"MÜSİAD Başkanı farklı bir ülkede yaşıyor galiba... Meydanlarda gezsin, insanlara sorsun"

"MÜSİAD Başkanı farklı bir ülkede yaşıyor galiba...

"MÜSİAD Başkanı farklı bir ülkede yaşıyor galiba... Meydanlarda gezsin, insanlara sorsun"
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 10:52
"MÜSİAD Başkanı farklı bir ülkede yaşıyor galiba... Meydanlarda gezsin, insanlara sorsun", Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kamera: Sinan TUNÇ

TÜİK ’e kadar, martta kuytu tanımlı işsiz sayısı bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Geniş tanımlı işsiz sayısı ise bir önceki avuç içi tarafından 0,6 puan artarak yüzde 22,7 oldu.

DİSK-AR kadar TÜİK verilerinden yararlanarak yapılan hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Mart 2022 ’de 8 milyon 356 bin birey olarak gerçekleşti. Pandemi öncesine tarafından işsiz sayısı 1 milyon 536 bin arttı.

İşsizlik rakamları artarken, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, Türkiye ’deki işsizlik sorunuyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Asmalı, Türkiye ’de kastetmek isteyen herkese iş olduğunu öne sürerek, “Bizim üyelerimizden gelen duyumlarımız var. Vasıflı, vasıfsız eleman aradıklarını söylüyorlar. Maalesef Türkiye ’de meslek beğenmeme gibi bir sorun var. İnsanlarımız emek yoğun işlerde çalışmak istenmiyor” dedi.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul ’da Avcılar Meydanı ’nda vatandaşa mikrofon uzattı, “MÜSİAD başkanına göre Türkiye ’de işsizlikten çok meslek beğenmemezlik var. Sizce de böylece mi?” diye sordu. Verilen yanıtlar şöyle oldu:

“KIZIM 3 SENE İŞSİZ KALDI”

Niyazi Sarı: “Benim kızım üniversite mezunuydu, 3 yil işsiz kaldı. Gençlerimiz daima böyle. Türkiye ’de bir işsizlik var yıllardan beri. Ben 60 yaşındayım, şu başlıca değin işsizlik çekmedim, emekli oldum ama gençlerimiz işsiz. Üniversite okuyorlar, kesin bir branşa yöneliyorlar ama o branşlarda iş bulamıyorlar.”

“STAJ BİLE BULAMIYORUZ”

Ahmet Murat Yıldız: “İş antipati değil. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum, neden gidip de bir bakkalda veya fabrikada çalışayım? İş antipati değil, sürükleyici bir olsa niçin çalışmayalım? Staj bulamıyoruz şu an örneğin biz. Staja gitmem gerekli ama staj yeri yok apaçık. Daha Sonra da gelecek bizlere emanetmiş… Fazla itimat olacağını sanmıyorum.”

“TEKSTİLCİYİM, AYLARDIR İŞ ARIYORUM”

Somer Bey: “(Çevrenizde meslek arayıp da bulamayan var mı?) Ben varım. Tekstilciyim, meslek bulamıyorum, almıyorlar. ‘Kadromuz batmış ’ diyorlar. (Vaktiyle bu müşteri sorunlar yaşıyor muydunuz?) Hayır yaşamıyorduk. her yerde iş vardı. Şimdi 5-6 aydır meslek arıyorum. (Geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?) Annemin emekli maaşı var, abim çalışıyor, diğer değil. Geçim baskı, basit yok.”

“ÇOK ÇALIŞ, EKSIK KAZAN…”

Ogün Asaf: “Çevremde iş arayıp da bulamayan çok var. Onlara (iktidar yetkilileri ve onlara yakın kişilere) sorsan ‘maaşı beğenmiyorlar. ’ Ama şu anda Çin sistemi diye bir sistem uydurdular; çok çalış az kazan… Türk milletine de aynı şeyi uygulamaya çalışıyorlar.”

“İŞLERİNE GELDİĞİ İÇİN BÖYLECE KONUŞUYORLAR”

Vural Demirtaş: “Öyle değil. İşsizlik sorunu fazla fazla. Çevremde iş arayıp da bulamayan çok var. İşlerine o kadar geldiği için (işsizlik olmadığı yönünde) pek direktifler yapıyorlar.”

“SOKAKLAR, KAFELER İŞSİZLERLE DOLU”

Hüseyin Bey: “Elbette böylece bir şey yok. Sokakları görüyorsunuz; Avrupa ’ya gidin, bu saatte halk sokakta böyle gezemez çünkü işsizlik değil orada. Türkiye ’de işsizlik çok fazla olduğu için kesintisiz sokaklar ve kafeler dolu. Bu da işsizlikten dolayı oluyor. Ben bir işletmeciyim, bunu çok açık bir şekilde görüyorum. Her gün benim kapıma 10-15  insan gelip meslek soruyor, ‘ne iş olursa yaparız ’ diye. Bu son 5 senede fazla arttı.”

“HER EVDE İŞSİZ VAR”

İsmini vermek istemeyen yurttaş: “MÜSİAD Başkanı öbür bir ülkede yaşıyor galiba, Türkiye ’de halkın içine karışmıyor. Kendi çevrelerinde daha fazla parayla oynadıkları için bu durumu bilip de öngörmesi imkansız yani. Burası Avcılar, örneğin burada gezsin bakalım, insanlara sorsun. (Çevrenizde iş arayıp da bulamayanlar var mı?) Fazla. Olmayan değil ki. Her evde neredeyse bir tane var.”

"MÜSİAD Başkanı farklı bir ülkede yaşıyor galiba... Meydanlarda gezsin, insanlara sorsun", başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum