Mut'ta 200 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor , MERSİN haberleri

Son Dakika MERSİN haberleri: Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl 200 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor.

Mut'ta 200 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor
, MERSİN haberleri
Editör: Derya Demir
23 Eylül 2022 - 08:54
Mut’ta 200 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor , MERSİN haberleri, MERSİN İlinin anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl 200 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor.
Mersin’de zeytin üretiminin yüzde 75’i, Türkiye üretiminin ise yüzde 20’sinin gerçekleştirildiği Mut’ta, 12 milyon 500 bin kayıtlı, yeni dikilen meyvesiz ve kayıtsız toplam 15 milyon zeytin ağacı bulunuyor. İlçede üretilen zeytinyağına ‘Mut Zeytinyağı’ adıyla 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi.
Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, "Bu yıl 200 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekliyoruz. Mut ilçemizde zeytincilik yüz yıllar öncesine dayanmaktadır. Bunun en bariz örneği de Haydar Mahallemizdeki bin 300 yıllık anıt zeytin ağacımız bulunmaktadır” dedi.
Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar ise zeytinde erken hasadın yağ kalitesini olumsuz etkilediğini belirterek, "Erken hasat ayrıca fiyatın düşmesine neden olmaktadır. Erken hasat yaparak kaliteyi, fiyatı ve rekolteyi düşürmeyelim. Zeytin hasadını ekim ayının ilk haftasından sonra yapmaya gayret gösterelim” diye konuştu.
Mut’ta 200 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor
Mut’ta 200 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor

Detaylı bir şekilde, Mut’ta 200 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor , MERSİN haberleri başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. MERSİN ilinde olan haber gibi, benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz. Ayrıca Yerel Haberler sayfasını kontrol edebilirsiniz. Tüm illeri ayırarak okuya bilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum