2022 - 16:21

Üstünlük duyguları çok yoğun


Narsisistik kişiliğin tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir kendini beğenmişlik duygusu olarak tanımlanabileceğini söyleyen uzman klinik psikolog Özgenur Taşkın, “Narsizm, benmerkezciliğin kişiliğe dönüşmesidir de diyebiliriz. Bazen narsisizm dışarıdan bellidir, bazen hiç değildir. Dışarıdan tanınmayan kişilere gizli narsist denir. Bu insanlar çok güçlü bir üstünlük duygusuna sahiptir. Böyle denildiğinde üstünlük zanneden kimseyi suçlama. söz konusu.
 

Narsist kişinin aşk nesnesi kendisidirNarsistik kişilik ile narsisistik eğilimin birbirine karıştırılmaması gerektiğine dikkat çeken uzman klinik psikolog Özgenur Taşkın, “Narsistik eğilim herkeste olabilir. Özellikle çocukluk döneminde çocuk dünyanın merkezi olduğunu düşünebilir ve tüm sevgi yatırımının kendisine yapılmasını isteyebilir. Daha sonra dünyayı ve onu çevreleyen şeyleri sevmeyi öğrenebilir ve sevgi nesnelerini çoğaltabilir. Ancak narsist kişinin aşk nesnesi kendisidir. “Doğru ve şimdi” üzerine odaklanır. Aşkın nesnesi kendisi ise sevilmeli ve övülmelidir. Eleştiriye çok kapalıdırlar. Olumsuz geri bildirimleri silemezler ve tarafsız geri bildirimleri eleştiri olarak kabul edebilirler. Aldıkları kişiyi düşman olarak algılarlar. söz konusu.
 

Narsist kişiyi dengelemek önemlidir


Narsist kişiyle baş etmenin yolunun onları övmek olmadığını belirten Taşkın, "Narsist kişiyi sürekli övüyorsanız, sizi onu yenmiş gibi görür ve onun için hiçbir değeriniz olmaz. Tahterevalli gibi dengeyi korumak esastır. Konu açık, kişi yeri dolandırıyor ve kendini kiraladığı noktaya getiriyor. Narsist ile yaşayan kişi kendini yalnız ve değersiz hissedebilir ancak bu duygular o kadar samimidir ki kişinin anlaması zor olabilir. Kişi bazen, “Bende bir sorun mu var? Narsistle iletişim kurarken kişi kendinden şüphe duyabilir. cümleleri kullandı.
 

Narsist diğer kişiye baskı yapmak ister


Narsist biriyle ilişki yaşamanın "ilişki arafı" olarak da tanımlanabileceğini söyleyen Taşkın, sözlerine şöyle devam etti:

“İlişkisel araf dediğimiz durum bizi her zaman karşı taraftan uzaklaştırıyor. Kişi kıskanç görünebilir ve sizi kontrol altında tutabilir. Kontrol konusunda sizi rahatsız edebilir. Bütün bunların asıl amacı sizi kıskandırmak değil. Onu baskı altında tutmak ve çizdiği sınırlar içinde hareket etmenizi sağlamakla ilgilidir. Kendinizi manipülasyonla suçlayabilir ve zayıf, hassas ve hatta sorunlu olduğunuzu düşünebilirsiniz. Kendinizi "Paranoyak mıyım?" gibi birçok düşüncenin içinde bulabilirsiniz. ", "Depresyonda mıyım acaba? ". Bu durumun farkına varır ve karşı tarafa istediğinizi vermeyi bırakırsanız yani ilişkideki gücün gittiğini anlarsa yokluğu ile sizi tehdit edebilir.
 

Karşı tarafı değersiz hissettirirler


Uzman klinik psikolog Özgenur Taşkın, "Narsist kişiye kendinizden bahsetmeniz gerektiğinde bile böyle bir şansınız yok" dedi. İnsanlar her zaman kendileri hakkında konuşmak isteyeceklerdir. Eleştiriyi ve aşağılamayı her zaman karşı taraftan görebilirsiniz. Ne yazık ki, bunlar "şaka" başlığı altına giriyor. Ancak size şaka gibi gelmeyebilir ve hatta kendinizi değersiz hissedebilirsiniz. cümleleri kullandı.
 

Narsist kişiyle ilişki derinleşmeyebilir


Narsist kişiyle ilişkinin cinsellikle kalabileceğini ve derinleşmediğini söyleyen uzman klinik psikolog Özgenur Taşkın, "Yani ilişki 'ben ve ben' arasındaysa burada sadece araç olarak kullanılamazsınız. Bu nedenle, bu durumların hiçbirinde değilsin.İnsan her zaman kendiyle savaşır.Sen sadece aracı olabilirsin.Kişiyi değiştirmeye çalışmak,kişiyle mücadele etmek boşuna olacaktır.Eşiniz veya ailenizle aranızda iletişim varsa. üye bu maddelerde olduğu gibi mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından destek almalı. Aksi takdirde ilişki kurmak mümkün olmaz.Bu maddeler kişiye 'narsist' teşhisi koymaz.Kişiye teşhis koyacak kişi sadece bir 'Psikiyatrist' olacak." söz konusu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum